Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Odblokowywanie pendrive'a read-only

Zaczęty przez pavbaranov, Listopad 22, 2018, 05:28:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Syknęło, gruchnęło i... pendrive "read-only". Nie, żadne "sprzętowe" przełączenia nie wchodzą w grę, bo przełączyć w nim nie ma czego. Odblokowywanie tzw. "write protection" w "normalny" sposób,  próby formatowania (także pod MS) kończą się informacją, że "system jest tylko do odczytu".
Wiem, że są narzędzia pod Windows, które potrafią "wgrać" (?) nowy firmware na taki pendrive i to niekiedy kończy się sukcesem. Nie mam Windows. Macie jakieś pomysły na tego typu aplikacje pod linuksa?

TataPingu

Którymi narzędziami, t.j programami próbowałeś pod linuksem?

pavbaranov

Można rzec ogólnie: wszystkimi systemowymi, czyli bez żadnej aplikacji. Jakie konkretnie? Trochę nie pamiętam już wszystkich, ale na pewno: dd, różne narzędzia do partycjonowania, coś co ustawia write-protect (i tu nie pamiętam, ale mogę w pokładach pamięci swej odgrzebać). Generalnie - wszelkie te narzędzia uparcie twierdzą, że system jest "read-only", a nie "write-protect" i odmawiają dalszej współpracy. Tak, jakbyś sobie jakikolwiek dysk podmontował w trybie read-only, ale bez żadnej możliwości zmiany. Zero możliwości skopiowania czegoś na pendrive, zero możliwości jego sformatowania, czegokolwiek - zawsze "system is read-only".
Dokładniej to co wypisuje np. przy próbie stworzenia nowej partycji napiszę później.

TataPingu

To prawdopodobnie fizycznie niesprawny już pendrive...
- albo po prostu już się zużył, albo to jakaś podróbka była...

Tyle tego na rynku, że aż strach kupować. Szczególnie w sieci...

Osobiście, wolę wydać tego Eurasa, albo dwa więcej, ale mieć pewność

MSki

Miałem podobny przypadek i ani formater, ani gparted nie dawali rady, dopiero w programie "Dyski" udało mi się pena sformatować i go odzyskać. Formatowałem z opcją zapisania powierzchni za pomocą zer, trwało dość długo, ale skutecznie.

pavbaranov

To ostatnie można zrobić też przez dd, ale... "read-only" :)
To jest problem z zablokowaniem się na poziomie firmware'u z tego co wiem. Przynajmniej tak na różnych forach pisują. Niestety narzędzia windowsowe.
Oczywiście jeśli macie jakiś pomysł inny - będę wdzięczny.

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

pavbaranov

Jeden 8, drugi 16GB. Jeden "firmowy" (tzn. gadżet), drugi Platinet.
Wynik działania fdisk:
sudo fdisk /dev/sdb

Witamy w programie fdisk (util-linux 2.33).
Zmiany pozostaną tylko w pamięci do chwili ich zapisania.
Przed użyciem polecenia zapisu prosimy o ostrożność.

fdisk: nie można otworzyć /dev/sdb: System plików wyłącznie do odczytu

robson75

Cytat: MSki w Listopad 22, 2018, 07:49:44 PM
Miałem podobny przypadek i ani formater, ani gparted nie dawali rady, dopiero w programie "Dyski" udało mi się pena sformatować i go odzyskać. Formatowałem z opcją zapisania powierzchni za pomocą zer, trwało dość długo, ale skutecznie.
Zgadzam się miałem podobny przypadek, a konkretnie po wgraniu na pena winXP okazało się że został żle wgrany, i chcąc go sformatować programem gparted, po prostu nie dało rady. Pomocny okazał się gnome-disk-utility.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert75 - To nie to. Z czymś takim zwykłe dd sobie radzi. Moje pendrive przeszły samoczynnie w ów read-only tryb. Żadne programy do partycjonowania, dd itp. nie mają do tego dostępu.

MSki

A próbowałeś we "właściwości" > "uprawnienia" pena zmienić na "do odczytu i zapisu" i po odhaczeniu sformatować ?

TataPingu

Spróbuj ew. jeszcze tym narzędziem:

https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Chociaż, na podstawie osobistych doświadczeń, obstaję przy tym, że to fizyczna usterka...
- prawdopodobnie sam nośnik jest OK, ale kontroler pendrivea jest zdefektowany

pavbaranov

No nie, chłopaki, te "proste" sposoby, wszystkie już są zbadane. Problem nie leży w "dysku", a w jego kontrolerze jak sądzę (tak jak @TataPingu zauważył). Oto co widzi gparted po wybraniu pendraka:
gparted
localuser:root being added to access control list

======================
libparted : 3.2
======================
Nie można otworzyć /dev/sdb jednocześnie w trybie do odczytu i zapisu (System plików wyłącznie do odczytu). /dev/sdb został otwarty tylko w trybie do odczytu.
Nie można otworzyć /dev/sdb jednocześnie w trybie do odczytu i zapisu (System plików wyłącznie do odczytu). /dev/sdb został otwarty tylko w trybie do odczytu.
Nie można otworzyć /dev/sdb jednocześnie w trybie do odczytu i zapisu (System plików wyłącznie do odczytu). /dev/sdb został otwarty tylko w trybie do odczytu.
Nie można otworzyć /dev/sdb jednocześnie w trybie do odczytu i zapisu (System plików wyłącznie do odczytu). /dev/sdb został otwarty tylko w trybie do odczytu.
Nie można otworzyć /dev/sdb jednocześnie w trybie do odczytu i zapisu (System plików wyłącznie do odczytu). /dev/sdb został otwarty tylko w trybie do odczytu.
/dev/sdb: nierozpoznana etykieta dysku

** (gpartedbin:3404): WARNING **: 15:16:03.054: Invalid borders specified for theme pixmap:
        /usr/share/themes/Breeze/gtk-2.0/../assets/line-h.png,
borders don't fit within the image
--runtime cannot be used with unmask
localuser:root being removed from access control list

(to ostatnie (WARNING) nie jest istotne, bo jak rozumiem, związane z motywem KDE (a to apka Gtk).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum