Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

OpenSUSE 15

Zaczęty przez MSki, Czerwiec 15, 2018, 01:26:34 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

OpenSUSE ma od cholery tego. I taka ciekawostka, że takie wine przeniosło swoje repo na OBS właśnie, czyli docenia się to, co cała otoczka wokół OpenSUSE daje ogółowi. Co do środowiska, najbliżej OpenSUSE stoi chyba Plasma, która zresztą działa pięknie na nim; może najlepiej ze wszystkich dystrybucji, z jakich korzystałem.
myk byle jak jako tako

MSki

#16
@pavbaranov, rozumiem, że gorąco polecasz "kameleona" ?  ;)
Użytkuję od dłuższego czasu Pinguy'a który to system świetnie sprawuje się na TinkPad'zie X220, ale chyba czas na zmianę, a w zasadzie poznanie czegoś innego niż Ubuntu, Debian, Mate itd.
Boję się tylko tego, że wytopię mnóstwo czasu na znalezienie potrzebnych mi programów.
Jak radzisz, muszę najpierw trochę poczytać, czy te których używam są też dostępne na to distro.

@PomPom, łał, a co to jest to OBS, bo wiesz, ja "niemiec" ;)
Wklej jakieś linki, co mógłbym zgłębić temat i się douczyć.

PomPom

myk byle jak jako tako

MSki

Ale że się wbił z tym linkiem, senkju wery macz ;)

pavbaranov

@MSki - Mogę mówić tylko za siebie i wg własnych preferencji (ze wszystkimi jej konsekwencjami, a one m.in. sprowadzają się do dystrybucji typu rolling release). Te preferencje to:
1. środowisko: KDE (to po prostu dlatego, że lubię),
2. dostarczanie względnie nowych kerneli (to z uwagi na APU, które mam w komputerze oraz to, które będzie w następnym),
3. względna łatwość budowy paczek
I z pierwszych dwu, a w zasadzie z pierwszej wynika rolling. Jeśli tak, to gdybym nie miał obecnego systemu, pewnie w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na OpenSUSE Tumbleweed. Ta dystrybucja ma jeszcze to, że komuś, kto nie lubi konsoli oferuje stosunkowo łatwą konfigurację większości rzeczy przez YaST.

A jeśli chodzi o "paczki", które są Ci nieodzowne. Jeśli chodzi o środowiska, to niemal wszystko tam jest. Jedynie w przypadku KDE można się zdziwić, bo obecnie nie ma tam qt5-webkit (przy sprawnym komputerze można zbudować to czego oni nie bardzo chcą dać, ewentualnie znaleźć w repozytoriach użytkowników; wymagać będzie jednak przebudowy niektórych paczek lub znów sięgnięcie po repozytoria użytkowników). Resztę owych programów przeszukaj lub po prostu spytaj. Praktycznie wszystkie mainstreamowe możesz założyć, że są.

MSki

Sprawdzę jeszcze jak to KDE hula i chyba jutro będę miał robotę z instalacją i dociąganiem potrzebnych programów ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum