Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Minta na Ubuntu

Zaczęty przez 7dni_z_linuxem, Listopad 17, 2018, 07:25:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

7dni_z_linuxem

Witam wszystkich serdecznie

7 dni temu zainstalowałem Ubuntu 18.04 kasując Windows 10 i już wiem,że ten system nie jest dla mnie.
Chce teraz zainstalować Linux Mint 19 Tara Cinnamon na Ubuntu 18.04 też go kasując.
Ściągnąłem obraz iso i dwa pliki sha256sum.txt,sha256sum.txt.gpg.
Wszystko umieściłem w katalogu ISO i zgrałem na pendrive co mam dalej zrobić?
Nie znam się a ten system to dla mnie czarna magia,komend w terminalu też nie znam. Napewno dla was to pikuś.

pavbaranov

Nic. Plik ma nazwę *.iso. Masz to wrzucić na pendrive/cd-rom wg instrukcji ze strony Minta a potem wystartować i zainstalować.
Pytanie - po co? :)

km222222

a ja jak wlaczam instalator minta w wirtualnej maszynie to sie ekran rozlewa, takjakby monitor ktoś młotkiem pierdolnął. O co chodzi?

pavbaranov

Cóż... pewnie o to "pierdolnięcie".

7dni_z_linuxem

Cytat: pavbaranov w Listopad 17, 2018, 08:08:33 PM
Nic. Plik ma nazwę *.iso. Masz to wrzucić na pendrive/cd-rom wg instrukcji ze strony Minta a potem wystartować i zainstalować.
Pytanie - po co? :)

Ponieważ w Ubuntu 18.04 nie łączy mi się internet z tp-linkiem i nie odpowiada mi brak programów i mam wszystko sam ściągać. Korzystałem z Minta w bibliotece i jest lepszy dla mnie.
No i właśnie jak mam wystartować,jak się włącza instalację w ubuntu? Opisz to proszę

pavbaranov

To używaj, ale to co piszesz, to wierutna bzdura. 90% (jak nie lepiej) programów dostępnych w Mint pochodzi bezpośrednio z repozytorium Ubuntu.
Jeśli internet łączy się w Mint to również i w Ubuntu.
Pytania nie rozumiem, bo zadane w sposób niezrozumiały.

7dni_z_linuxem

Możesz mieć rację,ale chce spróbować Minta.
Tak niezrozumiale sformułowałem pytanie przepraszam zakręcony jestem.
Chodzi mi mianowicie o to jak wgrać iso minta na pendrive,bo chyba nie kopiuj wklej?
I jak potem uruchomić instalacje.

TataPingu

@7dni_z_linuxem
- po prostu, w menadzerze plikow wskazujesz na iso, naciskasz prawy klawisz myszki i otwiera sie kontekst z mozliwoscia m. przepisania pendrive
Oczywiscie, wczesniej musisz juz go wlozyc do USB

7dni_z_linuxem

Nie działa mi coś takiego jak prawy klawisz myszy to jedna z przyczyn dlaczego nie chce tego systemu.
Ściągnąłem MultiWriter i nagrywam iso. A jak uruchomić instalację?

pavroo

#9
Uruchom iso zmieniając w BIOS/UEFI kolejność bootowania na nośnik z nagraną dystrybucją.
Następnie, po uruchomieniu na pulpicie lub w menu-> System powinna być ikona instalatora systemu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

Ja zwykle wgrywam ISO na pendrive w następujący sposób:
# dd if=/ścieżka/do/pliku/ISO of=/dev/sdb
gdzie sdb nazwa pod jaką linux widzi "dysk" pendrive - zobaczysz np.:
# fdisk -l
Niemniej jednak w przypadku Minta dość łatwo powinieneś zrobić sobie bootowalny pendrive z pomocą programu unetbootin.

7dni_z_linuxem


km222222

a co ze mną i moim rozlanym ekranem  :(?

pavbaranov

@km222222 - załóż wątek. Generalna zasada na każdym forum - jeden wątek - jeden problem. Jak założysz - podaj maksimum informacji, które mogą być użyteczne (w tym przypadku np. jaka to maszyna, głównie jakie GPU).

shinjii

Cytat: km222222 w Listopad 18, 2018, 12:39:28 PM
a co ze mną i moim rozlanym ekranem  :(?

Twój rozlany ekran to dość znany problem z Ubuntu i pochodnymi, sam to miałem, wystarczy ruszyć głową i znaleźć rozwiązanie w google. Masz link - https://www.youtube.com/watch?v=j3OgFwHpvaA no chyba, że to nie ten problem ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum