Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

problem z instalacja systemu od ms

Zaczęty przez Chentexx, Listopad 15, 2018, 06:33:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Chentexx

Czesc :)

Prosze wybaczyc za merytoryke, aczkolwiek nie jestem nawet w malym stopniu obeznany z Linuxem.

Na komputerze zainstalowany jest Linux Mint 19, ale musze wgrac windowsa i tu sie zaczynaja schody gdyz... Posiadam oryginalnego windowsa 10, ale na pendrive - oryginalny instalator od MS, nie taki zbootowany przeze mnie. Na widnowsie wystarczy ustawic kolejnosc rozruchu w biosie, zrestartowac i mozna instalowac, a tutaj? Dodam, ze cokolwiek bym chcial zrobic, to moge jedynie z poziomu systemu, poniewaz klawiatura nie wiedzac czemu - nie dziala ani pod USB ani pod PS.



1. Jak ustawic rozruch z pendrive i czy idzie to zrobic z poziomu terminala i jaka komenda

2. Jezeli nie, to jakie rozwiazanie proponujecie.

Smieszy mnie sytuacja, poniewaz jak bylem dzieckiem radzilem sobie z linuxem i windowsem jak chcialem, a dzis nie potrafie sobie poradzic z taka blachostka  ;D ;D

Pozdrawiam + jeszcze raz przepraszam za merytoryke :)




pavbaranov

Cytat: Chentexx w Listopad 15, 2018, 06:33:53 PM
(...) Na widnowsie wystarczy ustawic kolejnosc rozruchu w biosie, zrestartowac i mozna instalowac, a tutaj? (...)
Dokładnie tak samo. W przypadku Windows, niektóre BIOSy mają jeszcze graficzne nakładki działające z poziomu Windows; nie jest mi znane tego typu narzędzie, które działałoby pod linuksem.
To, do czego się chcesz dobrać - BIOS - działa jeszcze zanim uruchamia się system, zatem musisz się dobrać jakoś do BIOSu. Klawiatura - także na USB - winna w tym momencie już działać i przez jakiś skrót klawiszowy (w zależności od producenta BIOSu) można wówczas do niego wejść.

TataPingu

@Chentexx
Jak już to Kolega Pavbaranov podpowiada, do biosu "dojdziesz" na samym początku, t.j. już przy starcie kompa.
Przy większośi PCów można to osiągnąć poprzez rytmiczne (szybkie, t.j krótkotrwale, ale powtarzalne - tak, jakbyś "nadawał" morsem) wciskanie już podczas początkowej fazy startu komputera określonego klawisza.

Zależnie od biosu i producenta mogą to być:

DEL, F2, F8, rzadziej ESC, lub F12

Teoretycznie, jaki jest to klawisz, powinno sią na krótko wyświetlić na ekranie na samym początku bootowania...

Chentexx

#3
Nie zrozumielismy sie chyba do konca :/

Ja wiem co to jest bios, ale nie moge do niego wejsc, bo jak napisalem wyzej - nie dziala mi klawiatura.
Mam  rowniez przejsciowke usb-ps2, ale pod nia klawiatura tylko sie swieci i na tym koniec. Dlatego tez napisalem, czy idzie zmienic kolejnosc rozruchu z poziomu systemu.
Nie chce resetowac plyty glownej, bo obawiam sie, ze sytuacja sie tylko pogorszy. Wczesniej na windowsie wszystko smigalo, klawiatura dzialala w biosie jak miala.
Jezeli nie idzie zmienic kolejnosci rozruchu z poziomu systemu, to jakie widzicie rozwiazanie? Moge sprobowac wgrac windowsa na CD, ale czy to odpali bez zmian w kolejnosci rozruchu - albo inaczej.. czy rozruch z CD jest domyslnie jako 1?


* w glowie gdzies cos mi swita, ze w terminalu szlo ustawic kolejnosc rozruchu / odpalic dany nosnik?, ale to tylko mi swita.. bo to bylo z jakies 5-7 lat temu

pavbaranov

Hmmm.... stop orkiestra. Co to jest dla Ciebie "kolejność rozruchu"?
Tak - używając dowolnego bootloadera możesz w linuksie zmienić domyślną kolejność uruchamiania systemów/kerneli (np. jeśli masz kilka dystrybucji, MS itp. itd. na jednym lub więcej nośnikach, które uruchamia właśnie ów bootloader - on sam zostaje znaleziony natomiast przez BIOS/UEFI).
Jeśli jednak Tobie chodzi o kolejność w jakiej BIOS poszukuje systemów do uruchomienia na napędach (np. DVD-ROM -> USB -> HDD), to nie znam narzędzia dla linuksa, które potrafiłoby się dobrać do tej kolejności, która zdefiniowana jest BIOS/UEFI. Dopóki nie dostaniesz się do BIOS (lub opcji bootowania) - dopóty nie zmienisz tej kolejności.
Może podłącz jakąś inną klawiaturę po prostu. Nawet pożyczoną "od sąsiada". 

TataPingu

@Chentexx
Teraz zrozumia (no cóż, "starość, nie radość" ;)...
- z Twojego opise nie wynika czy to laptop, czy stacjonarka.

Raczej chyba to drugie. Jeśli tak, to i lepiej.
Nie wszystkie, ale spotkałem wiele płyt, które po "straceniu" daty i czasu przy rozruchu kompa automatycznie ładują BIOS.Przy stacjonarce nie będzie żadnego problemu wyciągnąć po prostu bateryjke (bodajże RS2032) z płyty.
Nie wiem czy pomoże, ale spróbować można...
- jeśli automatycznie nie wystartuje BIOS, prawidłową datę i godzinę można zawsze ustawić z systemu...

Chentexx

Faktycznie, nie podalem żadnej informacji czy to stacjonarka czy laptop oraz czy posiadam kilka systemów. Aktualnie posiadam tylko Linuxa, a komputer jest stacjonarny. Okej, jak nie zadziała inna klawiatura, to sprobuje wgrac windowsa na plyte i zobacze czy cos zdzialam. Myslalem, ze jednak bedzie szlo ustawic to w terminalu :/ Mimo wszystko dziękie wielkie za pomoc, pozdrawiam :)

Chentexx

Wyjęcie bateri pomogło. Wszystko działa jak należy - zamykam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum