Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint 18.1 - jak sterowniki do drukarki sieciowej Epson L3060

Zaczęty przez arek1194, Listopad 14, 2018, 07:06:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

arek1194

Witam ,posiadam system Linux Mint 18.1 na laptopie Dell 5537  , dzisiaj kupiłem drukarkę WIFi Epson L3060 .
Czy Ktoś z Was może mi pomóc w doinstalowaniu sterowników ?
na Win ta drukarka drukuje po sieci bez problemu . A na Linuxie chyba niema sterowników .
Próbowałem przez cups, dodając nową drukarkę, ale dochodząc do wyboru modelu (w sterownikach) niema takiego modelu. Jak spróbowałem przypadkowy model (podobny ) to drukarka fiksowała ..np drukowała puste strony itp.

Tak samo po USB wchodząc w drukarki -> dodaj drukarkę ,zatrzymuję  się na wyborze modelu Epsona .
Czy jest jakieś rozwiązanie ? 
(epson L3060 to skaner i drukarka kolorowa atramentowa)  Wcześniejsza laserowa Kyocera działała przez Cups
na tym samym lapku.

Dzięki z góry za wszelakie sugestie.

pavbaranov

Stary i leniwy już zaczynam być (choć mniej od niektórych): https://duckduckgo.com/?q=epson+l3060+linux i bez problemów znajdujesz rozwiązanie.
(Bo oczywiście w najlepszym linuksie dla początkującego jest dosłownie zero informacji o tym jak skonfigurować drukarkę)

arek1194

A ja się często dziwiłem co to za Dziwaczna przeglądarka "duckduckgo" jakoś tak inaczej wyszukuje od Google...
i teraz już wiem gdzie tkwił mój błąd wyszukując wcześniej..  Błąd był że odraz nie skorzystałem z tej przeglądarki .
Już zainstalowałem i działa :-)   Wcześniej się trochę naczytałem googlowskich odpowiedzi ale bez rezultatu..

Dziękuje Ci mościwy Panie :-)   Na przyszłość miej litość nad początkującymi ;-)    Pozdrawiam serdecznie.

pavbaranov

Generalnie - przeszukaj repozytorium, bo może tam masz ten sterownik. Jeśli nie masz - to skorzystaj ze sterownika stąd: http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/?OSC=LX
O tym jak to skonfigurować powinieneś mieć na wiki Ubuntu (no bo Mint jest dla początkujących :D, to po co?).

arek1194

Tak jak wspominałem już działa DuckduckGo  szybko mnie naprowadziło na ten poradnik:
https://tutorialforlinux.com/2018/05/30/driver-epson-l3060-ubuntu-16-04-how-to-download-install/
W sumie na stronę przytoczoną przez Ciebie http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/ trafiłem też wcześniej, przeglądając google, ale z moim maleńkim doświadczeniem nie byłem pewny jaki plik z jakim rozszerzeniem itp ..

Dzięki jeszcze raz, już drukuję się elegancko :-)

pavbaranov

Krótko - masz Minta, a to jest "świat" APTa, czyli szukasz zawsze w takiej kolejności:
1. repozytoria (czyli instalacja "systemowa"),
2. jeśli nie ma - możesz dodać np. PPA dla Ubuntu na którym zbudowany jest dany Mint; wersja 18.x to bodaj Ubuntu 16.04,
3. jeśli nie ma - raczej "ogólny" *.deb o ile będzie napisane, że jest to dla Ubuntu 16.04/Mint 18.x; ewentualnie, że np. Debian Jessie i jego forki (bo chyba na tej wersji jest zbudowane Ubuntu 16.04; tu nie mam pewności),
Generalnie *.deb - najwyżej nie zainstaluje się, bądź nie będzie działać poprawnie. Nie forsuj instalacji! Jeśli system się nie zgadza na taki plik to coś mu nie pasuje.
4. Jeśli nie ma - poszukaj paczek AppImage, ewentualnie flatpak, czy snap - nie wiem co tam Mint 18 wspiera. AppImage na pewno.

DuckDuckGo to wyłącznie internetowa "szukajka" - jedna z kilku, które mam wbudowane w przeglądarkę. Alternatywna dla Google, ale nie szpieguje. Mam jeszcze np. StartPage (też wbudowana) i to jest jakby Google bez szpiegowania.

Mam nadzieję, że teraz już będzie pracować. Epson daje raczej dobre wsparcie dla linuksa.

arek1194

Che Dzięki Ci za dobre rady - te wyszukiwarki są świetne ,jak piszesz bez śledzenia i wygląda na to że bez reklam :-) .   (edycja :   ajć jednak są  reklamy ;-)   )

U córki jak dzisiaj włączyłem tablet i otworzyłem onet przez Chrome bez adblocka, to myślałem że tablet się  popsuł :-D   a to reklama była na 1/8 ekranu..

Wiele nowych pojęć ale napewno z każdej rady skorzystam . Już ustawiłem start page jako stronę startową i częściej będę korzystał z duckduckGo . Wcześniej spotkałem się z tymi wyszukiwarkami, ale pomyślałem że jakieś dziwne są i błądziłem dalej po sieci w niewiedzy ;-)  Z każdym dniem nabieram szacunku do Linuxa :-)


TataPingu

@arek1194
A tak na przyszłość, przed kupieniem jakiegokolwiek sprzętu warto się wpierw zorientować, czy planowany sprzęt kompatybilny jest z linuksem.
W tym przypadku miałeś szczęście, ale nie zawsze tak musi być.

W necie znajdziesz bazy danych z kompatybilnym sprzętem, np. tak, jak ta poniżej:

https://wiki.linuxfoundation.org/openprinting/database/databaseintro

arek1194

Słuszna uwaga, link z pewnością jeszcze kiedyś się przyda. Było by mi smutno gdyby na linuxie nie działała wcale..
Ogólnie mam dwa systemy - mam jeszcze win10 , bo są rzeczy i programy które umiem tylko na windowsie robić .
Ale staram się jak najrzadziej włączać tego "muła" bo jego ociężałość doprowadza mnie do frustracji ;-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum