Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

dual boot i pozostałości po Debianie

Zaczęty przez LeonX37, Kwiecień 24, 2024, 04:13:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LeonX37

Jak w tytule, mam pewną problematyczną pozostałość po Debianie 12. Mianowicie, swego czsu zainstalowałem go w układzie dual boot z Win8.1 i w konsekwencji utraciłem możliowość wyłączenia komputera z poziomu Win (ekran jest wygaszany, ale komputer pracuje). Jedynym wyjściem jest restart i wyłączenie z poziomu linuxa. Dodam, że wcześnije były inny dystrybucje w takim układzie i zero problemów. Obecnie nie używam już Debiana (jest Fedora 39), ale w opisanym temacie nic się nie zmieniło, chociaż po cichy liczyłem trochę na to, że nowa instalacja przywróci stan prawidłowy w działaniu Win. Czy może ktoś się orientuje, czy można to naprawić bez potrzeby nowej instalacji?

linux4ever

Używasz WSL ?

Bo nie bardzo rozumiem.

Jeśli chodzi o przełączanie systemów musisz windows usunąć z gruba.

Możesz też dostosować go przez ten edytor:

https://linuxconfig.org/how-to-install-grub-customizer-on-linux-all-major-distros

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

Od lat używam Debiana i nigdy nie zdarzyło się by Debian, czy inny Linux, zmieniał w jakikolwiek sposób (poza partycją EFI) ustawiania systemowe Windowsa. Podobnie Grub (a tylko tyle mogło zostać po Debianie) raczej nie powinien mieć wpływu na sposób działania i ustawienia systemowe Windowsa. Przeszukaj ustawienia Windy, zobacz czy ustawienia zasad grupy dotyczące wyłączania i obsługi energii są poprawnie skonfigurowane i czy żaden zainstalowany program w Windowsie nie zmodyfikował ustawień. Sprawdź też ustawienia BIOSu, może tam coś jest namieszane. Mało prawdopodobne żeby to była wina Debiana.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

LeonX37

@linux4ever, dzięki za wskazanie na 'grub customizer', od pewnego czasu już go mam na oku. Najpierw jednak raz jeszcze sprawdzę zarządzanie energią w Win, jak radzi @CDeB, może faktycznie coś tu stanowi problem a ja posądzam Debiana. Zbiegi okolicznosci się zdarzają. Dam znać wkrótce czy coś znalazłem. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki.

LeonX37

Pogrzebałem trochę w ustawieniach Win i jednak coś znalazłem. Mianowicie, wyłączyłem 'szybkie uruchamianie'. Dziwne, gdyż nic wcześniej nie zmieniałem, a do tego wydaje mi się, że ta funkcja zawsze była włączona i system działał poprawnie. Tak czy inaczej, skoro to pomogło, to nie ma co się rozpisywać.
Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Temat do zamknięcia.

melis

Swoją drogą aż dziw, że włączona ta opcja, pozwoliła na wyświetlanie GRUB. Z drugiej strony, jeśli miał swoje efi na osobnej partycji, to mogło działać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum