Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

kubuntu wysadziło w powietrze..

Zaczęty przez shinjii, Listopad 09, 2018, 02:46:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Cytat: shinjii w Listopad 19, 2018, 01:21:59 PM
Jeżeli jest tak jak mówisz to te dyski SSD rozbić o kant dupy :P

Dlatego do dzisiaj używam i ciągle preferuję stare i sprawdzone, magnetycznych HD.

Panowie, nie łódźcie się, że producenci chcą Wam zrobić "dobrze" i oferują w podobnej cenie ileś tam razy szybsze dyski....!

Może winda muli już na zwykłych magnetycznych, ale linuks tak samo dobrze chodzi na "magnecie", jak na SSD.
A jaka różnica cenowa w przeliczeniu na 1 GB i 1GB/czas żywotności !

shinjii

Cytat: hobbysta w Listopad 19, 2018, 01:33:57 PM
Jaki producent? Poza tym i tak większość jest produkowana w Chinach. Nie znaczy to, że to zawsze jest badziew, ale niestety twory róznych dziwnych firm mają bardzo krótkie zycie. Mam takie doświadczenie z pewną firmą - od tamtej pory unikam jak ognia. Pendrive na 5 lat po roku już do śmieci. Rozumiem, ze dysk nowy? Byłoby brzydko gdybyś dostał używany.

Dysk dokładnie taki - INTEL SSDSC2BF240A4L i tak nowy był, laptop używany ale dysk wsadzili nowy i po moich obliczeniach się zgadza, bo te 6000 godzin co ma przepracowane to ja zrobiłem przez te 2 lata, bo mam włączonego lapka co najmniej 8-12h dziennie przez powiedzmy 340 dni w roku :P

hobbysta

Tak dla ścisłości: smartmontools robi tylko tyle, że czyta tylko to co sam dysk mówi o sobie. Jak Intel to powinno być w porządku. No ale napisałeś, że zgadza ci się z okresem użytkowania. No to niewiele więcej juz da się zdziałać. Teraz to już decyzja albo męczyć się dalej z tym dyskiem albo kupić nowy. Jeśli nie chcesz dłubać się w tym wszystkim dalej - tp już tylko druga opcja: kupno nowego dysku. 

shinjii

Kumpel który zajmuje się administrowaniem sieci itd. mówi żebym się tym nie przejmował dopóki nie padnie całkiem lub nie zaczną się pojawiać pliki w katalogu /lost+found więc chyba daruję sobie póki co kupno nowego :D

Albedo 0.64

Cytat: shinjii w Listopad 19, 2018, 01:21:59 PM
Jeżeli jest tak jak mówisz to te dyski SSD rozbić o kant dupy :P 2 lata używam tego laptopa i dysk już do wymiany? :D fajnie...

Dyski SSD są szybsze, bardziej trwałe mechanicznie (bo nie ma mechanizmu) i wytrzymałe na duże ilości danych od tradycyjnych HDD. Ilość cykli zapis/odczyt liczy się dla całej pojemności dysku. Fakt, że lepiej zainwestować w produkty dobrej marki, jest truizmem. To, że masz laptopa dwa lata nie ma znaczenia, zepsuć się może wszystko i w każdej chwili a najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Albedo 0.64

#35
Jest taki pogląd, że powyżej 4 GB RAM nie potrzeba tworzyć partycji SWAP. Jeśli podczas instalacji była użyta opcja automatycznego podziału dysku to takie niespodzianki mogą się przydarzyć. Na twoim miejscu przeinstalowałbym system w warunkach przez ciebie kontrolowanych. Podczas reinstalacji utwórz partycję systemową "/" ok 15 - 20 GB, SWAP wielkości 2048 GB i partycję domową "/home" na pozostałej przestrzeni. Pamiętaj o dokładnym przeliczniku binarnym (1 GB = 1024 MB) ponieważ ma to znaczenie w przypadku SSD. Do utworzenia kopii zapasowych możesz używać programu Timeshift (w repozytorium).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Albedo 0.64

Cytat:
"Zwykle producenci podają szacunkową wytrzymałość dysków SSD za pomocą parametru TBW (Total Bytes Written). Parametr ten określa maksymalną ilość danych, jaką można dziennie zapisać na dysku w okresie trwania gwarancji. Ze względu na fakt, że dzięki Wear-Leveling-Algorithms dane są równomiernie rozłożone na wszystkie komórki, liczba ta ma pokazywać, ile danych można w sumie zapisać na wszystkich komórkach przez cały okres żywotności.
Typowa wartość TBW dla dysku SSD o pojemności 250 GB wynosi od 60 do 150 TBW. Oznacza to, że aby uzyskać gwarantowane 70 TBW, użytkownik musiałby w ciągu jednego roku zapisywać 190 (!) GB dziennie (codziennie zapełniać dwie trzecie nośnika nowymi danymi). W środowisku konsumenckim jest to mało prawdopodobne.
Wg Samsunga dysk SSD 850 PRO SATA o pojemnościach 128 GB, 256 GB, 512 lub 1 TB jest skonstruowany do obsługi 150 TBW, co odpowiada 40 GB dziennego obciążenia odczytem/zapisem w okresie dziesięciu lat. Samsung obiecuje, że produkt wytrzymuje zapis nawet na poziomie 600 TBW.
Załóżmy, że ,,zwykły" pracownik biurowy zapisuje około 10-35 GB danych dziennie. Nawet jeżeli podniesiemy tę wartość do 40 GB, to oznacza to, że mógłby zapisywać dane (tylko zapisywać) dłużej niż 5 lat, aż do osiągnięcia granicy 70 TBW." Koniec cytatu.
Cały artykuł jes tu : https://www.ontrack.com/pl-pl/blog/2018/02/23/zywotnosc-dyskow-ssd/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

TataPingu

Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 19, 2018, 07:05:41 PM
"Zwykle producenci itd...

To teoria, w praktyce wygląda to trochę inaczej....
- ale o tym każdy musi sam zadecydować...

Ps - jako ciekawostkę powiem, że na strychu mam "rezerwę" bramki. To IpCop zainstalowany na sprzęcie z ok.... 1995 !
HD hyba nie większy, jak 2GB - i gdy go włączę, śmiga do dzisiaj !
By było jasne, jako normalny PC (dla córy) pracował co najmniej 6-8 lat, potem, jako router. Też co najmniej 8-10 lat...

shinjii

Mój model ma 35 TBW bo zapytałem Intela, 20gb dziennie przez 5 lat, tak czy siak jest to dużo, wydaje mi się, że to Kubuntu coś psuje z tym ext4 w moim przypadku.

hobbysta

Sprawdż logi systemowe tuż przed eksplozją. Jeśli będą wpisy typu 'disk error' to - takie wpisy robi samo jądro Linux, które jest (prawie) jednakowe dla wszystkich dystrybucji. Zatem zmiana dystrybucji nic nie da.  Być może co najwyżej trzeba zmienić przyzwyczajenia: nie surfować po sieci, słuchając przy tym muzyki i jednocześnie programując, rozmawiając przez Skype'a, siedząc wciąż na portalach społecznościowych. Wszystko po to aby zatroszczyć sie o 'dziadka'. Aby znów 'zadyszki' nie dostał.

shinjii

Cytat: hobbysta w Listopad 19, 2018, 08:25:11 PM
Sprawdż logi systemowe tuż przed eksplozją. Jeśli będą wpisy typu 'disk error' to - takie wpisy robi samo jądro Linux, które jest (prawie) jednakowe dla wszystkich dystrybucji. Zatem zmiana dystrybucji nic nie da.  Być może co najwyżej trzeba zmienić przyzwyczajenia: nie surfować po sieci, słuchając przy tym muzyki i jednocześnie programując, rozmawiając przez Skype'a, siedząc wciąż na portalach społecznościowych. Wszystko po to aby zatroszczyć sie o 'dziadka'. Aby znów 'zadyszki' nie dostał.

Jak będzie na bieżąco dostawał zadyszki to się go wymieni na jakiegoś Samsunga EVO :D co do logów - na pewno one jeszcze będą? Już kilka resetów poszło od czasu "eksplozji", jeśli tak to w jakim pliku? Bo nawet nie wiem :D jestem w /var/log i nie za bardzo wiem w których plikach grzebać.

Albedo 0.64

Zamiast grzebać w plikach systemowych (choć ma to zalety edukacyjne) zrób reinstalację z porządnie zrobionymi partycjami - przynajmniej wykluczysz problem ze swapem. Jeśli zjawisko będzie się powtarzać, wtedy możesz zacząć się czepiać SSD lub błędów w systemie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

shinjii

To sam plik swap nie wystarczy? (wyszło na to, że go w ogóle nie miałem mimo, że był "podlinkowany" w fstab)

P.S. Tak poza tematem - czemu w Kubuntu 18.04 nie ma opcji hibernacji komputera? :D w linux mint 18.3 (ubuntu 16.04) było... z tego co się dzisiaj dowiedziałem na Windows 10 podobno też tej opcji nie ma :o

TataPingu

Cytat: shinjii w Listopad 19, 2018, 09:14:29 PM
To sam plik swap nie wystarczy? (wyszło na to, że go w ogóle nie miałem mimo, że był "podlinkowany" w fstab)

P.S. Tak poza tematem - czemu w Kubuntu 18.04 nie ma opcji hibernacji komputera? :D w linux mint 18.3 (ubuntu 16.04) było... z tego co się dzisiaj dowiedziałem na Windows 10 podobno też tej opcji nie ma :o

To właśnie swap jest za to "odpowiedzialny"...
- na oddzielnej partycji, nie ma problemu, ale, gdy jest w postaci pliku, się nie da...

Nie wiem co miało na celu takie "przejście" (z fizycznej partycji na plik), ułatwienie instalacji, zwiększenie zużycia HD ?
- a może po prostu plik łatwiej jest zdalnie zczytać ?

pavbaranov

@shinjii - bo bur... zaczyna się robić:
1. Co dokładnie masz podlinkowane w fstab jako swap?
2. Logi - journalctl Twoim przyjacielem jest; jeśli nic nie zmieniałeś, to nie jest wykluczone, że będziesz tam miał log od początku postawienia systemu.
3. Gdzie tej "hibernacji" nie ma? Jak masz ją ustawioną w GRUB?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum