Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja karty ati

Zaczęty przez mbbartek, Listopad 09, 2018, 12:38:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mbbartek

hmm, czyli co konkretnie powinienem wpisac?? bo jak wpisuje: mesa-progs, czy samo mesa to mi podaje: mesa-progs: nie znaleziono polecenia

pavbaranov

Boże święty - jak ja to mam pisać. Masz tutaj: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3149.msg16545.html#msg16545 podane polecenie. Wystarczy przekopiować. Glxinfo jest programem wykonywalnym. Mesa-progs jest to paczka, która w Gentoo (i pochodnych) m.in. ów program zawiera.

Znów powiem - błagam, szanujmy się. Podstawy we własnym zakresie, a problemy postaramy się rozwiązać na forum.

PS: Niestety wybrałeś sobie tzw. dystrybucję pochodną, w dodatku pochodzącą od dystrybucji raczej dla zaawansowanych użytkowników linuksa. Do choćby średnio zaawansowanych, czy nawet po prostu obeznanych z linuksem osób raczej nie należysz. Może rozważ zatem już teraz, gdy system ledwie postawiony i jeszcze w zasadzie na nim się dobrze nie zadomowiłeś nad takim, który oferuje lepsze wiki/dokumentację od Sabayona, a z drugiej strony dla laika łatwiej zrozumiałą od wiki Gentoo (gdzie mnóstwo o budowaniu paczek, a mniej już o samym korzystaniu z systemu). Nie piszę tego złośliwie, tylko po kilkunastu latach pracy na linuksie (bardzo różne dystrybucje, przez kilka miesięcy Sabayon również był moim alternatywnym, drugim systemem) po prostu wydaje mi się, że na początek najlepsza jest taka dystrybucja, która jest dość popularna i dobrze opisana przez osoby za nią stojące (choćby przez długoletnich użytkowników). Nie to bym się chciał wtrącać w Twój system, bo on jest Twój i to Twój wybór (mam nadzieję, że świadomy), ale może rozważ sobie np. takie OpenSUSE? Powinno Ci być prościej.

mbbartek

wiesz, wybór świadomy, to jak by kazać ślepemu dobrać kolory do sypialni. żeby wybrać w pełni świadomie, to chyba dopiero po porządnych testach.
ja po prostu troszkę poczytałem pobrałem kilka dystrybucji i odpaliłem tą, która dała mi się odpalić.
absolutnie nie upieram się przy sabayonie, i raczej skorzystam z Twojej rady. pytanie tylko, czy z moimi uszkodzeniami lapka się to uda??
może dzięki temu też pójdzie drukarka.
a po co pytałem o ustawienia grafiki?? dlatego, że na windzie grałem w gre na dość przyzwoitych parametrach i chodziła. teraz z minimalnymi ustawieniami cięła się tak, że grywalność żadna ;/ może to przez "wine", dzięki któremu grę mogłem odpalić, a może to wina ustawień??
w każdym razię dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc i ogromną cierpliwość i mam nadziję, że kolejne moje wpisy będą już dotyczyć opensuse ;)

pavbaranov

Z drukarką będziesz miał prościej - paczka jest w miarę uniwersalnym rpmem i o ile wiem, to winna chodzić również na OpenSUSE.
Obydwie karty, które masz są dobrze obsługiwane w linuksie, aczkolwiek niektórzy użytkownicy i niektóre dystrybucje marudzą na jakość sterowników Intela do tego stopnia, że proponują w ogóle ich nie używać. W swoich instalkach nawet z nich zrezygnowali. Na przestrzeni ostatnich lat AMD włączyło się dość mocno w prace nad sterownikami dla linuksa. Kernel (bo tam jest istota ich działania) otrzymał sporą ilość kodu odpowiedzialnego za uruchamianie tak starszych kart (pre-GCN), jak i nowszych. Nadal też dostaje.
Przycinanie się może niekoniecznie mieć przyczynę w ustawieniach karty. Może tych przyczyn być od groma, a jedną z nich może być jakiś defekt Twojego komputera, o którym wspominałeś. To, że na Windows działa lepiej na linux gorzej też może mieć mnóstwo przyczyn. Inna - WINE to przecież swego rodzaju emulator. Nie oczekuj natywnej sprawności gier stworzonych dla innego OS. Nadto jeśli np. używana była karta Intela, to od lat wiadomo, że sterowniki windowsowe są o wiele sprawniejsze od linuksowych, choć tworzy je ten sam producent (Intel); także o - przynajmniej niektórych - kartach AMD mówiło się, że ich wydajność szczególnie właśnie w grach jest mniejsza w linux niż w Windows. Choć "grywalność żadna" nie powinno mimo wszystko istnieć (aczkolwiek zważ, że nie jestem graczem, a WINE u siebie ostatni raz widziałem jakieś około 10 lat temu).

Ewentualne ustawienia kart pozostaw na dalszą przyszłość, gdy w ogóle dojdziemy do tego:
- która karta jest w użyciu,
- co z nią nie tak.

To oczywiście moja wyłącznie sugestia, ale myślę, że powinieneś wybrać przede wszystkim taką dystrybucję, która spełnia łącznie następujące warunki:
- ma dobre zaplecze zarówno po stronie twórców, jak i po stronie społeczności,
- oferuje dobre wsparcie (czyli dość dużo informacji jak korzystać, jak rozwiązywać najpopularniejsze problemy),
- ma dobre forum - jeśli znasz jakiś język obcy, najlepiej angielski (bo w tym są zwykle fora oficjalne), to w nim, a nadto polskie jako uzupełniające,
- generalnie dobrze byłoby, aby to była dystrybucja "bazowa", a jeśli jej fork, to bardzo bliski oryginałowi (Dlaczego? Bowiem najczęściej forki mają tendencję do chodzenia na skróty; nie spełniają co najmniej jednego z poprzedzających punktów, a jednocześnie, gdy są sporo pozmieniane w stosunku do oryginału, to istnieje trudność w korzystaniu z pomocy oferowanej dla tej dystrybucji "bazowej").
I dlatego - m.in. ów Sabayon nie bardzo mi się wydaje dla Ciebie sensownym rozwiązaniem jako dystrybucja na początek. Słabo prowadzone obecne wiki (kiedyś - mam wrażenie - było lepsze), niewielka, przynajmniej polska, społeczność, a i popularność pośród różnych dystrybucji w ogóle nie największa. Informacji, po okresie pewnego zachwytu, czy zauroczenia nim kilka lat temu, obecnie jak na lekarstwo. "Podwójny" system paczek (tj. paczki w repozytorium, oraz zgodność z portage Gentoo, przez co niekiedy jedne na drugie - choćby przypadkiem - można "nałożyć", zwłaszcza na początku) to proszenie się o kłopoty przez początkowego użytkownika, który po prostu tego nie ogarnie, bo paczka, to paczka.

Ok. Niezależnie od tego jaka dystrybucja, czy pozostaniesz przy Sabayonie, czy spróbujesz czegoś innego, to pokaż ten wynik glxinfo. Może uda się nam ustalić, która z kart jest aktywna, bo jak na razie - obie widoczne dla systemu, ale nie wiemy, na której on pracuje.

mbbartek

$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 128 bits)




PomPom

Yyyy... czy to przez cały czas była maszyna wirtualna?
myk byle jak jako tako

mbbartek

nie. jest to normalna instalka z karty sd na dysk i teraz chodzi z dysku jako wersja desktop

pavbaranov

Cóż, nic dziwnego raczej, że masz słabo wydajną grafikę, bo jeśli dobrze widzę i dobrze rozumiem, to całe jej przetwarzanie, a już na pewno w zakresie 3D realizowane jest nie w GPU, a przez CPU.
Albo zatem w istocie karta Intel jest uszkodzona, ale nie masz systemu skonfigurowanego w taki sposób, by stale pracować na AMD, albo... pomysłów brak.
Niestety nie wiem jak się w Sabayon ustawia kartę dedykowaną (tu AMD) jako tę, która staje się podstawową. Normalnie w notebookach używających tzw. układów hybrydowych wygląda to tak, że zasadniczo używana jest karta zintegrowana (Intel), a dopiero gdy jakieś zadanie tego wymaga, bądź taka jest decyzja użytkownika, zostaje użyta karta dedykowana (tu AMD). Całość nazywa się PRIME. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to wiki od Archa, ale to inna bajka. Może ktoś będzie miał inny pomysł, albo... w istocie rozważ sobie inną dystrybucję, w której praktycznie od początku będziesz konfigurować system w taki sposób, by wykorzystywał AMD, skoro tej jesteś pewny. Pewnie trzeba będzie to w jakimś innym wątku rozważyć, a wpierw zorientuj się jaka dystrybucja przynajmniej jako livecd/usb się u Ciebie odpala oraz... jeśli będziesz chciał korzystać z naszej pomocy, to sprawdź kto z czym jest obeznany. Ze mną żadna tajemnica - od kilku lat siedzę na Arch, przedtem różne, ale spośród nich najdłużej były to Debian/Kubuntu oraz Mandriva i Fedora oraz OpenSUSE. Reszta doraźnie i sporo.
Zakładając wątek - oczywiście o ile założysz - wrzuć maksimum informacji o bebechach tego notebooka. Spróbuj zainstalować na Sabayon program inxi i zrzuć wynik:
# inxi -Fxx
("#" oznacza, że na prawach root)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum