Dystrybucje Linux > Sabayon

instalacja karty ati

(1/5) > >>

mbbartek:
witam.
próbuję zainstalować sterowniki ati do karty radeon 5650. korzystam ze strony:
--- Kod ---https://wiki.sabayon.org/index.php?title=HOWTO:_Get_AMD/ATI_or_Nvidia_Video_Cards_working_in_Sabayon
--- Koniec kodu ---

niestety utknąłem na etapie:
Now lets download a kernel with display code.

localhost root # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux   
localhost root # mv linux /usr/src/linux-4.17.0-amdgpu
localhost root # cd /usr/src
localhost root # rm -rf linux
localhost root # ln -s linux-4.17.0-amdgpu/ linux
localhost root # cd linux

dostaję odpowiedz z konsoli: # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux
bash: git: nie znaleziono polecenia

do tego etapu szło ok. gdzie popełniłem błąd, ewentualnie co zmienić?? poprawić.
z góry dziękuję za podpowiedzi. tylko proszę o tłumaczenie jak dla debila, bo dopiero się przesiadłem z windows ;/

lami07:
Zainstaluj ”git”.

pavbaranov:
Jaka dokładnie to karta? Mobilny Radeon HD 5650? Jeśli tak, to amd-staging-drm-next w ogóle nie jest rozwiązaniem dla niego. Pomijam już to, że to, co chcesz sklonować to są źródła kernela z pewnymi łatkami, które najnormalniej wymagają zbudowania, by działały. Mniejsza o to.

Sterownik dla karty jaką posiadasz nazywa się w Gentoo i pochodnych radeon. To, co próbujesz ściągnąć jest dla GPU, które są obsługiwane przez sterownik amdgpu, czyli oparte o układ GCN (zasadniczo 3 i 4 generacji, a w 1 i 2 eksperymentalnie). Twój GPU jest oparty o TeraScale 2&3 i nic Ci amdgpu (także ten kernel, który chcesz ściągnąć) nie da.

Radeon HD5650 może być również obsługiwany przez własnościowy Catalyst/fglrx, ale szczerze go nie polecam.

mbbartek:
dziękuję bardzo za tak szybka odpowiedz.
mam acera timeline 5820tg i jest tam karta ati radeon hd 5650.
chyba wczoraj za bardzo namieszałem, bo już dziś sabayon nie chciał się uruchomic, więc musiałem go zainstalować od początku ;/
a może to i lepiej, bo nie będzie syfu, który narobiłem.
jeśli moge prosić, to podpowiedz w stylu zainstaluj, nie wiele mi mówi. dopiero zaczynam z linuxem i umie tylko korzystać z rigo. ewentualnie odpalić konsole i wkleić coś ;P
 podpowiedzcie mi w jaki sposób instalować sterowniki, czy programy, co ewentualnie powinienem doinstalować przez rigo, żeby było łatwiej??

aha, bo o tym chyba zapomniałem, linux z tego co sie zorientowałem wcześniej zainstalował mi jakąś kartę nvidia?? :/ i tak to u mnie działa. jak to ogarnąć, czy są jakieś konkretne podpowiedzi na stronach?? (w google szukałem i i ten wczorajszy burdel, to właśnie efekt moich poszukiwań ;P)

pavbaranov:
Tak na szybko. Podczas instalacji Sabayona karta AMD winna być wykrywana, a odpowiedni sterownik instalowany. Paczka nazywa się xf86-video-ati. Po stronie kernela Sabayona sterownik winien być wbudowany. Jak większość sterowników GPU w linuksie składają się one jakby z dwu części. Jedna jest w kernelu, druga, która nawet nie jest niezbędna do działania, to właśnie ten xf86-video-*.

Nie kombinuj z żadnym sterownikiem xf86-video-amdgpu, czy xf86-video-amdgpu-pro, albowiem obydwa nie są właściwe w przypadku Twojego GPU i "zmuszenie" systemu do działania na nim sprowadzi się do pięknego, czarnego ekranu przy jego starcie.

Alternatywnym sterownikiem dla Twojego GPU jest właśnie wspomniany wcześniej Catalyst/fglrx, ale nie wiem, czy jest on w repozytoriach Sabayona (w Gentoo "paczka" z nimi to ati-drivers). Wg mnie (a mam GPU AMD od kilku ładnych lat) obecnie nie istnieje żadna zaleta stosowania Catalyst, a dostrzegam wiele wad. Jeśli chodzi o "sprawność", to obecnie jest ona porównywalna.

Z całym szacunkiem, ale polecenie "zainstaluj" jest doprawdy podstawowym dla każdego systemu operacyjnego. W Sabayonie masz nawet odpowiednie GUI (a nawet dwa, bo jedno działa na gentoowym portage) do przeglądania, instalowania, usuwania oprogramowania i to jest wspomniane przez Ciebie rigo.

Parcie na instalację sterowników jest wytworem osób pracujących wcześniej na Windows, którzy w linuksie koniecznie chcą instalować jakieś sterowniki. Jakich zatem sterowników Ci brakuje? Co nie działa prawidłowo? Wówczas się nad tym pochylimy. Sterowniki albo są instalowane prawie wszystkie podczas instalacji systemu, który potem sam sobie odpowiedni dobiera, albo podczas instalacji wykrywane są te, które są potrzebne i te zostają zainstalowane.

Do ewentualnej instalacji w Sabayonie służy przede wszystkim rigo (bo z tym sobie poradzisz). Dodatkowo jest jeszcze equo.

Co powinieneś doinstalować tego nie wie absolutnie nikt oprócz Ciebie, wszak to Ty chcesz z czegoś korzystać na tym komputerze a nie my.

Doprawdy nie wiem po co w Twoim systemie jest zainstalowany sterownik nvidia (raczej chyba nouveau), ale bywa tak, że instalator podczas instalacji dokonuje wrzucenia na dysk praktycznie całej grupy sterowników xf86-video-*, czy są one w systemie potrzebne, czy też nie. Jeśli Twój komputer jest taki:
--- Kod ---https://www.komputronik.pl/product/101486/acer-timelinex-5820tg-5454g50mn.html
--- Koniec kodu ---
to prawdopodobnie ma dwie karty: zintegrowaną w procesorze Intela oraz AMD. W takim przypadku:
1. sterowniki inne niż (ewentualnie) xf86-video-intel oraz xf86-video-ati nie są systemowi potrzebne,
2. system prawdopodobnie domyślnie pracuje na GPU Intela, czy można włączyć komputer by domyślnie pracował na GPU AMD - nie wiem - stosowna informacja winna być w instrukcji obsługi komputera i zwykle wymaga ingerencji w BIOSie,
3. hybrydową grafikę (jeśli w istocie taka jest u Ciebie) można obsługiwać również poprzez odpowiednią konfigurację i/lub wywołanie określonego programu do działania na kartach dedykowanych (AMD). Niestety nie widzę ani na wiki Sabayona ani na wiki Gentoo odpowiednich informacji na ten temat, jedyne co mogę podesłać, to informacje z Arch Linux:
a.
--- Kod ---https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME
--- Koniec kodu ---

b.
--- Kod ---https://www.unixmen.com/using-hybrid-graphic-card-intel-amd-arch-linux/
--- Koniec kodu ---

Sprawdź jednak, czy masz w istocie dostępne dwie karty w tym notebooku. Najwygodniej będzie pewnie zainstalować program inxi, a następnie w konsoli wpisać:

--- Kod: ---inxi -Gxx
--- Koniec kodu ---

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej