Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problemy z drugim monitorem

Zaczęty przez ciubaka, Listopad 02, 2018, 08:59:30 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Mam starego laptopa ze stacją dokującą. Do niego podpięty monitor Gateway 24 cale. W Xubuntu nie mam na jego pulpicie żadnych ikon, pasek narzędzi się przycina. W Lubuntu z kolei nie mam paska narzędzi, ikony pulpitu na Gateway-u są i działają. Nadmienię że na laptopie mam jeszcze Gecko w wersji Mate i Manjaro Xfce.
Oba na Gateway działają bezproblemowo, jak na matrycy laptopa. Jak to doprowadzić do ładu na moich Buntach? Żona nie ogarnie nic innego. Dziecko też nie.
Zrobiłem jeszcze dodatkowa próbę - LxPup (szczeniak Lxde) ma podobny problem co Lubuntu - są ikony na pulpicie i nie ma paska narzędzi, na dokładkę jednak nie można zmienić żadnych ustawień monitora ani komputera, nawet połączyć się z internetem.
A Sparky Xfce nic nie pokazuje poza pulpitem Debiana, nic a nic, ani paska ani ikon.
O co chodzi w tych Linuxach na dwa monitory, dlaczego to nie chce gadać na tych co lubię najbardziej?
I dlaczego gada na Manjaro i Gecko, w czym one lepsze?
Ja bym się mógł w sumie do nich dopasować, ale rodzina nie bardzo, poza tym nie ogarniam aktualizacji systemu na Gecko, a Manjaro już raz mi się kiedyś wykrzaczyło, właśnie przy aktualizacji.
Przecież nie Xfce jest problemem, tak jak początkowo mi się zdawało, czy Lxde - tego jeszcze nie wiem, muszę Knoppixa jeszcze przetestować.


ciubaka

Podbiję i zamknę wątek.
W Lubuntu i Xubuntu trzeba zagrać ustawieniami ekranu. W Mint Mate również. W zależności od systemu sprawia to mniej lub więcej zachodu. Niby najłatwiej jest w Lubuntu, o ile już się to tego dojdzie (z tych trzech zdecydowanie najtrudniej było mi to ogarnąć, aczkolwiek teraz jest najprościej). Xubuntu też trochę dokuczyło, Mate poszło sprytnie, chociaż obecnie to chyba najmniej wygodne. Xubuntu trochę dokuczyło, ale tak naprawdę to jak wszystko z Xubuntu - system pośredni, ani ziębi, ani grzeje - po prostu działa.
Generalnie nie rozumiem, dlaczego nie może to być jak w Manjaro czy Gecko, muszę pewnie przestawić rodzinę na inny system niż buntownicze    :-(
Raczej to jednak będzie prostsze niż nauka klikania po ustawieniach ekranu    :-)

TataPingu

@ciubaka

Spróbuj ze środowiskiem Enlightenment (e17)...
- tam bardzo ładnie można to ustawić.

Dwa różne monitory z różnymi desktopami, paskami, ikonkami itd
Fakt, wymaga to trochę "dłubaniny", ale działa potem fantastycznie...

ciubaka

Już nie trzeba poszukiwać nowych rozwiązań :-)
Lubuntu po ustawieniu monitorów działa bez zarzutu.
Xubuntu w sumie też :-)
Więc wszystko jest ok po dwóch dniach zabawy.
Z ciekawości przymierzyłem się do Q4OS na Trinity - nie działa albo nie umiem ogarnąć.
Plasma - zawiesił mi się komputer, pies ją trącał.
Czyli - wszystko działa o ile ktoś to umie poustawiać.
Pozdrawiam.

TataPingu

@ciubaka
- spróbuj, jak proponowałem, z Enlightenment, to bardzo fajny desktop dla takich celów, jak Twoje ("żona, dziecko")
Modelowany jest na starym macu i co najważniejsze, w niczym nie zazębia się z systemem. Tworzy tylko jeden katalog konfiguracyjny pod home (/home/użytkownik/.e) i w razie jakichś wadliwych nastawień po prostu go likwidujesz, a wszystko jest "świerze".
Poza tym, jest bardzo szybki, bo bazuje na binarkach...

ciubaka

Trochę się boję próbować jeszcze czegoś nowszego.
Plasma mnie przerosła całkowicie na przykład.
Poza tym - jakby co - cinnamon na lmde działa idealnie.
Gdyby nie to, że mi nie podchodzi to pewnie bym się przesiadł :-)
Zostanę na Lxde i Xfce raczej, zwłaszcza że zadziałały  :-)

TataPingu

#6
@ciubaka
Polecam to środowisko właśnie z tego względu, że nie ma z nim żadnych problemów, czy dodkowych skomplikowanych konfiguracji.
A żona, czy dzieciak mogą być w pełini zadowoleni z prostej obsługi.

To nie kosztuje wiele wysiłku. W terminalu typujesz:

sudo apt-get install enlightenment

wylogowujesz się, po czym w menadżerze logowania wybierasz Enlightenment i meldujesz się ponownie.

Przy pierwszym logowaniu środowisko pyta (graficznie) o język, konfigurację ekranu i o klawiaturę (typ i język)...
- wszystko
Podobnie postępujesz z pozostałymi accountami (żona, dzieciak)
Obsługa jest bardzo intuicyjna

Jeśli środowisko nie przypadnie Ci do gustu, meldujesz się w wybranym poprzednim (starym) środowisku i w terminalu typujesz:

sudo apt-get remove enlightenment

i

sudo apt-get autoremove

Wszystko...!
- po środowisku Enlightenment nie ma śladu w systemie

ciubaka

dziekuję za pomoc, sprawdzę to w wolnej chwili, pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum