Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux, UEFI i "Secure Boot"

Zaczęty przez TataPingu, Listopad 05, 2018, 09:13:12 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gom1

Cytat: TataPingu w Listopad 06, 2018, 10:44:20 PM
jaki odsetek tzw. "userów Kowalskich" będzie o tym np. w 2022 wiedziało i będzie w stanie tak zmanipulować swojego nowo zakupionego noteboka z Windą10, by móc zainstalować jakiś alternatywny system?

Ja bym zapytał inaczej: jaki odsetek Kowalskich ma świadomość, że alternatywne systemy istnieją? Jaki odsetek z tych Kowalskich, którzy mają świadomość istnienia alternatywnych systemów będzie zainteresowanych zainstalowaniem alternatywy? Jaki odsetek z tych zainteresowanych instalacją alternatywy poradzi sobie z nią na sprzęcie z UEFI? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że będzie tak jak jest teraz - 2% rynku, w porywach do 3. Jakie distro wybiorą? Ubuntu.

Wniosek jest taki, że po 2020 nic się nie zmieni. Dla fanatyków wolności pozostanie AMD. Albo ARM i RISC OS.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

@gom1
"2% rynku" to przestarzałe informacje. Prawdopodobnie "z uporem maniaka" rozpowszechniane przez M$

Poniżej najnowsze statystyki (od 2009 do 2019).
Niestety, tylko w niemieckim, ale myślę, że z odczytaniem diagramu nie powinno być problemu.

OSy na rynku niemieckim:
https://de.statista.com/statistik/daten/studie/158102/umfrage/marktanteile-von-betriebssystemen-in-deutschland-seit-2009/

OSy na Swiecie
https://de.statista.com/statistik/daten/studie/157902/umfrage/marktanteil-der-genutzten-betriebssysteme-weltweit-seit-2009/

Oczywiście, smartfony i inne linuksy ( cloud, embedded i supercomputing) nie są ujęte w statystykach.

Co jest interesujące, to proszę zauważyć udział  Mac OS X. Jest stały i utrzymuje się mniej, więcej na poziomie 13,5%

gom1

Jednak mam problem z odczytaniem tych "diagramów". Możesz mi napisać jakie Ty widzisz tam procenty?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

Dopisek
Przepraszam, ale z powodu pośpiechu "pokręciłem" sformuowania...
- co się tyczy Mac OS X, to chciałem powiedzieć, że wzrost jest stały i obecnie utrzymuje się na poziomie 13,5%.

Dodam może jeszcze jedno, że pomimo, iż, jak Kolega gom1 podaje, fakt, na poziomie światowym udział linuksa utrzymuje się na poziomie ok 2% (chodzi tylko o desktop), to udział windy drastycznie spada!

Przyczyny tego to m. in. Mac OS X,  smartfony i inne "wynalazki (pady itd).

A wszystko inne niż wida, to... UNIX (linuks, smartfon, ale także i Mac OS X)

I to boli twórców badziewia z Redmondu...

TataPingu

@gom1
- włącz javę w przeglądarce...

gom1

Włączyłem. Nadal nie widzę niczego, co negowałoby moje 2%. Napisz proszę, jakie widzisz cyferki przy pozycji "Sep 18".
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

@gom1
- nie rozumiem Kolego o co Ci chodzi, nie zrozumiałeś całości mojego przekazu, czy czytasz tylko wybiórczo ?


MSki

#37
"2% rynku", haha, dawno się tak nie uśmiałem.
Każdy posiadacz SmartTV ma w domu Linuksa.
https://www.dobreprogramy.pl/SmartTV-w-2018-roku-sprawdzamy-jak-wyglada-kwestia-aplikacji-na-telewizory,News,86240.html
a te dwa procent, to są chyba ci, co płacą miesięczny abonament ;)

gom1

Cytat: TataPingu w Listopad 07, 2018, 11:16:38 AM
nie rozumiem Kolego o co Ci chodzi
Napisałem, że Linux ma 2% udziału w rynku. Na desktopach, jeśli potrzebujesz doprecyzowania. Ty odpowiedziałeś, że to FUD rozsiewany przez MS i podrzuciłeś swoje wykresy, które mówią dokładnie to samo co ja. Więc masz rację, nie zrozumiałem co chciałeś powiedzieć.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

Acha, i jeszcze jedno...
- statystyki nie obejmują np. Chin, Rosji i innych "niezachodnich" regionów.

W Chinach już od dłuższego czasu, a w Rosji od niedawna całkowicie wycofano np. z urzędów państwowych windę.
W zastosowaniu są najczęściej linuksy. Jak jest w innych krajach tego nie wiem, ale przypuszczam, iż w takim np. Iranie, Korei Płn. Pakistanie, Indiach i in. dzieje się podobnie.

@MSki
Ależ oczywiście, m. in. te sprzęty miałem na myśli. Dochodzą do tego milijony (jeśli nie miliardy) różnego typu IoTów, SmartWatchów, systemów nawigacyjnych, konsol itd, itp...
Wszystkie te sprzęty chodzą na uniksie.

To tylko M$ preparuje tak statystyki, żeby mu "wyszło" 2%.

A praktycznie, ile jest tych "desktopów" w stosunku do całości techniki bazującej na uniksie ?
- przecież to znikomy procent...

I o to walczy Redmond...
- i obawiam się, że użyją wszystkich możliwych sposobów, by go utrzymać...

TataPingu

@gom1
Kolego, czepiasz się słówek, to zakrawa na pieniactwo...
- pytam jeszcze raz, nie zrozumiałeś całości mojego przekazu ?

gom1

Cytat: TataPingu w Listopad 07, 2018, 11:41:42 AM
pytam jeszcze raz, nie zrozumiałeś całości mojego przekazu ?
Całość przekazu podsumowałem w ostatnim zdaniu mojej pierwszej wypowiedzi w tym wątku.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

@gom1
A ja kilka postów wcześniej napisałem:
"Dodam może jeszcze jedno, że pomimo, iż, jak Kolega gom1 podaje, fakt, na poziomie światowym udział linuksa utrzymuje się na poziomie ok 2% (chodzi tylko o desktop), to udział windy drastycznie spada!"...
- więc problemy ze zrozumieniem...

MSki

Panowie, przecież wiadomo o co chodzi z tym "udziałem" M$ na rynku i kto takie fake newsy wypuszcza, więc nie ma się o co spierać.
Rozwińcie może dyskusję w stronę, która jest zgodna z tytułem tematu.
Mnie bardzo zainteresował temat
https://websetnet.net/pl/linuxboot-for-servers-enter-open-source-goodbye-proprietary-uefi/
i jeśli mamy być tacy "sterylni i niezależni" od Intela i M$, to może zacznijmy podążać w tym kierunku.
Ja jestem mało kumaty w tych sprawach, ale skoro LinuxBoot został wydany w 2017 roku (jak czytamy z artykule) i sprawuje się (ponoć) znakomicie na maszynach serwerowych, to czy nie można go "wprowadzić" na desktopy ?

gom1

W czerwcowym Linux Magazine jest artykuł o projekcie LibreBoot. Pozwolę sobie się nim z Wami podzielić - mam nadzieję, że redakcja LM nie będzie miała nic przeciwko:
https://drive.google.com/open?id=1bh-_DXn_2Lz_J-gZpqJn1n5giRbO1EvG
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum