Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux, UEFI i "Secure Boot"

Zaczęty przez TataPingu, Listopad 05, 2018, 09:13:12 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

@gom1
Dokładnie o to mi chodziło, Szanowny Kolego !
- nie o żadne wartości procentowe udziału poszczególnych OSów na światowych rynkach, nie liczbę windowsów, czy innych systemów, tylko o uświadomienie części odwiedzających portal użytkowników, czy przyszłych użytkowników wolnego oprogramowania i ew. pokazanie "drogi wyjścia" z impasu, który przygotowywują nam na spółkę M$ i Intel.

Po 2020 roku, gdy, na większości nowo sprzedawanego sprzętu będzie działać tylko BIOS-EUEFI-SECURE BOOT, bez CSM, jego nabywcy i przyszli użytkownicy, nawet pomimo ich szczerych chęci, nie będą w stanie zainstalować sobie dowolnego OSa na tym sprzęcie. Tylko wybrane. I gdy wcześniej nie dokonają świadomego wyboru innego sprzętu, to ani portal, ani nikt inny nim nic nie doradzi, ani w niczym nie pomoże.

Dlatego powinno się o tym odpowiednio wcześniej mówić, by nie mieć przykrego zaskoczenia w 2020.
A to już niedługo...

Link, który podałeś to jedna z alternatywnych firm, które próbują "ominąć" WinTela. Jest jeszcze kilka innych. Nawet niedaleko, bo w Niemczech. Nie podaję linku,by nie robić konkurencji.

Reasumując, WinTel na pewno nie opanuje rynku w 100%, ale kłopotów trochę nam przysporzy...

pavbaranovMSki

Najświeższa, potwierdzająca i uzupełniająca informacja dotycząca wpisu otwierającego temat.
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/intel-management-engine-jedyny-legalny-trojan-sprzetowy/#more-36057
"Widzę ciemność, ciemność widzę" -  zdałoby się powiedzieć, bo nawet użytkownicy komputerów z układami AMD mogą czuć się zagrożeni.

ps. Nie wiem czemu TataPingu nie zamieścił tego tematu w zakładce "Bezpieczeństwo", może wartałoby przenieść cały temat w to miejsce, gdyż spełnia te kryteria i jest nie dość że bardzo nośny, to niezwykle ważny.

TataPingu

@MSki
Bo, w gruncie rzeczy to nie tylko problem "bezpieczeństwa danego sprzętu", tylko problem całej techniki komputerowej...
- a wręcz, to będzie PROBLEM LUDZKOśCI !

Przez te wszystkie "drobne kroczki", t.j. zmiany sprzętu (np. z bezpiecznego, "nienaruszalnego" BIOSu tworzy się UEFI, tylko po to, by mieć otwarte "tylne drzwi" do sprzętu) , zmiany standardów telekomunikacji (np. wpierw "dobrowolne", a ostatnio przymusowe przejście z normalnych, niezależnych systemów telefonicznych, na tzw. IpVoip, t.j. systemy, które działają tylko w sieci i są pod PEŁNą KONTROLą), wszystkie IoTy, "chmurki", itd, itp, Ludzkość tzw. "krajów rozwiniętych" doprowadzona jest do takiego stanu, że praktycznie kontrolowany może być KAżDY KROK każdego Obywatela....
Bez możliwości wyrwania się z tego matriksu!
A co najgorsze, to wprowadzono to wszystko na nasz koszt....

MSki

#50
@TataPingu, zakładka "Bezpieczeństwo" nie traktuje tematycznie tylko o bezpieczeństwie sprzętu i oprogramowaniu, a bardziej o naszym bezpieczeństwie, które jest naruszane, lub wręcz gwałcone poprzez taki sposób zachowania firm produkujących wszelkiego rodzaju sprzęt multi-medialny. Bo przecież nie tylko o smartfony i komputery tu chodzi, ale również o nowoczesne urządzenia audio-wizualne.
Bo chyba nie jest tajemnicą, a jest na pewno tajemnicą poliszynela, czyli, wszyscy wiedzą a nikt nie reaguje i na domiar złego poprzez brak reakcji daje cichą zgodę na takie działania producentów, że w rezultacie można każdego podsłuchać i zobaczyć np. w czasie działającego smartTV.
Słupki oglądalności mediów nie biorą się znikąd.
Właściciel każdego sprzętu (w tym lodówki), który ma łącze z siecią jest narażony na inwigilację.

A tu kolejny "nieśmiały" krok w kierunku ochrony naszego bezpieczeństwa
https://sekurak.pl/szwedzka-policja-zada-konca-anonimowego-internetu-kazdy-obywatel-mialby-miec-cyfrowe-id/
Zdaje się, że po 11 września Amerykanie byli pierwszym narodem, który za cenę bezpieczeństwa własnego oddał wolność.

pzdr

Zobacz najnowsze wiadomości na forum