Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: [WIele dystrybucji] Instalator/Live działa, gotowy system nie wyświetla danych poprawnie.  (Przeczytany 3450 razy)

Offline Alphanumerix

  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
WitamMam problem po dnstalacji około połowy dystrybucji. Zawarność ekranu nie jest wyświetlana prawidłowo w niektórych przypadkach. Zazwyczaj objawia się to na dwa sposoby - albo ekran jest przesunięty i migocze na zmianę z czarnym ekranem, albo za wyjątkiem kilku rzędów pikseli na samej górze przyjmuje ujednolicony kolor tapety pulpitu w formie pionowych pasków i kresek. Kreski są nieco jaśniejsze, chyba żę kursor trafi w prawy górny róg - wtedy stają się białe. O ile w pierwszym wypadku problem mogę rozwiązać przez instalację nowszych/otwartych sterowników, o tyle w drugim przypadku jestem bezbronny, bo błąd dotyka nawet terwinala tty.

Najciekawsze wydaje mi się to, że instalatory i wersje live działają prawidłowo, a system wstaje i za wyjątkiem tego właśnie wyświetlania działa poprawnie.

Jeszcze jedna sprawa - problem ten teraz objawia się tak, jak opisałęm powyżej, ale gdy stawiałem Linuxa na mojej maszynie ze dwa lata temu, to pamiętam, że problem miał inny wymiar - niektóre dystrybucje po instalacji (bezproblemowej oczywiście) startowały (ew. w przypadku LMDE około 201204 po uruchomieniu do momentu instalacji sterowników graficznych rozdzielczość nie byłą prawidłowo wykrywana i ustawiana) , jednak w momencie, gdy powinien pojawić się ekran wczytywania systemu (plymounth?), monitor przechodził w stan uśpienia (ergo brak sygnału od systemu). Nie mam pojęcia kiedy jeden problem zamienił się w drugi.

Na potrzeby tego problemu sprawdzałem dziś szereg dystrybucji. Podam też kilka przykłądów z pawięci, gdyż problem ten mam od zawsze.

Dystrybucje wolne od problemu:

Arch linux, nowsze wersje openSUSE, Ubuntu 12.10, Linux Mint 14, Debian SID, Siduction, LMDE (od wersji z kwietnia 2012 zdaje się, wcześniejsze też na to cierpiały), Fedora (nie pawiętam które wersje) no i oczywiście Sparky 2/3 (pierwszego nie spawdzałem).

Dystrybucje cierpiące na problem:

Ubuntu (Polski remix, oficjalne LTS), Mint 13/15, Starsze wersje LMDE, PClinuxOS, Manjaro, CrunchBang, BridgeLinux, ArchBang, Mageia i zdaje się że jeszcze Linux Lite.

Problem jest irytujący. Ogranicza moje pole wyboru dość drastycznie. Jako że przy lżejszym przypadku zmiana sterowników pomaga, można zrobić delikatne założenie, że w tym drugim przypadku też by tak było. Chyba że oba problemy nie są ze sobą połączone.Kiedyś po instalacji jednego z takich wadliwie działających distr chciałem sprawdzić, czy nie jest to problem ustawień w grubie (jest możliwość edycji opcji przy ucuchamianiu, chyba że coś pomyliłem i to nie był grub, było to dawno), ale bezskutecznie.  Myślałem, że to problem z jądrem (jądra 2.x działały ok, 3.2 nie działały, a 3.5 tak. Teraz to 3.5 nie gwarantuje niczego).Obecnie instaluję Ubuntu LTS, tym razem pokusiłem się o zamknięte oprogramowanie i aktualizację na etapie instalacji. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.Brzmi to jak banialuk, ale... chwała Archowi za jego stabilność ;)EDIT: Pobieżne info o konfiguracji:

Memory: 8 GB

Processor: AMD Phenom(tm) II X4 955 Processor × 4

Płyta głowna MSI 870A-G46

Karta graficzna ATI Radeon 6850EDIT2: Po instalacji błąd znów wystąpił. Uruchomiłem więc Ubuntu w recovery-mode i po zalogowaniu się do terminala zrobiłem update, a później upgrade. Po reboocie wyświetlanie działa poprawnie.

Mój stary temat o podobnym problemie na sąsiednim forum: http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,3827.0.html (wtedy niektóre LiveCD też nie działały, z tego co tam czytam...)Problem jednak wciąż nie jest rozwiązany - nie znam przyczyny ani sposobu usunięcia błędu w pozostałych dystrybucjach.« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2013, 11:16:07 pm wysłana przez 568 »