Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux na konkretnego notebooka

Zaczęty przez Korsarz, Październik 14, 2018, 11:52:40 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Korsarz

Witam,
wpadł mi w ręce notebook 15"  firmy Lenovo, model Yoga 300|BR,
ekran dotykowy (10 pkt),
Procesor Intel© Celeron© CPU  N3060  @ 1.60GHz × 2,
RAM 2 GB,
dysk twardy ~ 30 GB.
Sprawdzałem Linux Mint 19, działa jak najbardziej, tylko czas uruchamiania koło 10 sekund ( w przypadku win10 niecałe 5 s.)
W praktyce uczę się dopiero korzystania z Linuxa, podstawy ogarniam jako tako, całkowicie zielony nie jestem :P
Nasuwa mi się pytanie, czy pójdzie mi inna dystrybucja Linuxa na tym sprzęcie ?
W informacjach systemu pokazuje mi że mam procka 6 rdzeniowego, a na windowsie 2 rdzenie mi wyskakują (tak jak na stronie producenta), myślicie że błąd systemu?
Mint mi odpowiada jak najbardziej, ale chciałbym też zainstalować jakiś system obok, coś typu heads.
Pozdrawiam :)

PomPom

Na 30 gigabajtach to nie poszalejesz z tymi dystrybucjami. Zamiast heads, proponuję Tails, ktory powinien działać z USB. Jak widzę, heads jest distrem libre, czyli bardzo możliwe, że nie obsłuży poprawnie sprzętu przez brak pewnych sterowników.

Czas 10 sekund to dobry czas. Windows prawdopodobnie nie wyłącza się w pełni i stąd te 5 sekund. Jeżeli Mint działa, to zadziała też Ubuntu i jego pochodne. Ja polecam Ubuntu MATE, które powinno przy okazji być trochę lżejsze od Minta (o ile wgrałeś go z Cinnamonem, czyli ich flagowym środowiskiem graficznym". Inna sprawa, że jeżeli Mint Ci pasuje, to nie ma po co zmieniać.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Jeśli Mint pracuje - zostań przy Mincie, zwłaszcza, że Ci odpowiada.
Jeśli chodzi o "inną" dystrybucję - najogólniej można powiedzieć: albo każda będzie pracować OTB, albo każdą, współczesną, dostosujesz.
Czas uruchamiania się:
1. Pamiętaj, że "normalnie", Win10 nigdy nie zamyka się do końca, pozostając w "pół-uśpieniu" - stąd szybsze jego uruchamianie.
2. Czas uruchamiania się linuksa można dość prosto stuningować na kilka sposobów, takich jak:
- eliminacja niepotrzebnie podnoszonych usług (zwłaszcza mainstreamowe systemy jak np. Mint lubią dodawać tu "nadbagaż"),
- zmiana domyślnego schedulera,
- zmiana kernela na sprawniejszy (bardziej dostosowany do systemu),
- wybór innego środowiska graficznego,
- ominięcie przy startowaniu środowiska ekranu logowania (generalnie w ogóle menedżera logowania),
- inne.

gom1

Tails czy heads to dystrybucje specjalistyczne, służące do konkretnych celów (tu: ukrycie tożsamości, anonimowość w internecie). Jeśli nie jesteś dziennikarzem, który odkrywa afery na wysokim szczeblu, zostań przy Mincie.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Korsarz

Dziennikarzem nie jestem :)
Przeglądając menedżer pakietów mógłbym odinstalować pakiety na amd64?

pavbaranov

Cytat: Korsarz w Październik 14, 2018, 06:37:50 PM
Przeglądając menedżer pakietów mógłbym odinstalować pakiety na amd64?

Jeszcze trochę i... :)
Masz system 32bitowy? W takim razie tak. Masz system 64bitowy - w takim razie nie.

Korsarz

I by się zesra*o, dzięki za info :)
Jest w ogóle różnica między i386 a amd64? Czy wszystko po prostu na wszystkim działa jak należy?

pavbaranov

A jaka jest różnica między 2 suwowym, a 4 suwowym silnikiem? Odsyłam do wikipedii, bo lepiej nie wytłumaczę.
Ogólnie - masz procesor 64 bitowy - możesz mieć system 32 lub 64 bitowy.
Masz 32 w bitowy - możesz mieć wyłącznie 32 bitowy.
Jeśli masz system 64 bitowy - używasz paczek skompilowanych na niego (amd64).

serano

#8
Cytat: PomPom w Październik 14, 2018, 12:13:31 PM
Na 30 gigabajtach to nie poszalejesz z tymi dystrybucjami. Zamiast heads, proponuję Tails, ktory powinien działać z USB. Jak widzę, heads jest distrem libre, czyli bardzo możliwe, że nie obsłuży poprawnie sprzętu przez brak pewnych sterowników. https://tgw.onl/hostgator/ https://tgw.onl/dreamhost/ https://tgw.onl/bluehost/

Czas 10 sekund to dobry czas. Windows prawdopodobnie nie wyłącza się w pełni i stąd te 5 sekund. Jeżeli Mint działa, to zadziała też Ubuntu i jego pochodne. Ja polecam Ubuntu MATE, które powinno przy okazji być trochę lżejsze od Minta (o ile wgrałeś go z Cinnamonem, czyli ich flagowym środowiskiem graficznym". Inna sprawa, że jeżeli Mint Ci pasuje, to nie ma po co zmieniać.
Dziennikarzem nie jestem :)
Przeglądając menedżer pakietów mógłbym odinstalować pakiety na amd64?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum