Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Manjaro i instalacja programów niedostępnych w octopi

Zaczęty przez dmn, Październik 13, 2018, 02:40:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dmn

Czytałem, że Manjaro ma duże zasoby repozytoriów, ale ...
Próbuję od kilku dni stworzyć sobie multisystemowego pendriva, żeby potestować różne dystrybucje.
Bardzo przyjemny w użyciu (pod Windowsem, ale chcę uniezależnić sie od okienek) był MultiBootUSB, więc postanowiłem go sobie zainstalować, ale w Octopi go nie znalazłem
Na stronce natknąłem się na iso z tym programem, ale wygląda na to że nie da się go nagrać na usb, a w virtualboxie nie widzi udostępnionych katalogów, więc nie ma dostępu do innych iso. Z VirtualBoxem dałem sobie spokój gdy na netbooku z Ubuntu okazało sie, że bezproblemowo się zainstalował z systemowego instalatora oprogramowania. Skoro tu jest to proste to w Manjaro pewnie jest podobnie tylko czegoś niedopatrzyłem, znając życie.
A teraz do sedna:

1. w Manjaro, w Octopi po wpisaniu "multibootusb" nie wyświetla się nic, natomiast po kliknięciu w zieloną ikonkę obcego pojawia sie w wersji 9.2.0-1. Super.
2. zatem zaryzykuję i zainstaluję - pomijam edytowanie pakietów, bo się na tym nie znam. Poza tym wygląda że instalacja przebiegła pomyslnie
3. uruchamiam MultibootUSB, wygląda że się odpalił, prosi o hasło roota, po czym ikonka znika z dolnego paska
4. I teraz nie wiem czy czegoś mu brakuje (wszak instalacja przebiegła w trybie półmanualnym można powiedzieć) czy te pakiety trzeba edytować koniecznie podczas instalacji?
5. Jeszcze w przerwie pisania posta a stronie http://multibootusb.org/page_guide/#installation przeczytałem jakie potrzebne są paczki:

    python3-pyqt5
    p7zip-full
    parted
    util-linux
    python3-pyudev
    mtools
    python3-dbus
    python3-six

Wszystkie mam, oprócz tych z python3* w nazwie - nie są dostępne z octopi. Da się "zrobić" tak żeby się pojawiły czy muszę to z linii komend załatwić? Jeśli to drugie, to poprosiłbym o podpowiedź co wpisać

moja wersja Manjaro: 17.1.12 KDE x86_64
wersja plazmy KDE: 5.13.5
Wersja szkieletów KDE: 5.50.0
Wersja Qt: 5.11.2
Wersja jądra: 4.14..74-1-MANJARO


pavbaranov

Multibootusb jest w AUR i stąd go masz zainstalować. Żadne stronki itp.
Reszty opisu nie rozumiem.

dmn

#2
zainstalowałem, ale po uruchomieniu i wpisaniu hasła program zamyka się

EDIT
ogólnie jak nie wpiszę hasła przez parę sekund to też się zamyka za chwilę

EDIT2:
OK jestem na dobrym tropie ;) z terminala wpisalem:
sudo multibootusb
potem hasło i poszlo.

Pytanie czemu kliknięcie na ikonkę nie działa? coś we własciwosciach zmienić?

dmn

podrzucę to, co wyrzuca w terminalu może coś to pomoże:


[dmn@dmn-pc ~]$ sudo multibootusb
Using python version  3.7.0 (default, Sep 15 2018, 19:13:07)
[GCC 8.2.1 20180831] on platform Linux-4.14.74-1-MANJARO-x86_64-with-arch-Manjaro-Linux
Could not find resource 'data/tools/gdisk/gdisk.exe'.
Running multibootusb version 9.2.0 from installed system...
Starting multibootusb GUI...
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
Cleaning old multibootusb directory...
Syslinux exist in multibootusb directory...
Using pyudev for detecting USB drives...
        /dev/sdc
        /dev/sdc1
Selected device /dev/sdc
Device /dev/sdc is a MBR disk...
USB disk is not mounted and can't update list widget...

powyższa komenda uruchamia program i zdaje się działać

jednak nie chcę za każdym razem uruchamiać tego z terminala - wolę po prostu kliknąć, bo szybciej
wszedłem do właściwości 'multibootusb.desktop' i w polu "polecenie" jest to, co poniżej wpisałem w terminalu:

[dmn@dmn-pc ~]$ multibootusb-pkexec
Using python version  3.7.0 (default, Sep 15 2018, 19:13:07)
[GCC 8.2.1 20180831] on platform Linux-4.14.74-1-MANJARO-x86_64-with-arch-Manjaro-Linux
Could not find resource 'data/tools/gdisk/gdisk.exe'.
Running multibootusb version 9.2.0 from installed system...
Starting multibootusb GUI...
qt.qpa.screen: QXcbConnection: Could not connect to display
Could not connect to any X display.


czy to ma jakiś związek z nvidią i jej sterownikami? a zmienić tego polecenia nie mogę (nie zapisują się zmiany)

robson75

Do tworzenia bootowalnego pana ja zawsze używałem ImageWriter, który jest dostępny w repo Manjaro.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Jak ów multibootusb zainstalowałeś?

PS: Swoją drogą - programik zepsuł mi kiedyś pendrive'a.

dmn

@Robert75
tylko mi zależało żeby mieć kilka różnych systemów na jednym penie i móc się łatwo przełączać między nimi w celach testowych

@pavbaranov
tak jak opisałem wyżej: przez Octopi i ikonkę AUR (zielony obcy) i instaluj
potem w terminalu otworzyła sie instalacja i pominąłem zapytania o edycję pakietów (PKG, czy jakoś tak się to nazywało) resztę brałem żeby kontynuował

pavbaranov

Ok, sprawdziłem u siebie. Program jest widoczny w menu i przy uruchomieniu potrzebuje uprawnień roota, o które woła. Niestety po ich wprowadzeniu nic się nie dzieje. Coś jest nie tak i leży to po stronie multibootusb, które do najlepszych nie należy.
Proponuję jednak przekonać się - jeśli w ogóle - do konsoli, bo wówczas działa prawidłowo (?).

dmn

ok, dokładnie tak zrobiłem, bo nic innego mi nie pozostało ;)
dzięki za poświęcony czas

PomPom

myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum