Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kubuntu - nie mogę połączyć się z Internetem

Zaczęty przez Bartaaz, Październik 11, 2018, 04:41:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bartaaz

Witam!
Mam problem z Kubuntu. System nie wykrywa żadnej sieci bezprzewodowej. Po kablu sytuacja wygląda podobnie - brak dostępu do Internetu, jednak ikonka Sieci na pasku zmienia kolor z czerwonego na niebieski. W obu przypadkach opis ikony pokazuje "Rozłączony". Fizyczny przełącznik WiFi jest włączony, tryb samolotowy jest wyłączony. Wcześniej problem nie występował. Dodam jeszcze, że jestem linuxowym laikiem, więc prosiłbym o jak najdokładniejsze rady.
Pozdrawiam serdecznie!

TataPingu

A inne sprzęty łączą się bez problemu ?
- nie wiem w jaki sposób łączysz się z siecią, jeśli przez router to może on ma problemy ?

Sprawdziłeś, czy na pewno masz połączenie z siecią?

Bartaaz

Dzięki za odpowiedź. Używam routera. Obecnie korzystają z niego 3 komputery (w tym jeden po kablu) oraz 3 smartfony. Na żadnym z tych urządzeń nie ma problemu z łącznością. 

pavbaranov


Bartaaz

Cytat: pavbaranov w Październik 11, 2018, 10:02:59 PM
Która to wersja Kubuntu?

Może to głupie pytanie, ale gdzie mogę to sprawdzić? Jak już wspominałem żaden ze mnie ekspert w dziedzinie Linuxa.

pavbaranov

#5
Nie mam obecnie Kubuntu, ale jeśli pamiętam, to tam było instalowane lsb-release, a zatem sprawdź zawartość pliku /etc/lsb-release lub wydaj: lsb_release -a. Być może także KinfoCenter poda Ci tę informację.

Bartaaz


pavbaranov

systemctl status NetworkManager?

PS: Pod klawiszem PrintScreen masz zwykle podpięte Spectacle - program do robienia zrzutów ekranu.
PS2: Nie moja sprawa, ale masz wersję Kubuntu 16.04, gdzie jest bardzo już stara wersja oprogramowania z KDE. Żaden z jego elementów (KF5, Plasma, KDE Apps), ba także wersja Qt5 nie ma już żadnego wsparcia nigdzie. Jeśli tu napotkasz jakiś błąd leżący po stronie oprogramowania, to w zasadzie nigdzie, a już na pewno nie w tzw. upstreamie nie otrzymasz pomocy.


pavbaranov

Jeśli to ten sam problem: https://bugs.launchpad.net/network-manager/+bug/1568560/ to wydaje się on być typowy dla Ubuntu. Ja tu niestety nie pomogę.

TataPingu

@Bartaaz
- osobiście również nie znam Kubuntu, wydaje mi się jednak, że chodzi tu bardziej o problem prawidłowego nastawienia sieci. Może być tak, że router blokuje sprzęt

Zacznij od LANa, tzn. od kabla.
- po pierwsze, czy w konfiguracji sieci (przypuszczam, że to klik prawam klawiszem myszki na ikonkę sieci na pasku) karta jest wykrywana (prawidłowy adres MAC) ?
- jeśli tak to, czy jest ustawiona na DHCP, tzn pod ustawieniami IPv4 (również IPv6) powinna wybrana być opcja "Automatycznie - DHCP" (czy coś w tym rodzaju - nie używam spolszczonych wersji)
- następnie (ew. równolegle), sprawdź, jaki IP ma router

Zobacz najnowsze wiadomości na forum