Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

czy openbox jest nadal rozwijany

Zaczęty przez darekradzan, Październik 09, 2018, 05:45:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

darekradzan

Witam , tak jak w temacie
na forum Debiana piszą , że nie , a z drugiej strony patrząc na arch-a
x
Cytat86_64   Community   openbox   3.6.1-4   Highly configurable and lightweight X11 window manager   2018-06-25
widać , że są cały czas aktualizacje

pavbaranov

Bo trzeba patrzeć w inne miejsce :)
Zob.: https://git.archlinux.org/svntogit/community.git/log/trunk?h=packages/openbox
Ostatnia wersja - 3.6.1 ukazała się 1.06.2015; te "czwarte" cyferki, po "-" oznaczają w Archu pkgrel, czyli wykonany z jakiegoś powodu rebuild podstawowej wersji paczki (tu 3.6.1)

darekradzan

Czyli Pawle podsumowując - jednym słowem lipa ,
Wynika , że warto pomyśleć o innym środowisku
xfce4 fajne , plasma -też ,lxqt - dla mnie nie, gnome w ogóle , lxde  podejrzewam ,że (podobnie jak openbox - nie r ozwijane ), cynamon - porażka , budgie , depin też
Gdzie w takim razie szukać , jak w miarę można odchudzić plasmę? (ram, cpu)
P.s teraz czytam , że instalując plasma , należy też pobrać pakiety meta, czy jest to konieczne ?

pavbaranov

Dlaczego lipa? OpenBOX w formie, w której jest jest już po prostu... skończony. W zasadzie ostateczna wersja. Wiele spośród WM tak ma.
W swojej odpowiedzi mylisz natomiast tzw. WM (menedżery okien, jak np. openbox, fluxbox, czy... kwin, który jest częścią Plasmy) i DE (środowiska graficzne, jak Plasma, GNOME, LXDE itd.).

W sprawie Plasma:
1. po pierwsze zainstaluj
2. po drugie - załóż konkretny wątek; zasobożerność Plasmy jest jednym z większych mitów, które są rozpowszechniane przez internetowych trolli.

NIE!!! Na boga, nie instaluj niczego paczkami meta, a grupami. Jak potrzebujesz pomocy: #archlinux.org.pl, #linuxiarze.pl na Freenode albo tu załóż wątek.

darekradzan

Czyli jak to rozumieć?
CytatInstall the plasma-meta meta-package or the plasma group. For differences between plasma-meta and plasma reference Creating packages#Meta packages and groups. Alternatively, for a more minimal Plasma installation, install the plasma-desktop package.
oprócz tego Pawle

CytatDlaczego lipa? OpenBOX w formie, w której jest jest już po prostu... skończony. W zasadzie ostateczna wersja
Czyli na chłopski rozum nie jest już rozwijany
Dlatego zapytałem zię mądrzejszych czy warto "przejść" na inne środowisko

PomPom

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Lubuntu-Openbox-Mir-Wayland
Openbox się powinien nawet doczekać wsparcia dla Waylanda. Jak Ci się podoba, to spokojnie korzystaj.
myk byle jak jako tako

darekradzan

Dzięki
jednak i tak zdaje sobię sprawę , że  najwyższy czas aby zmienić środowisko
Przed xfce4 też ponoć niesamowita przyszlość  ;)

pavbaranov

#7
Robi się off-top, ale ok.
Cytat: darekradzan w Październik 09, 2018, 07:25:40 PM
Czyli jak to rozumieć?
CytatInstall the plasma-meta meta-package or the plasma group. For differences between plasma-meta and plasma reference Creating packages#Meta packages and groups. Alternatively, for a more minimal Plasma installation, install the plasma-desktop package.
Rozumieć tak, jak to zostało napisane. Masz możliwość instalacji z pomocą tzw. meta-paczek jak i z pomocą grup. Osobiście uważam, że na instalację meta-paczkami winien się zdecydować absolutny neptyk, albo osoba w 100% pewna, że tak właśnie instalować chce. Generalnie uważam, że instalacja z użyciem grup ma o wiele większy sens i mniej w praktyce robi problemów. Niestety trzeba wiedzieć co wybrać, jednakże lepiej jest - wg mnie - wybrać 100% paczek w grupie niż instalować przez meta.

CytatDlaczego lipa? OpenBOX w formie, w której jest jest już po prostu... skończony. W zasadzie ostateczna wersja
Cytat
Czyli na chłopski rozum nie jest już rozwijany
Ok, ale czy jeśli coś jest skończone, to musi być nadal jakoś rozwijane? OpenBOX otrzyma poprawki bezpieczeństwa, jeśli będzie to konieczne. Jako WM, funkcjonalnie jest skończony. Autorzy nie przewidzieli tu żadnych zmian.

Odnośnie zaś tego co pisze @PomPom. Oprócz próby pożenienia OpenBoksa z Mirem jako kompozytorem Waylanda jest też projekt przeforkowania OpenBox jako kompozytora Waylanda. Myślę, że ten drugi ma większy sens. Akceptacja Mira jest ze strony środowiska żadna i jeśli w ogóle w Lubuntu zrobią to, co zapowiadają, to pewnie Lubuntu z LXQt będzie jedynym takim wynalazkiem. Samo LXQt jednakże nie jest jeszcze dzisiaj gotowe do pracy na Waylandzie. Wymaga jeszcze dużej pracy. A jak pokazują te DE, które już Waylanda wspierają nie jest to takie proste. GNOME ma na tyle poważne problemy, że stwierdzili, że tak na prawdę, to wsparcie dla Waylanda będzie w Gtk+4. Plasma w Wayland nadal jest daleka od tego, co oferuje na Xach.
I fakt - Wayland to zdecydowana przyszłość linuksowego desktopu, ale będzie ona używalna pewnie dopiero w latach 2020+.

A środowisko - jak chcesz - zmień. Jeśli na KDE, to jest kilka osób, które są Ci w stanie - zwłaszcza w jej archowej implementacji - pomóc. Pierwsze jednak - wypróbować.

Osobiście uważam, że Plasma jest najdoskonalszym środowiskiem dla linuksa, ale wyłącznie z tej przyczyny, że mogę z nią zrobić co chcę i mieć ją dokładnie taką, jaką chcę.

darekradzan


pavbaranov

To tak jeszcze... autoreklama nie hańbi! :)
W przypadku Plasmy na POLAUR https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=615 bardzo często dostarczam wersje PKGBUILDów, które usprawniają KDE.
Na swoim blogu - często masz różne informacje nt. używania Plasmy.
Na ww. forum (ale może być i tu) - Lucek, ja... jesteśmy w stanie pomóc w tuningu Plasmy.
Tylko trzeba zacząć.
Jeśli jednak chcesz w ogóle z nią zacząć i nie wiesz co i jak - to po prostu zadaj konkretne pytania. Otrzymasz Plazmę - na dzisiaj może niekoniecznie taką, jaką mam ja - ale w jakichś 90% równie wartościową i jeśli będzie mieć większy apetyt na zasoby, to może o jakieś 10%. Nie więcej.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum