Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

openbox (arch linux) a smartfon

Zaczęty przez darekradzan, Październik 08, 2018, 12:00:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

darekradzan

Witam , czy może ktoś mi podpowiedzieć jakiego pakietu brakuje w openboxie , aby można bezproblemowa "współpracować" z smartfonem .
Ten sam komputer , ten sam smartfon , przewody - a środowisko gnome i wszystko jest w jak najlepszym porządku
openbox
lsusb
Cytat[darek@zuzol ~]$ lsusb
Bus 002 Device 004: ID 045e:0780 Microsoft Corp. Comfort Curve Keyboard 3000
Bus 002 Device 006: ID 0e8d:201d MediaTek Inc.
Bus 002 Device 003: ID 058f:6362 Alcor Micro Corp. Flash Card Reader/Writer
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 15ca:00c3 Textech International Ltd. Mini Optical Mouse
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
czyli system niby "widzi " telefon jako  MediaTek Inc
jednak w ogóle nie można z nim nawiązać tak zwanej współpracy
Z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam

pavbaranov

#1
A jakiś konkret, bo "współpracować ze smartfonem", czy "nie można z nim nawiązać tak zwanej współpracy" nic nie oznacza. Co próbujesz zrobić, jak chcesz (bo można na kilka sposobów) "nawiązać ową współpracę", czy czego oczekujesz w ogóle (co się ma kryć za "współpraca")?
W Plasma jest oprogramowanie pn. kdeconnect (dla komunikacji ze smartfonami na Androidzie) w GNOME jest klon pn. gsconnect (o ile się nie mylę, bo nie używam GNOME; jest w AUR). Oba wymagają jeszcze klienta po stronie smartfonu.

Zerknij na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Android#Transferring_files, bo prawdopodobnie chodzi Ci o wymianę plików między urządzeniami. Masz kilka możliwości. O ile pamiętam, jest jeszcze jakieś inne oprogramowanie w AUR, które również realizuje taki kontakt.

darekradzan

Cześć Pawle
chodzi mi o to , żę jak pracuje na openboxie to nie wykrywa on w oóle telefonu (żaden menadzer plików , ani thunar , ani nautilus ,którego doinstalowałem zeby to sprawdzić )
Chcę po prostu plik z telefonu móc otworzyć w pc
Pozdrawiam

pavbaranov

W takim razie - odpowiedź masz w linku.
W zależności od tego jak się chcesz łączyć:
1. USB - dla nowych Androidów - https://wiki.archlinux.org/index.php/Media_Transfer_Protocol, można też wykorzystać ADB.
Oczywiście samo urządzenie musi być przełączone na MTP (jeśli tego wymaga).
2. Bluetooth - https://wiki.archlinux.org/index.php/Bluetooth
3. WiFi - narzędzia z linku

Telefon (MediaTek) jest wykrywany, jako urządzenie USB. W żadnym menedżerze plików nie jest w ogóle widoczne to urządzenie? Być może nie jest ono zamontowane. U mnie (Plasma), gdy podłączę jakiekolwiek urządzenie, które jest wykrywane jako pamięć masowa (obojętnie, może to być pendrive, może być smartfon, tablet, dysk zewnętrzny), pojawia się informacja, że takie urządzenie zostało podłączone i mam kilka możliwości dla niego np. "otwórz w menedżerze plików". Dopiero jeśli to zrobię, urządzenie jest podmontowywane w /run/media/$USER/nazwa_urządzenia. Bez tego pozostaje ono "nieme" i widoczne wyłącznie jako urządzenie USB, ale nie jest ono "podłączone" do systemu.

Prawdopodobnie w GNOME montowało automatycznie przez jakieś gvfs-mtp lub coś podobnego (nie mam GNOME, nie znam się na nim), a w OpenBox - jak ze wszystkim - trzeba to ręcznie podłączać, albo zainstalować jakiegoś "helpera". Niestety, ale konfiguracja OB do wygodnej pracy bywa drogą przez mękę :)

darekradzan

#4
Doinstalowałem
go-mtpfs-git

nic to niestety nie dało , dziwne jest o , że po podłączeniu telefonu do komputera i  zapytaniu
fdisk -l
system go nie widzi
[darek@zuzol ~]$ sudo fdisk -l
[sudo] hasło użytkownika darek:
Dysk /dev/sda: 931,5 GiB, bajtów: 1000204886016, sektorów: 1953525168
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Typ etykiety dysku: dos
Identyfikator dysku: 0xc87c91ac

Urządzenie Rozruch  Początek     Koniec    Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sda1               2048   81922047   81920000   39,1G 83 Linux
/dev/sda2           81922048  115918847   33996800   16,2G 82 Linux swap / Solar
/dev/sda3          115918848 1953523711 1837604864  876,2G 83 Linux



jeśli podłącze jakikolwiek pendrive system go normalnie widzi i jest OK

EDIT:
zainstalowałem również , dzięki sugestią Pawła ( pavbaranov)
android-file-transfer

i wydaje się że pomogło
pozdrawiam
P.s pavbaranow szkoda , że już nie prowadzisz swojego bloga , tj
Cytathttp://www.archlike.darmowefora.pl/index.php?PHPSESSID=51mtgvkgehmje7pp9c8ml3gv52&;
dzięki Tobie i Luckowi (sir Lucjan ) wiele łatwiej było okiełznać tego archa , ale i tak fajnie , że nadal pomagacie na innych forach
Zdrówka

pavbaranov

OT: Nie jest tak, że nie prowadzę. Po prostu pisuję tam wówczas, gdy coś mam do powiedzenia. Wkrótce pewnie będzie tekst o tym jak sobie przyspieszyć wyłączanie systemu, bo widzę, że niektórzy z tego powodu nawet distra zmieniają.
Faktem jest natomiast, że archlike już jest zamknięte. W jego miejsce są:
- oficjalne, polskie, forum Archa: https://forum.achlinux.org.pl i tu znajdziesz starą "brygadę"
- a mój blog jest pod: https://linux-pavbaranov.blogspot.com

darekradzan

@ pavbaranow
Wiem , że powinienem oworzyć nowy wątek , ale korzystając z okazji
i3 2120 i 8GB ram na archa z  plasma - podoła , czy raczej troszkę za mało

pavbaranov

Oczywiście, że podoła. Mam A8-7410 APU with Radeon R5 i jedynie 4GB RAM i nie narzekam. Procesor jest mniej więcej podobny.
Fakt - robię swój kernel, który lekko, bo lekko, jednakże w porównaniu ze stockowym jednak sprawniej działa.
Zasobożerność Plazmy to mit kompletny. Oczywiście można wymyślić sobie taką pracę dla komputera, że Plasma w takiej konfiguracji będzie się ciąć, ale wówczas prawdopodobnie ciąć się będzie każde współczesne środowisko.
Dodatkowo jeśli miałbyś jakieś uwagi co do jakości działania Plazmy, to zawsze to można zoptymalizować.

PS: Generalnie, to tego typu rozmów polecam np. #archlinux.org.pl na freenode. Tam jest nieco więcej osób, które mają Plazmę.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum