Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dual boot, Laptop HP Omen, konieczność twardego resetu przy wyłączaniu komputera

Zaczęty przez Lizymach, Październik 01, 2018, 09:48:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lizymach

Problem jaki napotkałem ma nieco szersze podłoże niż podałem w temacie i po kilku dniach poszukiwań, postanowiłem zasięgnąć pomocy właśnie na tym forum.

Pierwotnie chciałem zainstalować Ubuntu (już miałem kiedyś styczność z tym systemem), ale na moim laptopie zwyczajnie zawieszał się koło minuty po uruchomieniu instalatora. Mogłem jedynie myszką ruszać, ale na darmo. Doczytałem, że to problem ze sterownikami i leży po stronie producentów podzespołów.

Postanowiłem więc spróbować zainstalować Minta. Ku zaskoczeniu wszystko poszło ok, system zainstalował się bez problemu. Z jednym wyjątkiem. Zawiesił się, gdy poprosił o ponowne uruchomienie. No ok, zdarza się. Założyłem mu też hasło. Po twardym restarcie gdy zalogowałem się do systemu, to po wpisaniu hasła zwiecha. I tak za każdym razem. Działał jedynie w trybie generic bezproblemowo. Wyłączyłem logowanie z hasłem i w normalnym trybie pulpit wyświetlił się i wszystko jak do tej pory hula. No, poza jedną rzeczą. System się zawiesza zaraz po kliknięciu restart/wyłącz.

Tak więc problem leży po stronie oprogramowania odpowiadającego za start/wyłączenie lub logowanie do systemu, przynajmniej tak mi się wydaje.

Obok linuxa mint mam windows 10, który ciągle po zrobieniu dual boota zmienia datę na 4 godziny wcześniej, niż było to ustawione wcześniej i za każdym razem muszę ją zmieniać ręcznie.

No i tu pytanie do kogoś kto się zna na tym. Jak to naprawić? Tu moja wiedza już nie wystarcza niestety.

Sprzęt:
Intel core i5-7300 HQ 2.5 GHz
16 gb ram
geforce gtx 1050
laptop HP Omen 17


pavbaranov

Istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że Mint nie zainstalował się do końca.
Co się dzieje z systemem, gdy nie może się zamknąć/zrestartować zapisane winno zostać w logach, zatem... wejdź do Minta, spróbuj go wyłączyć lub zrestartować (z menu), potem zrób cokolwiek (twardy restet), wejdź do niego ponownie i pokaż logi systemowe przedostatniego bootowania (tego z próbą zamknięcia/restartu).

SysBox2018

Może to być niepotrzebne, ale miałem podobny problem z lubuntu na moim starym IBM T42.
Spróbowałem uruchomić recorvery mode i po załadowaniu wyskakiwało okienko i dostępnymi operacjami.
O ile wiem uruchamiałem zaktualizowanie dpkg i w grub. :)
Potem jakoś to wracało do normy.

Lizymach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dopytam jeszcze tylko o jedną rzecz. Chciałbym spróbować najpierw przejrzeć logi. Które będą lepsze by zapodać? Dsmeg czy boot.log? Z tym drugim mam problem taki, że mimo iż posiadam uprawnienia administratora, to odmawia mi dostępu do niego.


TataPingu

@ Lizymach
- a w jaki sposób chcesz się "dostać" do logów (je odczytać) ?

W każdym bądź razie, praktycznie będzie zainstalować mc (Midnight Commander)
- w terminalu:
sudo apt-get install mc

po instalacji:

sudo -s

i:

mc

- masz dostęp (jako root) do całego systemu

Lizymach

Bardzo dziękuję wszystkim za szczegółowe odpowiedzi.

Problem rozwiązany - winny był opensourcowy sterownik do karty graficznej. Podmiana na oryginalny dała rezultat w postaci sprawnie uruchamiającego się systemu. Jeszcze muszę tylko uporać się z coś wolniej działającym internetem niż na windzie, ale znalazłem na tym forum odniesienia do tego tematu.

Dzięki jeszcze raz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum