Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Gdy zwalnia Manjaro...

Zaczęty przez robson75, Listopad 15, 2017, 03:33:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Gdy po dłuższym użytkowaniu systemu, system zaczyna nam się dłużej uruchamiać, to radzę wyczyścić stare logi systemu. Więc otwieramy jako root managera plików, następnie wchodzimy do /var/log i usuwamy katalog journal (w moim przypadku gdy z systemu Manjaro korzystam od 2 miesięcy, od ostatniej instalacji) to właśnie w katalogu journal nazbierało się śmiecia o wadze 1,5 GB. I po tym zabiegu mój system uruchamia się znacznie szybciej.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Oto dowód:
[robson@amd ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 3.398s (kernel) + 9.636s (userspace) = 13.034s


A przed wyczyszczeniem logów, system mi się uruchamiał mw. po 30s.
Tak więc gołym okiem widać różnice.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Poprawka, nie usuwamy katalogu journal, tylko jego zawartość. Powód: po usunięciu katalogu nie zostanie on utworzony na nowo po restarcie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

W ogóle nie stosujemy się do powyższej porady. W zamian:
1. Dokonujemy edycji pliku /etc/systemd/journald.conf i w linii
SystemMaxUse=
ustawiamy wartość jaką chcemy.
2. Jeśli mimo wszystko potrzebujemy pliki dziennika przeczyścić, to korzystamy z narzędzia journalctl.
Możemy np. "przyciąć" dziennik do założonej wielkości:
# journalctl --vacuum-size=1M
(to spowoduje przycięcie do 1MB).
Możemy też wykasować stare wpisy:
# journalctl --vacuum-time=3weeks
(to spowoduje usunięcie wszystkich wpisów starszych niż 3 tygodnie).
Oczywiście wartości po "=" możemy ustawiać jak chcemy.
Proponowane przez @Robert75 rozwiązanie może w niektórych przypadkach doprowadzić do nieoczekiwanego zachowania systemu.

robson75

#4
Ja zastosowałem rady z tego wiki Manjaro:
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Limit_the_size_of_.log_files_%26_the_journal
I teraz zawartość katalogu journal się tak nie rozrasta.
Powiem więcej, stoi w miejscu, obecny rozmiar to 16,8 Mb.

Na prośbę moda tego Forum, poprawiam mój wpis, to że u mnie działa metoda z pierwszego posta nie znaczy że będzie u Was działać. Jak pisze @pavbaranov może to mieć przykre skutki.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum