Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux na laptopa?

Zaczęty przez dashat, Wrzesień 29, 2018, 11:07:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dashat

Mam wgrać Linuxa na laptopa Samsung NP300E5A-A01PL.

Parametry:
- 3 GB RAM (mam zamiar zwiększyć ilość RAM-u do 8 GB)
- Intel Core i3 2330M 2,2
- Intel HD Graphics 3000
- 320 GB HDD

Czy wgrywanie Gentoo na tego lapka byłoby dobrym pomysłem?

PomPom

Jak to twardziel 5400 rpm (taki wpychany w większość lapków), to lepiej zamiast RAMu najpierw daj mu jakiegoś SSDka.
Po co Gentoo? Bo będzie się długawo kompilować, to na pewno. A nie wiem, jakie tutaj miałyby być korzyści.
myk byle jak jako tako

dashat

Po prostu bardzo lubię Gentoo, można go bardzo mocno dostosować pod siebie no i jest bez systemd.

pavbaranov

Cytat: dashat w Wrzesień 29, 2018, 11:07:44 PM
Mam wgrać Linuxa na laptopa Samsung NP300E5A-A01PL.

Parametry:
- 3 GB RAM (mam zamiar zwiększyć ilość RAM-u do 8 GB)
- Intel Core i3 2330M 2,2
- Intel HD Graphics 3000
- 320 GB HDD

Czy wgrywanie Gentoo na tego lapka byłoby dobrym pomysłem?

A dokładniej co tam chcesz mu "wgrać"? Przy takich parametrach zbudowanie byle czego co ma GUI będzie trwać wieki, ba nawet takie PyQt5 budować się będzie trwać z 7-8h. Kernel? Ok. 3h. Zatem... jeśli masz czas, to oczywiście możesz - po jakimś tygodniu zobaczysz efekty.

PomPom

Jak chcesz coś bez systemd i z tych bardziej DIY, to może Slackware?
myk byle jak jako tako

dashat

Cytat: Dziadek Starowinek w Wrzesień 30, 2018, 10:46:39 AM
Jak chcesz coś bez systemd i z tych bardziej DIY, to może Slackware?
A jak z repozytoriami, community i wiki wygląda sytuacja u Slacka? Czy SlackBuildy mogą jakoś w miarę dorównywać AUR czy overlayom z Gentoo?

PomPom

Repo oficjalne ubogie, ale społeczność bardzo mocna i to od niej dostaniesz masę softu. Mnie ichsza dokumentacja nie podeszła, ale społeczność pewnie daje masę swoich materiałów i można już szukać konkretów. Odniosłem wrażenie, że to bardzo mocno związana ze społecznością dystrybucja. Spotkałem się z opiniami, że na Slacka najlepiej budować paczki, ale to mogło być tylko gadanie zagorzałych fanów.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@dashat - Zdecyduj się, co chcesz. Jeśli niekoniecznie pasuje Ci systemd, to weź jakikolwiek system, który tego nie ma. Masz pochodne Archa, masz pochodne Gentoo, Slack...
Mam podobny komputer do Ciebie (tyle, że na AMD) i powiem tak - na całość kompilacji bym się nie decydował. Częściowa? Może być. Na Twoim miejscu, przy dotychczasowo pokazanych preferencjach - pochodna Archa na OpenRC.

PomPom

On chyba po prostu chce się trochę pobawić, pogrzebać, popoznawać. Dorzucam do puli Void Linux, żeby skomplikować sprawę :) Polecałem dashatowi kiedyś kanał Luke'a Smitha i on tam właśnie wskoczył na Voida, gdy chciał mieć też coś niezależne od systemd.
myk byle jak jako tako

dashat

Cytat: Dziadek Starowinek w Wrzesień 30, 2018, 09:21:18 PM
On chyba po prostu chce się trochę pobawić, pogrzebać, popoznawać. Dorzucam do puli Void Linux, żeby skomplikować sprawę :) Polecałem dashatowi kiedyś kanał Luke'a Smitha i on tam właśnie wskoczył na Voida, gdy chciał mieć też coś niezależne od systemd.
Dokładnie pavbaranov, chcę się pobawić różnymi distrami. Mam w planach jeszcze popróbować systemów z rodziny BSD (FreeBSD, NetBSD, OpenBSD).

PomPom

Zobacz Project Trident. To, co kiedyś było PC-BSD i później TrueOS oddzieliło sobie edycję skierowaną na desktop.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: dashat w Wrzesień 30, 2018, 09:31:45 PM
Dokładnie pavbaranov, chcę się pobawić różnymi distrami.
I ok, ale w Twoim przypadku mierzyłbym tę zabawę przez pryzmat tego, na czym ona się ma rozgrywać. Twój komputer:
- 3 GB RAM (mam zamiar zwiększyć ilość RAM-u do 8 GB)
- Intel Core i3 2330M 2,2
- Intel HD Graphics 3000
- 320 GB HDD

jest ok, jeśli chodzi o dystrybucje, które przygotowują binarki. Kompilować można, bo dlaczego nie, jednakże czasu pochłonie od groma (podobny komputer - kompilacja LO trwała ok. 9h o ile pamiętam). Oczywiście to Twój komputer, Twój czas. Chcesz mieć Gentoo, to może wystarczy Ci Calculate? To fork Gentoo w 100% z nim zgodny, który jednak oferuje binarki. Czy tam jest systemd czy openrc niestety nie pamiętam - możesz łatwo sprawdzić, bo ma live-iso. Zresztą nawet jeśli ma systemd, to przejść na openrc również możesz.

smoczu

#12
Posiadam na podobnym laptopie manjaro i śmiga bez problemów . Wiem, że nie chcesz z systemd , jednak ja od siebie go polecam .
Spoiler (Rozwiń)
OS: Manjaro 17.1.12 Hakoila
Kernel: x86_64 Linux 4.17.19-1-MANJARO
Resolution: 1366x768
DE: Xfce4
CPU: Intel Core i3 M 330 @ 4x 2.133GHz
GPU: AMD REDWOOD (DRM 2.50.0 / 4.17.19-1-MANJARO, LLVM 6.0.1)
RAM: 1095MiB / 3803MiB

MSki

Jeśli bez systmd, a z SysV to może PClinuxOS ?
https://distrowatch.com/table.php?distribution=pclinuxos
Kilka dni temu przeglądałem z Live ten system i w dalszym ciągu uważam, że jest niezły...ale to może przez sentyment do niego, bo kiedyś dość długo byłem jego użytkownikiem.

robson75

#14
@smoczu Nie żebym się czepiał, ale kernel 4.17 jest oznaczony jako EOL, (End Of Life) czyli wycofany. Radzę go usunąć i zainstalować 4.18.
https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2018-09-21-kernels-pamac-palemoon-mesa-18-2-1/59034
OS: Manjaro 17.1.12 Hakoila
Kernel: x86_64 Linux 4.18.9-1-MANJARO
Shell: bash
Resolution: 1024x768
DE: Xfce4
WM: Xfwm4
WM Theme: Default-hdpi
GTK Theme: Vertex-Dark [GTK2]
Icon Theme: Ultimate Edition Dark Glass
Font: Roboto Black 10
CPU: Intel Core i3-2100 @ 4x 3.1GHz [30.0°C]
GPU: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Desktop
RAM: 638MiB / 7867MiB
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum