Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sparky, repo i grub-customizer

Zaczęty przez TataPingu, Listopad 17, 2018, 09:59:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Witam wszystkich, a szczególnie twórców Sparky'iego...
I właściwie do nich się zwracam. Panowie jestem pod wrażeniem....
- odwaliliście kawał dobrej roboty!

Skąd taki oficjalny ton, zaraz wyjaśnie.
Tak się złożyło, że wczoraj jeden ze znajomych córki poprosił mnie, by zainstalować mu jakiegoś linuksa na starszym Lenovo.
A, że chłopak ma niewiele pojęcia o linuksie, to raz, a dwa nie ma najmniejszej ochoty głębiej tego poznawać (i nie tylko linuksa, także innych OSów, to po prostu typ "użytkownika"), postanowiłem zainstalować mu jakieś lżejsze dystro bazujące na stable (stretchu)
Przygotowując takiego lapka, by mieć 100% pewność, że nic mu w nim nie "zazgrzyta" (chłopak studiuje w innym mieście, więc byłby problem), standardowo instaluję dwa równoległe OSy. Zdecydowałem się LMDE3 i ew. Q4OS (lapek do najmłodszych już nie należy). Ale mniejsza z tym, bo to nie takie istotne.
Dochodzę do meritum...
- przy okazji takiej konstelacji, chciałem ułatwić chłopakowi "życie" i wgrać mu graficznego grub-customizer.
Wiadomo, Stretch nie ma tego w repozytoriach. Oczywiście, nie będzie z tym problemu, bo mu program skompiluję, ale przypomniałem sobie, że kiedyś (kilka lat do tyłu) w podobnej sytuacji zintegrowałem repo sparkiego w tamtym systemie i nie miałem problemu z grub-customizer.

Chciałem podobnie tym razem, ale po wrzuceniu repo stable nie pojawia się grub-customizer. Nie ma go pod stable ?

Właśnie dlatego, że nie znalazłem programu, ściągnąłem sobie iso Sparky-stable, wgrałem w VM, no i patrzę, a tam jest. Spojrzałem na reposy w systemie i zauważyłem, że aktywne są również SIDy. Czy to pod SIDami jest grub-customizer ?
- czy ew. wciągnąć w przygotowywany system repo sid sparkiego, czy lepiej po prostu skompilować mu program?

A wracając do Sparkiego, to potestowałem sobie trochę to dystro, powiem szczerze, że jestem zachwycony...!
- wszystko, co potrzebne, zależnie od potrzeb i profilu, bardzo łatwa instalacja, kodeki, środowiska, update itd....
Fantastycznie!

Potestuję jeszcze Sparkiego, ale nie w VM, a na normalnym sprzęcie. Jeśli mi się sprawdzi, to będę preferować to dystro.

Tak na marginesie, wspominałem, że żyję poza Polską. Dokładnie to w niemieckojęzycznej części EU, więc preferuję ten język. Jak zauważyłem, pomimo, że wybrałem oczywiście ten język, to nie w każdym miejscu pojawiają się prawidłowe tłumaczenia...
- kto Wam to robi, może Wam w czymś pomóc ?

Acha, i jeszcze jedno, zauważyłem również, że LibreOffice jest jeszcze w wersji 5. Timothy'emu Pearson'owi i innym współtwórcom Q4OS udało się już zintegrować wersję 6, planujecie w ogóle taki przeskok w stable, czy bazujecie na pakietach debiana?

Pozdrawiam wszystkich, którzy tworzą Sparkiego

pavroo

#1
Wielki dzięki, również jestem pod wrażeniem... że Polak docenia rodzimą, skromną produkcję... i to nie był żart.

Sprawa repo...
Repo Sid-a nie powinno być aktywne.

Repo Sparka to inny temat, prawdę mówiąc jest skonfigurowane trochę inaczej niż w Debianie, gdzie osobne wersje pakietów trafiają do stable, testing i unstable.
Sparky przez większość czasu bazował tylko na testing i repo oferowało pakiety wyłącznie dla tej linii rozwojowej.

W 2017, grupy nacisku :) wymogły wydanie Sparka również w wersji stabilnej. Z powodu braku czasu, dużej ilości pracy i takie tam, dodałem repo Sparka stabilnego, które oferuje tylko kilka pakietów dla tej linii a pozostałe pobierane są z repo Sparka testing. Wszytko jest nadzorowane przez piny preferencyjne... Dlatego po dodaniu repo Sparka stabilnego nie znalazłeś żądanego pakietu, ponieważ... jest w repo testowym.

Może jest to trochę niestandardowe rozwiązanie, lecz chwilowo nie przewiduję zmian.
Konfiguracja repo jest opisana na stronach wiki: https://sparkylinux.org/wiki/doku.php/repository
Może komuś będzie potrzebne.

Tłumaczenia sparkowych pakietów również są pożądane, na wiki znajduje się info oraz wszystkie pliki:
https://sparkylinux.org/wiki/doku.php/locales

Pozdrawiam również
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

TataPingu

@pavroo
Dzięki za prędką odpowiedź.
W międzyczasie sam znalazłem informację o repo. Przyjrzałem się temu na tyle (właściwie to od wczoraj nie miałem wiele czasu), że już widzę konstrukcję stable.
Ba, Sparky na VM na tyle mnie zainteresował, że jesze wczoraj, a właściwie już dzisiaj (siedziałem nad tym prawie do 2:00 ;)) wgrałem go na moją stacjonarkę.

Potestuję sobie dzisiaj trochę, a jeśli zobaczę, że wszystko OK, to jako 2 system do wcześniej wspomnianego kolegi córy, obok Q4OS pójdzie SPARKI :)
- odpadnie mi kompilowanie grub-customizera.

Mam trochę obawę, co do stabilności sida, ale to okaże się dopiero w praktyce. Na pewno równoległy Q4OS wyeliminuje zagrożenie jakiejś "wpadki"

Z tego, co widzę, to Szanowny Kolega ma tym projekcie chyba dużo, czy najwięcej do powiedzenia, więc od razu tutaj podpowiem....
- proszę nie odbierać tego, jako krytyki, bo jak dotychczas, jest wręcz odwrotnie, podobają mi się rozwiązania, które wprowadzone zostały do tego dystro.

Właściwie to miałbym małą sugestię.
Co mi się od razu "rzuciło w oczy" po instalacji SPARKY, to drobna "niedogodność". Zaden to problem dla doświadczonego usera, ale dla newbi może być nie do "przeskoczenia".
Mianowicie chodzi o LightDM. W standardowej debianowskiej instalacji konfiguracja lightdm jest taka sama, jak w SPARKY. Prawdopodobnie została bezpośrednio przejęta z Debiana.
Ja sugeruję drobną zmianę, t.j. w pliku "01_debian.conf" pod:

/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/

# Debian specific defaults
#
# - use lightdm-greeter session greeter, points to the etc-alternatives managed
# greeter
# - hide users list by default, we don't want to expose them
# - use Debian specific session wrapper, to gain support for
# /etc/X11/Xsession.d scripts

[SeatDefaults]
greeter-session=lightdm-greeter
#---DO ZMIANY
greeter-hide-users=true
#---DO ZMIANY
session-wrapper=/etc/X11/Xsession


zmienić na:

# Debian specific defaults
#
# - use lightdm-greeter session greeter, points to the etc-alternatives managed
# greeter
# - hide users list by default, we don't want to expose them
# - use Debian specific session wrapper, to gain support for
# /etc/X11/Xsession.d scripts

[SeatDefaults]
greeter-session=lightdm-greeter
#---PO ZMIANIE
greeter-hide-users=false
#---PO ZMIANIE
session-wrapper=/etc/X11/Xsession


Zmiana ta wywoła pojawienie się ostatnio zameldowanego usera w menadżerze meldowania LightDM, a jeśli na systemie jest więcej accountów, to można będzie wygodnie wybierać dowolny nyszką.

Oczywiście, jeśli SPARKY instalowany jest tylko dla jednego usera i to jeszcze z opcją autologin, nie jest to takie istotne, gdy jednak występuje potrzeba ustawicznej zmiany meldowanych użytkowników, może być to uciążliwe.
Za każdym razem trzeba nie dość, że wpisywać swoje hasło, to jeszcze pamiętać i również wpisywać prawidłową nazwę usera.

Pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum