Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak przerobić starego notebooka na retro sprzęt

Zaczęty przez Patryk6565, Wrzesień 19, 2018, 07:25:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Patryk6565

Witam,
Gdy rano wstałem z łóżka, wpadły mi do głowy pomysł aby przerobić starego nie używanego notebooka Lenovo IdeaPad S10 na retro sprzęt do gier typu: contra, mario super bros., sonic dash, the legend of zelda itd. Chciałbym się dowiedzieć jakie distro jest najbardziej w stylu retro i jest mało wymagające aby nie drenować zbytnio baterii w staruszku.

PomPom

https://www.retroarch.com/index.php?page=linux-instructions
Podaj specyfikację tego sprzętu. Czy np. takie Lubuntu będzie działać. Do takich projektów bym nawet rozważył Windowsa XP z gromadką emulatorów.

Ewentualnie jest Lakka:
http://www.lakka.tv/get/
myk byle jak jako tako

Patryk6565

#2
Specyfikacja:
Ekran 1024x600
Procesor- Intel Atom N270 @ 1.6Ghz
Grafika zintegrowana
Ram 1GB DDR2
Pojemność akumulatora to 2600mAh
Dysk 120GB
Dodatkowe funkcje: Wifi, Bluetooth.
Ps.: Lubuntu instalowałem na nim kiedyś i nie działało, ze względu na rozdzielczość monitora.



PomPom

Lakka też może mieć problemy, ale przetestuj - nie zajmuje wiele. Masz przy downloadzie dalsze wskazówki, np. wypalanie obrazu Etcherem.

Jak nie to, to najlepiej WinXP + RetroArch albo gromadka swoich ulubionych emulatorów.
myk byle jak jako tako

Patryk6565

Windows XP niby spoko opcja ale martwi mnie brak wsparcia dla niego. Znasz jakiś dobry antywirus na xp? Ewentualnie myślałem nad systemem Q4OS, który jest lekki i ma pulpit w stylu retro. Myślałem też jakie programy zainstalować do emulacji konsol na Linuxie aby nie były zbytnio obciążane a zarazem miały by sporo funkcji personalizacji emulowania danej gry.

TataPingu

@Patryk6565
- z Q4OS może Ci się udać
Pomimo, że bazuje na najnowszym debianie 9, śmiga bez problemu na starym sprzęcie.

Sam go trochę potestowałem i powiem, że dystro jest bardzo dobrze dopracowane. Nawet dla linuksowych laików.
Ba, zostawię go na starym lapku mojej żony (Joybook - 1 GB RAM, jeden procek, hyba nie szybszy, jak 1 GHz), bo chodzi równo i płynnie. Dotychczas "męczyła" się z XFCE poprzedniej wersji debiana i pomimo, że to lekkie środowisko, muliło jednak niekiedy strasznie.
Ten "odrestaurowany" KDE3.5 jest o wiele lżejszy...

Jedna uwaga, wgrywając oprogramowanie, rób to lepiej "Synapticem", a wybieraj tylko te wersje, które są dla "trynity" (np. jest compiz, ale i jest compiz-trynity, więc wybierz tego drugiego)


Patryk6565

System mam już zainstalowany (Q4OS), więc pozostała tylko kwestia emulatora oraz dostosowania systemu tak aby jak mniej ciągnął z baterii prądu. Jaki emulator dla Linuxa polecacie?

PomPom

myk byle jak jako tako

Patryk6565

@TataPingu
Powiedz mi jak zmienić układ klawiatury w Q4OS?
Jakbyś mógł to daj screenshot że swoimi ustawieniami bo jak wciskam m na klawiaturze to na ekranie 0 wyskakuje mi. Jak dodać ikonę baterii do paska zadań?

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

@Patryk6565
By się za dużo nie rozwodzić, więc dopowiem krótko, Q4OS, jak już nadmieniałem, bazuje na starym KDE3.5 (jako podstawa, jak zapewne już zauważyłeś, właściwie można doinstalować każde inne popularna środowisko - ale nie radzę, każde inne będzie system spowalniać).
Różnica pomiędzy KDE3.+, a późniejszymi KDE4-5 polega m.in. na różnym interfejsie i sposobie zarządzania OSem. Abstrachuję już od sprzętowych wymagań. KDE3 "podobny" jest do XP (piszę w cudzysłowiu, bo to akurat M$ Win-XP "upodobnił" się do ówczesnego KDE3)
W każdym bądź razie konfiguracja i zarządzanie w starym KDE3 wyglądało trochę "inaczej", jak obecnie w nowszych środowiskach. Dodam tylko, że, gdy już je poznasz, to stwierdzisz, że jest bardziej przejrzyste i daje więcej możliwości konfuguracji systemu, niż "współczesne".

Q4OS wgrywa minimum oprogramowania. Osobiście radzę doinstalować pełne TDE. Co prawda, po takiej instalacji znajdziesz wiele, w gruncie rzeczy, już niepotrzebych/nieużytecznych programików (np. Fax itp), ale te można podem pojedyńczo wyinstalować, ale na pewno zainstalują Ci się programy do pełnej kontroli OSa.

TDE instalujesz, albo w terminalu:

sudo apt-get update

sudo apt-get install tde-trinity

a po instalacji wszystkiego wtypuj:

sudo apt-get autoremove

albo ewent. z "Synaptica", gdzie szukasz tego samego pakietu (tde-trinity)

Po instalacji, jak zauważysz, w menu pojawi się wiele nowych punktów.

Tak, na marginesie, nie używam polskiej wersji Q4OS, więc moje "określenia" mogą być różne od tego, co jest w polskojęzycznym OSie, ale myślę, że na pewno je znajdziesz.
Pytasz o klawiaturę i inne, więc te rzeczy możesz zmieniać w tzw. "trinity - centrum kontroli" (czy coś w tym rodzaju). Można tam zmieniać i języki systemu i ew. klawiatury (i wiele innych).

Co się tyczy "paska zadań", zasady konfigurowania i jego zmiany również różnią się trochę od "współczesnych" (psak cinnamona jest trochę podobny). By cokolwiek dodać, zmienić, czy wywalić, w pierwszym rzędzie musimy prawym klawiszem myszki "wyłączyć blokadę" paska, potem, jak zauważysz, można do niego dodawać różne drobiazgi ("Mini-programy", programy z menu, "dodatki" itd.)
Po skonfigurowaniu paska, dobrze jest go ponownie "zablokować"

Oczkins92

Możesz użyc naszego Sparkiego ze lini stable do retro grania.Ma tyle emulatorów że można grać i  grać. ::)
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

Patryk6565

Zainstalowałem RetroArcha i powiem tyle że on strasznie zacina się. Znacie jakieś lżejsze emulatory na Linuxa? System który zainstalowałem (Q4OS) naprawdę zdaje egzamin szczególnie gdy dodam do niego TLP.

TataPingu

@Patryk6565
Co się tyczy komputerowych gier, to nigdy mnie to nie interesowało i nigdy tym sie nie zajmowałem.
Gdzieś tam jednak "obiło mi się o uszy", że istnieją takie rzeczy, jak MAME, dosbox, czy kilka innych.
Na pewno "ciotka Google" ci w tym pomoże...

robson75

Ja mogę polecić mGAMe jest to edycja gamingowa Manjaro z bardzo lekkim DE Xfce. Domyślnie jest zainstalowanych masa emulatorów, tych nowszych oraz retro.
https://sourceforge.net/projects/mgame/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum