Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

kubuntu wysadziło w powietrze..

Zaczęty przez shinjii, Listopad 09, 2018, 02:46:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

shinjii

A co myślicie o Fedorze? Jeśli już jesteśmy przy RPMach i KDE :P jak właśnie używałem ją X lat temu jak jeszcze było nazewnictwo Fedora Core :D to nie zawodził mnie ten system, był dużo lepszy niż Mandrake/Mandriva - coś się zmieniło na gorsze?
Z tego co widzę jest wersja nr 29 z KDE.

PomPom

Podobno dobra dystrybucja, ale ja sam nie testowałem jej zbyt wiele. Kojarzę z YT zadowolonego użytkownika Fedory z KDE Plasmą właśnie.
myk byle jak jako tako

shinjii

Mile ją wspominam, też właśnie poczytałem, że jest to najbardziej "stabilna" dystrybucja jeżeli chodzi o KDE itd. także zabieram się do roboty :D

pavbaranov

@shinjii - Fedora? Ok, ale to dystrybucja głównie z myślą o GNOME.
Szukaj takiej dystrybucji, gdzie ludzie odpowiedzialni za KDE albo należą do kręgu osób zaangażowanych w jego rozwój, albo się przynajmniej dobrze na paczkowaniu tego oprogramowania znają. Nie będę się powtarzać - są to te, które wymieniłem wcześniej i w zasadzie żadna inna.
Raz jeszcze doradzałbym Ci - jeśli boisz się Archa z jakiejś przyczyny (bo tu w zasadzie jeden arojas wystarcza za cały zespół Kubuntu), to do wyboru dwie: OpenSUSE oraz OpenMandriva. Obie spróbuj od wersji "stabilnych", czyli w pierwszym przypadku Leap, w drugim taka, jaką ściągniesz. Jeśli będzie Cię bolało, że są tu zbyt stare paczki (np. w Leap kernel jest stosunkowo stary już jeśli nie użyjesz dodatkowych repozytoriów), to albo weź sobie od razu OpenSUSE Tumbleweed, albo zawsze - w obu przypadkach - możesz przejść na wersje rolling release, gdzie paczki trafiają dość świeże. W przypadku Tumbleweed (nie wiem jak z Couldron) jest pewien "bufor", gdzie paczki zanim pojawią się w repozytoriach przechodzą coś w rodzaju wewnętrznego audytu.
Możesz mi wierzyć lub nie, ale po ucieczce (i słusznej) z Kubuntu na biurku pojawiło mi się kilka dystrybucji. Inne - z KDE - oprócz tych, które podałem po prostu nie mają żadnego sensu. Nie oznacza to, że z innymi środowiskami się nie sprawdzają.

PomPom

https://geckolinux.github.io/
Jeszcze w razie czego to podrzucam. Gecko to w zasadzie OpenSUSE, tylko wstępnie skonfigurowany. Static to OpenSUSE Leap, a Rolling to Tumbleweed. OpenSUSE nie jest trudne, ale jak coś, to też warto wiedzieć o takiej opcji.
myk byle jak jako tako

shinjii

Z tego co widzę to w Fedorze kładą nacisk na kde, w repozytoriach same najnowsze wersje kde na bieżąco ..więc pozostanę przy tym wyborze tym bardziej że kiedyś już miałem doczynienia z tą dystrybucja i na serwerach mam centos więc też rhel

pavbaranov

Z tym, że w "repozytoriach same najnowsze wersje kde na bieżąco" nie przesadzałbym:
1. KF5 - w Fedora 29 - 5.52; to najnowsza wersja, wspierana do 8.12.
2. Plasma 5 - F29 - 5.13.5/Testing 5.14.3 - najnowsza 5.14.3; wsparcie wersji dostępnej w F29 było do 4.09.2018; obecnie wspierane linie to 5.14.3, 5.12 i 5.8 (jeszcze, ale wyłącznie krytyczne błędy bezpieczeństwa)
3. KDE Apps - 18.08.3 - obecna wersja 18.08.3.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 24, 2018, 07:47:52 PM
Z tym, że w "repozytoriach same najnowsze wersje kde na bieżąco" nie przesadzałbym:
1. KF5 - w Fedora 29 - 5.52; to najnowsza wersja, wspierana do 8.12.
2. Plasma 5 - F29 - 5.13.5/Testing 5.14.3 - najnowsza 5.14.3; wsparcie wersji dostępnej w F29 było do 4.09.2018; obecnie wspierane linie to 5.14.3, 5.12 i 5.8 (jeszcze, ale wyłącznie krytyczne błędy bezpieczeństwa)
3. KDE Apps - 18.08.3 - obecna wersja 18.08.3.

No ale przecież w Fedorze chyba jest coś takiego jak "ciągłość" upgrade'ów, co pół roku nowa cyferka systemu? Z tego co pamiętam 10-15 lat temu nie sprawiało to problemów to teraz nie powinno tym bardziej :D
Po pierwszym wieczorze mogę powiedzieć, że jest to chyba strzał w 10tkę :) wszystko porobione, przed chwilą właśnie zaktualizowała się wersja KDE z 5.13 na 5.14, śmiga elegancko, jedno co zauważyłem to chyba mniejszy apetyt na RAM - thunderbirda i firefoxa kopiuję już od czasów windowsa (profile), a w przypadku linuxa całe katalogi z instalacją - i co? Na kubuntu tak jak Wam pisałem było pożerane ~3-4gb ramu przez FF, a teraz jest tylko 1gb (póki co) - zobaczymy po kilku dniach nie wyłączania systemu :) - aaaaa.... hibernacja powróciła, bo Fedora zainstalowała partycję SWAPA, dodatkowo też mam partycję ROOT'a....  aż 50gb... da się to jakoś zmniejszyć do np. 25?? bo wątpię, że będę potrzebował więcej, aktualnie mam zajęte 10 po zainstalowaniu wszystkiego co zawsze... "na włączonym" systemie nie da rady jak próbuję odmontować (co jest chyba całkiem logiczne :D)

Tutaj screen z partycjami - https://imgur.com/a/TBYphjB

pavbaranov

Od końca - zmniejszenie partycji itp. Np. program partitionmanager.

Wersje Fedory, a wersje KDE to 2 różne rzeczy, co widać po jej stabilnym repozytorium. W przeciągu pół roku w KDE jest 6 wydań KF5 oraz "zamyka się" cała wersja Plasmy (ostatnia poprawka dla danego wydania Plasma to x.yy.5, jeśli nie jest to wydanie LTS). Wspierane przez KDE są wyłącznie bieżące wydania oraz wydania LTS.
Mniejsza o to, ważne, że jesteś zadowolony.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 25, 2018, 03:14:06 PM
Od końca - zmniejszenie partycji itp. Np. program partitionmanager.

Wersje Fedory, a wersje KDE to 2 różne rzeczy, co widać po jej stabilnym repozytorium. W przeciągu pół roku w KDE jest 6 wydań KF5 oraz "zamyka się" cała wersja Plasmy (ostatnia poprawka dla danego wydania Plasma to x.yy.5, jeśli nie jest to wydanie LTS). Wspierane przez KDE są wyłącznie bieżące wydania oraz wydania LTS.
Mniejsza o to, ważne, że jesteś zadowolony.

Wybacz za głupie pytanie - ale z partycjami akurat mam mało do czynienia w swoim życiu bo się zawsze boję, że coś zepsuję - ja tego nie mogę zrobić na włączonym systemie, tak? Muszę to uruchomić przed startem systemu czy jak (z pendrive'a)?

pavbaranov

Mniejsza w tym momencie o odpowiedź. Przecież Ty masz ten system dopiero co postawiony, tak? Po prostu postaw go raz jeszcze, dokonując ręcznego partycjonowania i dobierając odpowiednią ilość GB na / (myślę, że max 20GB wystarcza). Zmniejszanie partycji trwa bardzo długo (robiłem to raz i gdybym miał raz jeszcze to robić, to wolałbym system od nowa postawić :)).

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 25, 2018, 04:37:26 PM
Mniejsza w tym momencie o odpowiedź. Przecież Ty masz ten system dopiero co postawiony, tak? Po prostu postaw go raz jeszcze, dokonując ręcznego partycjonowania i dobierając odpowiednią ilość GB na / (myślę, że max 20GB wystarcza). Zmniejszanie partycji trwa bardzo długo (robiłem to raz i gdybym miał raz jeszcze to robić, to wolałbym system od nowa postawić :)).

Szczerze? Wszystko pokonfigurowałem i poinstalowałem.... nie chce mi się znowu od nowa stawiać :D a trochę zabawy zawsze mam "wewnątrz" systemu z moją zje*aną kartą sieciową intela, która w standardzie po FTP ma transfery max 5-6mb/s a przy pobieraniu z innych programów max 10mb/s i zawsze jakieś dziwne komendy muszę wpisywać w plikach od iwlwifi itd. :D nie lubię tego robić, a jestem leniem i sobie nawet tych komend nie zapisuję nigdzie i zawsze od nowa na necie szukam :D

Swoją drogą zastanawia mnie czy kwestia tych transferów na karcie jest problemem tylko w intelowskich kartach czy wszędzie? :P po konfiguracji mam na FTP maksa transfer taki jak po wifi z innych programów czyli tu i tu około 20mb/s, niestety nie potrafię więcej wyciągnąć na moim laptopie... 160-180mbps (20mb/s), a po kablu mam 250 (30mb/s)  :(

shinjii

Dobra zmieniłem partycje używając do tego wersji LiveCD :P zajęło to może 5 minut? Więc nie wiem czemu uważasz, że u Ciebie to długo trwało :D no chyba, że masz zwykły HDD.

Dobra Panowie, myślę, że nie ma co już tutaj śmiecić, wydaje mi się, że ten system mnie już nie zawiedzie i nie "wybuchnie" :D
Pozdro!

pavbaranov

U mnie trwało to w diabły i trochę. Być może dlatego, że nie zmniejszałem "pustej" partycji. Nv.

Wifi. Jeśli masz dostęp do tego routera jako jego administrator, to spróbuj pożonglować kanałami. U mnie różnice bywają znaczne.

shinjii

Cytat: pavbaranov w Listopad 26, 2018, 12:24:15 PM
U mnie trwało to w diabły i trochę. Być może dlatego, że nie zmniejszałem "pustej" partycji. Nv.

Wifi. Jeśli masz dostęp do tego routera jako jego administrator, to spróbuj pożonglować kanałami. U mnie różnice bywają znaczne.

To tez nie było na pustych partycjach :D no ale nie ważne.
Co do wifi to jest to dość znany problem ze tymi kartami sieciowymi, spędzało mi to sen z powiek swego czasu za nim znalazłem jakie komendy trzeba użyć aby było lepiej :D i kanały nic do tego nie mają, próbowałem już walczyć z nimi ale zawsze jest tylko gorzej ;p tak jak pisałem - na czystym systemie do momentu wprowadzenia zmian w konfiguracji mam max 60-70mbps :P po wpisaniu komend i zapisaniu plików magicznie jest 160-180 także... dziwna sprawa :D z tymi TCP też, no ale walić to, tak jako ciekawostkę to napisałem :D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum