Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem ze znalezieniem/instalacją działających sterowników do karty wi-fi

Zaczęty przez poiseman77, Wrzesień 03, 2018, 05:17:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

poiseman77

Witam

Posiadam kartę Tplink Archer T2U,

lsusb:
Bus 001 Device 005: ID 148f:761a Ralink Technology, Corp.

Próbowałem mnóstwo sterowników lecz są pod stare kernele i w ogóle nie chcą się skompilować. Znalazłem jedyny działający (prawie):
https://github.com/bbczeuz/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916

Skąd wiem że działa? Po instalowaniu wszystkich sterowników jak popadnie zainstalował się i ten, działał nawet z sieciami 5GHz ale było jedno ale... komputer nie chciał się później wyłączyć (trwało to dosłownie w nieskończoność dopóki nie odłączyłem komputera od prądu). Wydawało mi się, że sterownik koliduje z innymi zainstalowanymi więc postanowiłem postawić Ubuntu Budgie na nowo. Niestety na nowo postawionym systemie nie mogłem zainstalować sterowników. Przy komendzie:

sudo cp RT2870STA.dat /etc/Wireless/RT2870STA/RT2870STA.dat
Zwraca:
cp: cannot create regular file '/etc/Wireless/RT2870STA/RT2870STA.dat': No such file or directory

Gdy wchodzę ręcznie do tego folderu, ten plik jednak tam się znajduje, mimo to karta nie działa a przy pierwszej instalacji nie było takiego problemu.

Próbowałem też zainstalować to na Archu (dokładniej ArchLabs) z AUR https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=mt7610u_sta-dkms-git

Podmieniając w pkg build gita który działał na ubuntu, zainstalował się, bez problemu jednak karta nie działa.

Rozwiązanie może być na archa lub unbuntu(jeśli ma to znaczenie), nie ma to dla mnie większej różnicy, mimo jednak obecnie jest zainstalowany arch.




poiseman77

Wydaje mi się że próbowałem instalować ten sterownik jednak bez skutku, mimo wszystko mogę się mylić i sam spóbuję jeszcze raz. Jednak jak autor napisał, sterownik jest pod kernel 3.13/ 3.19 co może już stanowić problemy oraz, mimo kompilacji może nie działać według "oczekiwań".

Sterowniki "open", na pewno nie działają, próbowałem. Z tego co pamiętam problem wystąpił już na poziomie kompilacji.

Link nie wiem dlaczego, akurat nie działa. Jednak kojarzę że jest do dość mierna lista urządzeń gdyż pokazuje urządzenia i dostępność sterowników nawet jeśli są pod kernel 2.x, a pod 4.x już nie ruszą(nie pokazuje czy sterownik działa czy po prostu jest)

poiseman77

Zanim spróbuję. Zapomniałem dopisać, komenda ipconfig pokazuje mi że karta "znajduje się" (nie wiem jak to określić) pod enp3s0, wpisy pod eth0 i wlan0 są puste. Ma to większe znaczenie?

robson75

Wiem że chodzi o wifi, ale u mnie na połączeniu przewodowym tak to wygląda:
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

poiseman77

Tak jak mówiłem, jest problem.

Po make:
make -C tools
make[1]: Wejście do katalogu '/home/seba/src/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916/tools'
gcc -g bin2h.c -o bin2h
make[1]: Opuszczenie katalogu '/home/seba/src/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916/tools'
/home/seba/src/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916/tools/bin2h
chipset = mt7610u
cp -f os/linux/Makefile.6 /home/seba/src/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916/os/linux/Makefile
make -C /lib/modules/4.18.5-arch1-1-ARCH/build SUBDIRS=/home/seba/src/mt7610u_wifi_sta_v3002_dpo_20130916/os/linux modules
make[1]: *** /lib/modules/4.18.5-arch1-1-ARCH/build: Nie ma takiego pliku ani katalogu. Stop.
make: *** [Makefile:404: LINUX] Błąd 2


Zobacz najnowsze wiadomości na forum