Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

nie działa karta 3G HSDPA - Lubuntu

Zaczęty przez Gustawo, Październik 23, 2018, 07:50:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Gustawo

Hej!
Mam netbooka Acer Aspire One D250 i pracuje na Linuxie Lubuntu.
Chciałbym połączyć się z internetem za pomocą sieci komórkowej 3G, przez wbudowany fabrycznie modem.
Niestety Lubuntu zachowuje sie jakby w ogóle nie widział modemu. Włożyłem kartę sim, w "Połączeniach sieciowych" dodałem ręcznie nowe połączenie komórkowe i włączyłem modem specjalnym przyciskiem (kontrolka miga tak jak powinna), a na liście dostępnych połączeń, w sekcji "Komórkowe" nadal widnieje napis "nie włączono".
Czy ktoś z was mógłby mi poradzić co należy zrobić żeby to połączenie 3G działało?
Jak co to w Linuxie jestem raczej zielony..

pavbaranov

Hej!
My nie mamy netbooka Acer Aspire D250 i choć wiemy, że bywały również takie, które miały modem 3G wbudowany, to modem modemowi nie równy.
Nie odpowiem Ci, że to o co poproszę za chwilę umożliwi mi udzielenie Ci jakiejkolwiek podpowiedzi, niemniej jednak być może komuś się przyda. Zakładam, że masz stosunkowo nowe wydanie Lubuntu, gdzie jest systemd (przy okazji warto się byłoby pochwalić, które to wydanie).
Musisz nam przede wszystkim powiedzieć jaki to modem. Uruchom konsolę/terminal i wpisz:
lspci && lsusb
Gdzieś tu diabeł winien się pojawić.
Druga rzecz - znów konsola - skoro modem ten aktywujesz jakimś przyciskiem, to gdy nie będzie aktywny w konsoli wpisz:
journalctl -f > zapis.txt
Teraz aktywuj modem owym magicznym przyciskiem, następnie wciśnij raz jeszcze, przejdź ponownie do tej konsoli, gdzie wydałeś powyższe polecenie i wciśnij Ctrl+C. W katalogu, w którym zainicjowałeś to polecenie pojawi się plik pn. zapis.txt - jego zawartość pokaż tutaj, albo wrzuć na jakiś serwis typu pastebin i daj wówczas linka.
Piszesz, że "dodałeś ręcznie nowe połączenie komórkowe" - na pewno prawidłowe dla sieci, z której korzystasz? Być może i te ustawienia by się przydały.
Czy na pewno masz zainstalowane w systemie paczki niezbędne do obsługi modemu 3G? W większości współczesnych linuksów będą to paczki z networkmanager i modemmanager oraz mobile-broadband-provider-info w nazwie - sprawdź i pochwal się.
Jeśli łączysz się z pomocą networkmanager, to winna być aktywowana usługa ModemManager (może być z małych liter, choć nie powinna) - pokaż zatem wynik:
systemctl status ModemManager && systemctl status NetworkManager
Jeśli łączysz się w inny sposób niż za pomocą networkmanagera, to napisz czym.
Na razie tyle, potem zobaczymy, czy coś jeszcze jest potrzebne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum