Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki Linux stary laptop tylko dla Chrome

Zaczęty przez niktwazny, Wrzesień 01, 2018, 02:14:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

niktwazny

Potrzebuję zainstalować na laptopie B570e jakiś system operacyjny. Parametry laptopa to:
- Intel Celeron B830, 1,8 GHz
- 4 GB
- Dysk HDD

Komputer jest bez systemu. Komputer będzie dla starszej osoby, która będzie korzystała tylko i wyłącznie z chrome. Myślę nad jakimś lekkim linuxem bo jeśli Windows to chyba tylko piracka siódemka na taki sprzęt, a przy windowsie dodatkowo działanie spowalniał by niezbędny antyvirus. Chcę żeby bez obaw można było wykonywać operacje bankowe i logować się na strony. Potrzebuję aby:
a) Nie było żadnych ekranów logowania ani po włączeniu ani przy wyjściu ze stanu wstrzymania.
b) Była możliwość zablokowania możliwości otwarcia kilku okien przeglądarki w tym samym czasie
c) Ewentualne aktualizacje odbywałyby się automatycznie bez potrzeby klikania, wpisywania haseł
d) Środowisko graficzne lekkie, system ma się szybko uruchamiać, nie sprawiać problemów podczas nawet kilkumiesięcznego korzystania podczas którego nie mam możliwości zająć się ewentualnymi problemami.

Oczkins92

Manjaro Mate.A co do blokowania ekranu można sobie zawsze wyłączyć.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

Nie, nie, nie, nie, nie. Żadnego rollinga. Jakieś Lubuntu skonfigurować i powinno być git. A co związane z przeglądarką l, to zależne od przeglądarki, a nie systemu.
myk byle jak jako tako

Oczkins92

Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

I to jest dobra propozycja, tylko musi OP zobaczyć ile da rady zrobić ze swojego planu.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Dajcie już spokój z tym "Manjaro" dla takich przypadków!
- toć to OS dla ludzi, którzy mają trochę wiedzy.
Przynajmniej na temat podstawowej obsługi i użytkowania linuksa.
Z opisu Kolegi "niktwazny" wynika, że osoba nie ma nawet podstawowego pojęcia o konfiguracjach internetowej przeglądarki, a co dopiero jakiegoś grzebania w systemie.!
O ile dobrze zrozumiałem, komp ma być włączony, zrobione kilka przelewów i na tym koniec...
- prawdopodobnie najlepiej by było, gdyby po zamknięciu ekranu lapek poszedł w stan uśpienia...

Przed ponad dwoma laty przygotowałem coś takiego dla swojej 73-letniej teściowej. Do dzisiaj wszystko działa bezproblemowo, a update systemu robie od czasu do czasu zdalnie (TeamViewer)
Komp bazuje na Ubuntu Elementary. To środowisko przygotowane właśnie pod kątem takich przypadków...
- polecam (poleci bez problemu na tym sprzęcie)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elementary_OS

niktwazny

CytatO ile dobrze zrozumiałem, komp ma być włączony, zrobione kilka przelewów i na tym koniec...
- prawdopodobnie najlepiej by było, gdyby po zamknięciu ekranu lapek poszedł w stan uśpienia...

Dokładnie tak TataPingu. Przelewy, portale informacyjne, facebook, gmail, sklepy internetowe, płatności kartą, filmy. Ma to tak działać, że uruchamiam system od zera i z autostartu włącza się Chrome, potem tylko otwieram/zamykam klapę i po otwarciu dalej jest włączony chrome i tyle, całe zastosowanie komputera.

CytatPrzed ponad dwoma laty przygotowałem coś takiego dla swojej 73-letniej teściowej. Do dzisiaj wszystko działa bezproblemowo, a update systemu robie od czasu do czasu zdalnie (TeamViewer)
Komp bazuje na Ubuntu Elementary. To środowisko przygotowane właśnie pod kątem takich przypadków...
- polecam (poleci bez problemu na tym sprzęcie)
Najlepiej gdyby była możliwość aktualizacji(jeśli są niezbędne) w tle. I tak też chciałbym żeby to działało bezproblemowo i bezobsługowo.

Laptop pewnie rozbuduje za jakiś czas do 8GB RAM, Dysk SSD 128GB i jakiś lepszy procesor(choć z tym będzie najwięcej problemów bo trzeba wyjmować całą płytę główną) ale na razie musiałoby to działać na tym co jest.

PomPom

Wzywam goma1!
Bo tak myślę, że niezłą opcją może być Chromebook, zamiast inwestycji w obecnego lapka, ew. dogranie Cloud Ready do obecnego, ale nie wiem jak to działa.
myk byle jak jako tako

TataPingu

@niktwazny
- dokładnie to samo robi teściowa na swoim.

Co do ramu, to dla Elementary nie ma nawet takiej potrzeby, z tymi 4 GB będzie śmigać, aż miło.
Aktualizacje systemu można łatwo zautomatyzować (tak, jak planujesz, bo ja wolę jednak "ręcznie"), a i z automatycznym meldowaniem usera nie ma problemu, tak samo, jak ze startem przeglądarki.

Najlepiej ściągni sobie ISO i wypróbuj live...

gom1

Oczywiście, że ChromeOS byłby najlepszy w tym przypadku. Tylko ma jedną wadę.. trzeba wpisywać hasło użytkownika. Ale z tym można sobie poradzić. Dajemy proste hasło (np. imię właścicielki) i ustawiamy dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Przy pierwszym logowaniu trzeba będzie podać drugi składnik. Potem wystarczy odhaczyć, żeby "nie pytał na tym komputerze" i mamy proste logowanie za pomocą banalnego do zapamiętania hasła.

Ja bym spróbował z ChromiumOS:
https://www.neverware.com/freedownload
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

gom1

https://en.wikipedia.org/wiki/Neverware

Chmmm....,
- abstrachując od przyszłych planów finansowych Googlea, jak wygląda sprawa ze sterownikami np do starszych modeli drukarek, skanerów itp ?
Jeśli OS je "udostępnia", to na ile łatwo się je instaluje ?

Pytam po prostu, bo nigdy tego nie testowałem...

gom1

Największy problem z Chrome/ChromiumOS jest taki, że o peryferiach należy zapomnieć - o ile nie pozwalają na korzystanie z ich przez sieć. Podłączenie drukarki przez USB raczej się nie powiedzie.

Google wszystko przeniosło w chmurę, również drukowanie. Pozostaje podłączyć drukarkę do routera.

Skanera nie mam, nie pomogę.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

niktwazny

W sumie przed napisaniem tutaj zainstalowałem zainstalowałem testowo Linux Mint xfce, brak ekranu logowania skonfigurowałem tylko te aktualizacje - trzeba wymuszać i wpisywać hasło za każdym razem. Mint + Xfce ma tą zaletę, że interfejs jest podobny do Windowsa( w przypadku zmiany komputera będzie łatwiej). Elementary już jest całkiem inne, poza tym nie działa przyciemnianie(chyba że po zainstalowaniu byłoby ok). A czy da się w ogóle wymusić w Mint + xfce żeby aktualizował się w tle bez ingerencji?

PomPom

Popatrz w tym mintowym menadżerze aktualizacji. Gdzieś w jakiejś Edycji albo Właściwościach. To się nazywa unattended-upgrades, ale nie wiem, jak to na polski przetłumaczyli (lub nie).
myk byle jak jako tako

TataPingu

@niktwazny
Jeśli ma być "podobny" do windy, to ew. Q4OS...
- poza tym, ten OS ma bardzo małe wymagania, jeśli chodzi o sprzęt, a bazuje na najnowszym Debianie 9 (Stretch)

@gom1
- tak też sobie myślałem, czysta komercja...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum