Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KNOPPIX vs MINT ???

Zaczęty przez Gustawo, Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

KNOPPIX vs MINT ?

Knoppix
3 (50%)
Mint
3 (50%)

Głosów w sumie: 6

Gustawo

Joł!
Chcę przerzucić się na Linuxa z Windowsa. Szukam wersji dla siebie, która będzie chodziła sprawnie na starym lapku.

Moje wymagania:
- pasek na dole (jak w Win)
- brak problemów ze sterownikami i kodekami
- stabilność systemu
- łatwe uaktualnianie oprogramowania
- lekkość (słaby komp).
- obsługa instalacji z plików ".deb"

Na Linuxie już zdarzało mi się pracować, ostatnio szczególnie, a że mój lapek śmiga na nim o niebo lepiej niż na WinXP, chcę go zainstalować na twardzielu na stałe.

Używałem do tej pory jedynie Knoppixa i nie narzekam.
Naprawdę mi przypasował, podoba mi sie wygląd i jest wygodny w obsłudze. Fajne bajery zapewnia środowisko "Compiz". No i wiem że jest lekki.
Co prawda nie wiem jak wyglądają aktualizacje i kilka razy w krótkim czasie zdarzało mu się zawiesić i potrzebny był restart (mam więc pewne wątpliwości co do stabilności systemu na dłuższą metę). Upierdliwe jest też wpisywanie przy każdym uruchomieniu "knoppix lang=pl" aby włączyć go po polsku, ale może jest na to jakiś sposób..

Dużo osób, szczególnie dla zwolenników "windowsowej wygody" zachwala Linuxa Minta.
I jak oglądałem screenshoty to też wygląda spoko, jednak nie wiem za dużo o tym systemie. Jak ze spolszczeniem (czy da się ustawić język polski na stałe)? Zachęcająca jest popularność Minta, ze względu na częste aktualizacje i dużo pomocy w internecie (z poradami dla knoppixa jest słabo). Jak z lekkością tego systemu (czy na starym lapku będzie śmigał)? Podejrzewam też że stabilność Minta jest pewniejsza..

Sam nie wiem co myśleć. Najlepiej będzie wypróbować Minta na LiveCD, ale piszcie śmiało, chętnie przeczytam każdą opinię ;).

PomPom

Mint lepiej sie sprawdzi. Problemów ze spolszczeniem i innymi takimi nie powinieneś mieć.
myk byle jak jako tako

debbixon69

Co do knoppixa, aby go spolszczyć bez wpisywania "knoppix lang=pl" należy edytować pliki: syslinux.cfg,  syslnx32.cfg, syslnx64.cfg i w każdej linijce gdzie jest lang=en zamienić na pl
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

pavbaranov

Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
Moje wymagania:
- pasek na dole (jak w Win)
To w zasadzie zapewni Ci każde współczesne DE. W Knoppix to standard w LXDE, w Mint - standard w Cinnamon i niekonieczny standard w MATE oraz XFCE, ale w obu to można ustawić.
Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
- brak problemów ze sterownikami i kodekami
Problem jest zależny głównie od sprzętu. W mniejszym stopniu związany z konkretną dystrybucją. Praktycznie każda dystrybucja oferuje jakieś sterowniki (BTW - do czego?) i jakieś kodeki. Różnią się najczęściej między sobą wersjami.
Nietypowy sprzęt często będzie wymagał innych jeszcze sterowników, które mogą, ale nie muszą być oferowane przez producenta sprzętu, mogą, ale nie muszą mieć jakiś otwarto źródłowy odpowiednik i mogą, ale nie muszą być oferowane w formie paczki w danej dystrybucji. Jeśli którykolwiek z pierwszych warunków jest spełniony, to istnieje szansa, że uda się taki sterownik zainstalować w systemie.
Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
- stabilność systemu
Pytanie jak woda, albowiem nie istnieje jedno pojęcie "stabilność systemu". Ma co najmniej kilka znaczeń. Sprecyzuj.
Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
- łatwe uaktualnianie oprogramowania
Obie dystrybucje - w moim mniemaniu - zapewniają taką łatwość.
Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
- lekkość (słaby komp).
Tu zdecydowanie wygrywa Knoppix ze swoim LXDE. Nawet XFCE i MATE są od niego "cięższe". Cinnamon na pewno jest "cięższy". Dodatkowo jeśli chcesz dołożyć "bajery" Compiza, czy Comptona, to LXDE wydaje się być pod tym względem lepszym wyborem. Pamiętaj o jednym. Nie samo środowisko jest "lekkie" czy "ciężkie", ale sposób korzystania. Jeśli środowisko jest oparte o Gtk (wszystkie wymienione), ale głównie używasz aplikacji opartych o Qt, to do obsługi tych aplikacji będą one musiały w pamięci umieścić jakieś elementy Qt, które nie są wykorzystywane przez samo DE. Jeśli będziesz korzystać z aplikacji Gtk, to co najmniej część elementów Gtk będzie już załadowanych w systemie i aplikacje będą mogły je współdzielić. Nadto... pamięć niewykorzystana, to pamięć tracona :)
Cytat: Gustawo w Sierpień 30, 2018, 03:12:08 AM
- obsługa instalacji z plików ".deb"
Obie.

TataPingu

@Gustawo
- weź Q4OS, bazuje na najnowszym Debianie (Stretch), a będzie spełniać wszystkie Twoje wymagania...

Gustawo

No więc dylemat rozwiązany. Niestety nie obyło się bez testowania różnych dystrybucji i wielokrotnych instalacji, ale w końcu stanęło na Knoppixie.
Zacząłem od Minta, ale komp był za wolny.
Przerzuciłem się na Lubuntu, ale nie wszystko na nim działało.
Spróbowałem w końcu Knoppixa i komp działa najszybciej, i jak narazie wszystko działa. No z wyjątkiem bluetooth, ale mam nadzieję że niedługo to ogarnę. A na dodatek wraz z systemem mam taki pakiet bonusowych programów, że mogę na tym kompie zrobić prawie wszystko :).
debbixon69 - dzięki za radę - spolszczyłem wg twojej instrukcji i jest git ;)

ciubaka

Knoppix jest fajny, też tak uważam. Ale ma pewien problem, mianowicie nie ma takiego wsparcia jak bardziej popularne u nas dystrybucje. Jeżeli Lubuntu wydaje się być zbyt skomplikowane (chociaż to pozory, ono po prostu wymaga dogrania trochę oprogramowania, którego nie dają na starcie jak Knoppix), to warto spróbować Xubuntu. Ono już ma zainstalowane dużo więcej wstępnie. Ale faktem jest - nie wiem jak to robi inżynier Knopper - jego system jest szybki, chociaż ma wgrane absolutnie wszystko co trzeba i jeszcze o wiele więcej :-)
Ps. Pomimo że nadal nie ogarniam aktualizacji systemu u mnie, to polecam też Sparky, może nie jest taka błyskawica jak Knoppix czy Puppy, ale naprawdę daje radę, nawet z pena usb3. I menu ma przystępniejsze niż wyżej wymienione, i po polsku można napisać do kogoś z prośbą - po angielsku zresztą też jak kto woli :-) To w zasadzie jedyny system nie-mikro poza Knoppixem, który ogarnia pracę na komputerze z zewnętrznego dysku. Ale fakt - Knoppix jest szybki i czegotoniemający ...

hobbysta

KNOPPIX to dystrybucja Live - tak zostala zaprojektowana. Nawet po instalacji na twardym dysku jest w jakims sensie 'live', domyslny uzytkownik ma za duze uprawnienia, praktycznie takie same jak root - zdecydowanie odradzam do codziennego uzytkowania. Klopot w tym, ze kazdy proces uruchamiany przez domyslnego uzytkownika w KNOPPIX-ie  ma dostep do calych zasobow systemowych. Znaczy to, ze moze na przyklad niejawnie w sposob ukryty dla uzytkownika modyfikowac te elementy konfiguracji systemu, ktore zwyczajowo sa niedostepne dla zwyklego uzytkownika (i powinny byc). KNOPPIX powstal jako dystrybucja Live, ktora ma sluzyc ratowaniu (!), odzyskiwaniu innych systemow operacyjnych, a nie jako samodzielny system. Poza tym jesli KNOPPIX dziala to i Debian bedzie dzialal tak samo szybko. KNOPPIX jest postawiony na Debianie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum