Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

manjaro kilka problemów

Zaczęty przez Pio24, Sierpień 25, 2018, 05:27:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pio24

manjaro-lxde-17.1.12.1-stable-x86_64
1. W trakcie grania w pasjansa dysk się zapełnia  1 gra=1GB (kpatience) pasjan pająk , 48
2. Po podłączeniu pena do usb klawiatura przestaje reagować też jest na usb , po wyjjęciu pena wszystko wraca do normy klawiatura działa normalnie.
3. Tryb uśpienia  brak reakcji na mysz i klawiaturę tylko reset
4.Instalacja jest możliwa tylko w trybie uefi .Nie ma znaczenia podział dysku , kilka dni temu było o tym .
Nie wiem czy twórcy testuja to co wypuszczają , mam wątpliwości co do tego.Najbardziej irytuje mnie punkt 1


Edit: Pkt 2,3 nie aktualny włożony pen powodował brak reakcji i tylko jeden 16GB sandiska nano na innych penach jest dobrze.

robson75

Jak zapewne wiesz DE Lxde jest tworzone przez społeczność Manjaro, tak więc mogą się przydarzyć jakieś niedociągnięcia. To co mogę Tobie doradzić to wypróbowanie Xfce które to jest tworzone przez deweloperów Manjaro i jest na pewno bardziej stabilne od Lxde. Sam używam Manjaro Xfce i jest po prostu dla mnie idealne.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Warto trochę sprostować - Robertowi chodzi o wersje Manjaro z tymi środowiskami. Manjaro LXDE jest tworzone przez społeczność, a Manjaro Xfce to jedna z oficjalnych wersji.

1. Pasjans z oficjalnego repozytorium?
2. To wygląda jak jakiś problem z zasilaniem, że nagle mu energii brakuje i jedno odcina. Na live problem występuje?
3. To może wynikać z prostego środowiska, jakim jest LXDE. Przesiadka na Xfce może być dobrym pomysłem. Ew. MATE, gdzie powinno wszystko hulać.
4. Gdzie było o tym? Jak masz tablicę partycji gpt, to w tym będzie problem. GPT i klasyczny bios się podobno nie dogadują.
myk byle jak jako tako

Pio24

Pkt 4. tu było https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2893.0.html
Pasjans instalowany za pomocą komedy w terminalu sudo pacman -S kpatience
ten sam problem występuje na antagerosie+lxde nadpisuje dysk , po restarcie zajętość dysku około 6 GB kilka gierek i mamy
dysk zawalony.

PomPom

Z tym pasjansem chyba wiem, jaki jest problem - to aplikacja KDE. LXDE musi sobie dociągnąć sporo zależności i stąd problem. GNOME-Games powinno mieć pasjansa. Albo po prostu odpal Pamac i wyszukaj "pasjans"; coś powinno znaleźć.
myk byle jak jako tako

Pio24

#5
Pasjans Aisleriot jak dla mnie jest do d , napewno to wina przyzwyczjaenia do gier z windowsa a z tymi zależnościami dziadku to masz rację nie raz nie dociąga przez terminal.

robson75

#6
Cytat: Pio24 w Sierpień 25, 2018, 06:42:38 PMa z tymi zależnościami dziadku to masz rację nie raz nie dociąga przez terminal.
Nie tylko przez terminal z tymi zależnościami, pamac też nie dociąga. Np. Mimo że używam DE Xfce to do wypalania płyt instaluje K3B, mimo że jest ze stajni KDE (ponieważ domyślny Xfburn mi nie odpowiada). no i po instalacji K3B muszę doinstalować jeszcze 2 pakiety (nazwy nie pamiętam) ażeby ten program działał prawidłowo. Na szczęście w K3B podczas pierwszego uruchamiania wyskakuje info jakich pakietów brak. bo inaczej szukaj wiatru w polu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

sovtware

#7
 :o

Ja teraz zainstalowałem sobie
Pasjans Aisleriot

W Manjaro Xfce 64
i tylko jeden plik mi instaluje Pasjans Aisleriot
i wszystko gra


więc nie wiem z kąd u Ciebie problem

faktycznie sporo żaleśnosci instaluje gdy chcę zainstalować
Pasjans (kpatience)  - lecz to dlatego po to KDE





Zainstaluj sobie KDE a potem Pasjans (kpatience)  nie będzie Tobie az tyle plików pobierało :)

A najlepiej zrobisz jak zainstalujesz sobie oficjalną wersję

Uśpienie laptopa u Mnie działa beż problemów spację kliknąłem i bez problemów Manjaro wstał

Innych wymienionych problemów jeszcze nie miałem i nie spotkałem się a mam Manjaro juz z miesiąc czasu może dłużej

Pio24

#8
Wygląda na to że archowe mają problem z Kpatience.
Manjaro lxde , gnome , KDE Anageros openbox , lxde
Na Zorin 12 Lubuntu 18 problem ten Nie występuje.

Instalacja Manjaro KDE nic nie wniosła , jest tak samo zapis gry na dysk.

pavbaranov

Cytat: Pio24 w Sierpień 26, 2018, 10:57:28 AM
Instalacja Manjaro KDE nic nie wniosła , jest tak samo zapis gry na dysk.
Chyba nie bardzo łapię o co Ci chodzi, albo coś u Ciebie się dodaje. Plik nazwa.kpat z zapisaną grą (mniejsza o to w jakim momencie) to 8,1kB.

Pio24

Nie wiem gdzie się źle wysłowiłem , ale nie ważne.
1.Odpalam linuxa np.Manjaro , Antageros
2.Mam 10 GB wolnego miejsca na dysku
3.Gram w karty pasjans pająk , 48
4.Zainstalowane gry to paczka KPatience
https://www.kde.org/applications/games/kpatience/
Po kilkunastu grach wolnego miejsca jest już tylko np.8 GB i z każdą następną grą miejsca na dysku ubywa.
Po restarcie jest znowu 10 GB wolnego miejsca na dysku.

pavbaranov

W wolnej chwili sprawdzę.
Gdzie masz tmpfs? Zachowanie sugerowałoby, że kpatience zajmuje właśnie obszar pamięci tymczasowej. W Archu standardowo to część RAM (w Manjaro również tak chyba jest, a na pewno było). Niestety jakiś czas temu kpat otrzymał innego solvera (freecell-solver), który mocno muli. Być może to on tworzy gdzieś owe pliki (czyt. śmieci). Jak uruchomisz sobie kpat w konsoli, to zobaczysz ile informacji on przetwarza w zasadzie przy każdym ruchu. Sądziłem, że idzie to w tmpfs, ale pewności nie mam.
Być może w debianowych w istocie nie występuje ta przypadłość, bo np. jest tam starsza wersja kpat, która jeszcze nie jest oparta o freecell-solver.
Z tego co widzę, to korzystasz z LXDE a zatem w zasadzie obojętna Ci wersja kpatience oraz ewentualnych bibliotek. Ostatnia wersja, która nie korzystała z freecell-solver, to 18.04.3. Masz dwie możliwości:
- ściągnąć z archiwum Archa kpatience i odpowiadające odpowiadające mu libkdegames (muszą być co najmniej te dwie paczki w tej samej wersji),
- zbudować na podstawie PKGBUILDów w Archu (prościej znaleźć, a te z Manjaro niczym się nie różnią) - wersje 18.04.3 obu paczek.

I na koniec jeszcze: tak - im bardziej używane środowisko jest odległe od używania Qt5 i KF5, tym większą ilość paczek dociągnie instalacja kpatience (podobnie też w drugą stronę jakiejś prostej aplikacji należącej do GNOME). Wszystkie zależności zobaczysz z użyciem pactree, prościej - próba odinstalowania kpatience i zobacz ile paczek będzie chciało usunąć.
Może sensowniej w Twoim przypadku zainstalować np. jakiś pysolfc zamiast ciągnąć do LXDE od groma paczek, które potrzebne są wyłącznie dla uruchomienia kpat?

TataPingu

@Pio24
"4.Instalacja jest możliwa tylko w trybie uefi "
- to akurat może być wynikiem nieodpowiedniego nastawienia BIOSu, nieodpowiedniego formatu dysku (MBR lub GPT), lub ubiu tych rzeczy...

pavbaranov

#13
Ok, sprawdziłem. W istocie rozgrywanie kpat powoduje konsumowanie przestrzeni dyskowej w $USER. Po restarcie pliki te są usuwane. Stawiam na freecell-solver, a zatem spróbuj z cofnięciem wersji kpatience i libkdegames. Nie wiem czy w Manjaro dostępne jest downgrade (działające, bo sama paczka to nie problem) - byłoby najwygodniej. Jeśli nie - tak jak poprzednio.

EDIT:
Trafiony - zatopiony. Za konsumowanie - ogólnie - zasobów komputera (RAM, CPU, dysk) odpowiada freecell-solver. Okazuje się, że kpatience 18.04.3 można zbudować nawet na libkdegames 18.08.x (nie trzeba zatem tej paczki zmieniać).
Dostępne rozwiązania:
1. jeśli z repozytorium - cofnięcie obu paczek: kpatience i libkdegames do wersji 18.04.3,
2. jeśli nie wykluczasz kompilacji, to wówczas nie musisz cofać libkdegames, ale musisz skompilować kpatience (jeśli nie potrafisz, to daj znać, podrzucę Ci PKGBUILD).
W pierwszym przypadku do zablokowanych przy aktualizacji programów pójdą obie paczki (ale uwaga, libkdegames jest wykorzystywane przez inne gry z KDE Applications, zatem jeśli je masz, to nie jest to dobre rozwiązanie). W drugim przypadku - do zablokowanych idzie samo kpatience, ale przy aktualizacjach libkdegames być może konieczne będzie przekompilowanie kpatience.
Zaletą starszej wersji jest dużo lepsza responsywność gry i mniejszy apetyt na zasoby.

Pio24

#14
Dziękuję że temat  odżył ,szkoda tylko że sam szef musiał interweniować.
Jestem zwykłym użytkownikiem linuxa , szybciej dojadę do Szczecina niż zbuduję tą paczkę.
Bardzo proszę o jakiegoś gotowca abym mógł zainstalować np. przez pamac lub terminal.
Gram tylko w pająka i 48. Na tą chwilę mam czyste manjaro lxde bez kpatience.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum