Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux z dobrym wsparciem, bez problemów ze sterownikami

Zaczęty przez cristo512, Sierpień 25, 2018, 10:20:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

cristo512

Witajcie!
Już parę lat przymierzam się do przejścia na Linuxa. Niestety studiuję na uczelni gdzie ciągle wymagane jest używanie programów dostępnych tylko na Windowsie, przez co przejście jest trudne.
Sprawdzałem już różne dystrybucje Linuxa, ale zawsze pojawiały się jakieś problemy. Ostatnimi czasy korzystam z Deepina. Bardzo przyjemny system, lecz na starcie pojawia się dużo błędów, jest problem z mikrofonem i nie potrafi się obudzić po uśpieniu. Przeinstaluję go, to może coś się zmieni.
Prosiłbym jednak o polecenie czegoś innego. Deepin ma jednak parę wad :)
We wszystkich wersjach z jakich korzystałem pojawiał się novou error. Dodanie nomodeset w ustawieniach gruba zazwyczaj wystarczało, ale i tak pojawiały się komplikacje, więc dobrze by było go uniknąć.

PomPom

Ubuntu jakieś. Może trzeba będzie odpalić z tym nomodeset, ale po prostu odpalasz raz i wgrywasz mu zamknięte sterowniki w menadżerze sterowników.
myk byle jak jako tako

cristo512

Do Ubuntu się zrazilem. Próbowałem parę razy korzystać z niego, ale było bardzo dużo problemów ze sterownikami. Mimo wszystko, jeżeli nie znajdę nic lepszego, to spróbuję Deepina od nowa, a jak będą problemy to Ubuntu jest na drugim miejscu.

PomPom

Ewentualnie Manjaro, ale to rolling, więc po którejś aktualizacji może pojawić się jakiś problem.
myk byle jak jako tako


TataPingu

Niedawno, Kolega MSki polecał komuś Pinguy OS...
- zaciekawiła mnie jego opinia i testuję sobie trochę to dystro.

To "mieszanina" Ubuntu i Minta z Gnome3.
Faktycznie, tak, jak Kolega MSki wspominał, ma wiele zalet. poza tym twórcy położyli nacisk na sterowniki, kodeki i inne (firmware itp)
Można go polecać "przesiedleńcom" z windy, a szczególnie w takich sytuacjach, jak u Ciebie ("cristo512") (problemy ze sterownikami)

Oczywiście, nie jest też bez wad, ale, jak na początku, na pewno nie będą takie istotne dla Ciebie. W każdym bądź razie, w porównaniu z Deepinem ma w sobie więcej "linuksa"
O wadach wypowiem w innym miejscu (pod dyskusją Kolegi MSki)

Plusem tego dystra jest to, że możesz go sobie wypróbować "live" (są dwie wersje: "min" i "full" polecam sprawdzić obie)

# https://pinguyos.com


satyr3

Cytat: TataPingu w Sierpień 25, 2018, 10:31:08 PM
Plusem tego dystra jest to, że możesz go sobie wypróbować "live" (są dwie wersje: "min" i "full" polecam sprawdzić obie)
# https://pinguyos.com
Ciekawe dysto faktycznie.
-------------

Ja polecam XUbuntu 18,4 LTS do roku 2022
Nie mam żadnych problemów ze sterownikami.
Pasek narzędziowy można przestawić na dół tak jak w Windzie.
Jesu, in Te confido

cristo512

Cytat: TataPingu w Sierpień 25, 2018, 10:31:08 PM
Niedawno, Kolega MSki polecał komuś Pinguy OS...
- zaciekawiła mnie jego opinia i testuję sobie trochę to dystro.

To "mieszanina" Ubuntu i Minta z Gnome3.
Faktycznie, tak, jak Kolega MSki wspominał, ma wiele zalet. poza tym twórcy położyli nacisk na sterowniki, kodeki i inne (firmware itp)
Można go polecać "przesiedleńcom" z windy, a szczególnie w takich sytuacjach, jak u Ciebie ("cristo512") (problemy ze sterownikami)

Oczywiście, nie jest też bez wad, ale, jak na początku, na pewno nie będą takie istotne dla Ciebie. W każdym bądź razie, w porównaniu z Deepinem ma w sobie więcej "linuksa"
O wadach wypowiem w innym miejscu (pod dyskusją Kolegi MSki)

Plusem tego dystra jest to, że możesz go sobie wypróbować "live" (są dwie wersje: "min" i "full" polecam sprawdzić obie)

# https://pinguyos.com

No i super! Też do sprawdzenia. Póki co pobrałem Manjaro, jak będę miał trochę czasu to zainstaluję, bo póki co i tak nie siedzę przy komputerze. Jak mi się nie spodoba to następny włączę Pinguy'a. Albo jakoś w międzyczasie sprawdzę na live'ie :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum