Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux na Lenovo ThinkPad-T430s

Zaczęty przez pago, Sierpień 20, 2018, 10:24:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pago

Wpadł mi w ręce taki sprzęt.

System:    Host: T430s Kernel: 4.15.0-32-generic x86_64 bits: 64 gcc: 7.3.0
           Desktop: MATE 1.20.1 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1) Distro: Ubuntu 18.04.1 LTS
Machine:   Device: laptop System: LENOVO product: 23554L7 v: ThinkPad T430s serial:
           Mobo: LENOVO model: 23554L7 serial:
           UEFI [Legacy]: LENOVO v: G7ETA6WW (2.66 ) date: 09/12/2016
Battery    BAT0: charge: 25.8 Wh 66.4% condition: 38.8/43.3 Wh (90%)
           model: Panasonic 45N1143 status: Discharging
CPU:       Dual core Intel Core i5-3320M (-MT-MCP-) arch: Ivy Bridge rev.9 cache: 3072 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 10377
           clock speeds: max: 3300 MHz 1: 1236 MHz 2: 1331 MHz 3: 1235 MHz 4: 1238 MHz
Graphics:  Card: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.19.6 drivers: modesetting (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1600x900@60.00hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile version: 4.2 Mesa 18.0.5 Direct Render: Yes
Audio:     Card Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.15.0-32-generic
Network:   Card-1: Intel 82579LM Gigabit Network Connection driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 5080 bus-ID: 00:19.0
           IF: enp0s25 state: down mac: 54:ee:75:02:cb:bb
           Card-2: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] driver: iwlwifi bus-ID: 03:00.0
           IF: wlp3s0 state: up mac: e0:9d:31:2f:fc:48
Drives:    HDD Total Size: 250.1GB (3.5% used)
           ID-1: /dev/sda model: ST250LT007 size: 250.1GB temp: 39C
Partition: ID-1: / size: 24G used: 5.5G (25%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: swap-1 size: 3.07GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 47.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 3573
Info:      Processes: 198 Uptime: 16 min Memory: 743.4/5657.6MB Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: N/A
           Client: Shell (sudo) inxi: 2.3.56


Jaki Linux polecacie? Na razie jest na nim Ubuntu Mate 18.04.1 i chodzi bardzo płynnie.

PomPom

Odpowiedź jest już w Twoim poście :)
myk byle jak jako tako

pago

Taka odpowiedź była do przewidzenia :) Jakieś inne propozycje?

PomPom

Jak chcesz coś do wgrania, skonfigurowania i zapomnienia, to Debian, ale nad nim trzeba trochę przysiedzieć i poznać np. backporty, albo też dograć sobie libfreetype nowszy.
Ogólnie od wyglądu zależy. KDE Plasma jest ładnym i dobrze działającym środowiskiem, to do niego masz Kubuntu lub KDE Neon (dystrybucja od ekipy KDE, oparta na Ubuntu). W Neonie masz to, co najnowsze, jeżeli chodzi o środowisko i jego narzędzia.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: pago w Sierpień 20, 2018, 11:03:47 PM
Taka odpowiedź była do przewidzenia :) Jakieś inne propozycje?
Ja niezmiennie polecam Pinguy, mam ten system zainstalowany od kilku tygodni na lapku (Lenovo X220) i uważam, że jest lepszy od Ubuntu i od Ubuntu-MATE.

PomPom

myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: Dziadek Starowinek w Sierpień 21, 2018, 11:11:22 AM
MSki, napisz dlaczego lepszy.
Jak zainstalujesz i trochę na nim popracujesz, to będziesz wiedział dlaczego lepszy.
Używałem Ubuntu i Ubuntu-MATE, który to system również bardzo chwaliłem, ale podczas swoich poszukiwań natrafiłem na Pinguy'a i jego już zostawiłem na dysku.
Deweloperzy tego systemu nie rozdrabniają się, rozwijają i wspierają jedno środowisko.

PomPom

Na wiecej ich nie stac, bo tylko zbieraja cudze elementy i je dopasowuja.
Szkoda, ze nie umiesz wskazac w slowach dlaczego lepszy, bo by sie przydalo zarowno OPowi, jak i mnie samemu.

OPie, jezeli chcesz cos w stylu Ubuntu glownego albo Pinguya, to Pop_OS! jest bardzo fajny. Ma wlasne wygodne narzedzia (z ktorych korzysta chocby Pinguy) i oferuje przyjemne wrazenia wizualnie z lekko dostosowanym srodowiskiem GNOME3.

Edit. wybaczcie brak polskich znakow, ale pisze z fona, udajac, ze pracuje. Jak cos, to dodam pozniej.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: Dziadek Starowinek w Sierpień 21, 2018, 12:18:28 PM
Na wiecej ich nie stac, bo tylko zbieraja cudze elementy i je dopasowuja.
"I kto to pisze ?"
Przecież najważniejsze jest, że te "zbierane i dopasowywane" elementy do siebie pasują i system jest stabilny.

PomPom

Czyzby ten slynny argument "zrob lepiej" sie odzywal, ale rozum go blokowal? Ekipa od Pinguya serio wiecej nie moze. Tylko i az tyle. Nie maja takiej sily roboczej, ani nawet zamiaru, bo by sie pewnie stali kolejna dziwna dystrybucja bez sensu. Tak to przynajmniej daja GNOME3 pozmieniane bardziej na GNOME2, dla tych, co MATE nie chca. Ze wspomnieniem cudzych zaslug, to pije do Ciebie kiedys, jak pochwaliles jakies narzedzie w Pinguyu, ktore akurat bylo zaczerpniete z Pop_OS!
myk byle jak jako tako

pago

Dziękuję za wypowiedzi. Spróbuję przetestować obydwa distra :)

MSki

@Dziadek Starowinek, pewnie to było narzędzie do robienia lodów, lub otwierania piwa.
Ja rozumiem, że jesteś "ę i ą", ale też nie rozumiem, dlaczego wypowiadasz się na temat distra, o którym słyszałeś, a go nie instalowałeś na dysku.
Czytając takie wpisy, jakie zamieściłeś powyżej, należałoby brać pod uwagę tylko trzy distra; Arch, Debian i Ubuntu...bo przecież cała reszta to "klocki Lego".

PomPom

Gentoo jest lepsze, bo tak - zapraszam do instalacji na dysku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie powiem dlaczego lepsze, sprawdź sam.
Za długo siedzę w tym, żeby instalować distro, żeby się przekonać, że to Ubuntu z GNOME3 pozmienianym i narzędziami z Pop_OS!, bo te są naprawdę dobre.
Po prostu Pinguya uważam za brzydkiego i nic wielkiego, i muszę ostudzić podnietę, bo linuksiarze powinni trochę więcej wymagać i trochę więcej potrafić zmienić bez instalacji specjalnie kolejnego distra. No i nie lubię robienia z GNOME3 innego środowiska, jakby nie można było zainstalować innego środowiska i może wesprzeć je jakoś, choćby dobrym słowem do ludzi, jak ktoś się w publice udziela.

PS. Do listy dodaj Gentoo i Slackware ( ͡° ͜ʖ ͡°) I usuń Ubuntu, bo to dla noobów, a ja go używam ironicznie jako eksperyment społeczny.

Żartuję oczywiście. Pago, nie przejmuj się tym pisaniem tutaj :D Daj znać, jak wypadły przetestowane distra i ewentualnie co Ci nie pasowało. 
myk byle jak jako tako

MSki

Pisałem na Forum nie raz, jedni chcą zainstalować system i na nim pracować, drudzy z rozkoszą alpinisty wciąż grzebią w kolejnym systemie i tylko dlatego, że jest w czym grzebać...alpiniści się wspinają tylko dlatego, że szczyty są.
Mnie nie przeszkadza to,  że pewne programy są zapożyczane z innych distr, ważne aby nie powodowały braku stabilności i spadku bezpieczeństwa systemu.
Spawa "ładności", czy też "brzydkości" systemu jest pojęciem subiektywnym i nie jest dla mnie pojęciem priorytetowym, a jak sam wiesz, zawsze można "wyładnić" system wg własnej wizji "ładności".
Uważam również, że jeżeli deweloperzy pracują nad jednym środowiskiem, to przynajmniej można mieć nadzieję, że będzie ono naprawdę dopracowane.

PomPom

MSki, a wiesz może, czy aby jest więcej, niż jeden deweloper/osoba, która złożyła klocki? Bo trafiłem na jakieś info, że to jeden koleś robi, co by było dość logiczne. No i wiesz - on nic w środowisku nie dopracowuje. On łączy elementy. Chyba że jest deweloperem w GNOME Foundation albo pisze autorskie wtyczki. Mówienie, że GNOME tam jest bardziej dopracowane, niż normalnie, jest szerzeniem nieprawdy. A dlaczego można powiedzieć, że w Ubuntu MATE dopracowywane jest MATE? Ano dlatego, że ten projekt jest mocno związany z MATE. Wątpię, że tak jest w przypadku Pinguya.
Taka fajna sprawa, że jeżeli Pinguy robi za dużo z Ubuntu, to może pomnożyć też problemy. A jeżeli nie, to nadal nie wiem, dlaczego miałoby to być lepsze od Ubuntu i Ubuntu MATE. Cięższe od tego drugiego to na pewno, ale lepsze? W domyślanki, że to trzeba poczuć, możemy się pobawić, jak wgrasz Gentoo, żebym ja też mógł mieć distro, które trzeba poczuć. Takie sobie wybrałem.

PS. Myślałem pobrać i dziabnąć dłuższy post, ale wersja Mini nie dałaby odpowiedniego efektu, a pobieranie 3,1GB to kpina.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum