Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux na czystego laptopa

Zaczęty przez Lexander, Sierpień 19, 2018, 01:08:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lexander

Hej, tak jak w temacie - jutro odbiorę nowego laptopa bez systemu. Znudzony i zirytowany dotychczasowym Win10 postanowiłem przygodę na nowym laptopie rozpocząć wraz z linuxiarzami i nowym systemem operacyjnym. Z Linuxem przez całe życie nie miałem nic wspólnego, od około 3/4 dni dużo czytam na jego temat i oglądam różne (głównie anglojęzyczne) filmy na youtubie. Moje pytanie jednak brzmi, czy i jaki Linux jest polecany na laptopa o takich parametrach:
Procesor: Intel Core i3-7100U
Karta Graficzna: Intel HD Graphics 620
RAM: 8 GB (DDR4 2133MHz)
Dysk SSD 128GB

Szału nie ma, ale to tani laptop, który ma posłużyć około 3 lata. Będzie wykorzystywany w 90% do używania pakietu Libre oraz korzystania z internetu (oglądanie filmów, czytanie wielu treści jednocześnie [po 10/15 kart to standard]). Planuję w miarę możliwości zainstalować na nim dwie gry dla chwil relaksu, ale mało wymagające tytuły (na pewno Valheim + coś jeszcze [równie lekkiego i też na Linuxa, nie mam zamiaru bawić się w Wine albo emulatory]). Moje pytanie brzmi, jakiego Linuxa mi polecacie? Czytanie forów i oglądanie filmów to jedno, ale rozmowa z ludźmi to drugie, niestety nie mam możliwości instalacji Linuxa na innym laptopie w celu jego przetestowania, stąd mój post. Każda odpowiedź będzie dla mnie ważna, ale jak wszyscy wiemy, nie ma systemu idealnego, dlatego prosiłbym aby swoje propozycje poprzeć jakimś argumentem :)

MSki

Na Twojej maszynce pięknie będzie działał Pinguy...naprawdę polecam;
https://distrowatch.com/table.php?distribution=pinguy

gom1

Manjaro Xfce albo Ubuntu MATE. Stabilne, eleganckie, pełno softu, wielu użytkowników i ogromne społeczności. Manjaro będzie ciut bardziej nowoczesne, Ubuntu zaś jest trwałe jak skała. Dla Manjaro lepiej mieć stałe łącze, co jakiś czas (średnio dwa razy na miesiąc) pobiera kilkaset mega aktualizacji.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Nie baw się i od razu wgraj coś z rodziny Ubuntu, zależnie od tego, jak wizualnie będzie Ci pasować. Ten sprzęt powinien działać nieźle z każdym środowiskiem. Główne Ubuntu ma środowisko GNOME3, które jest dość ciężkie i nietypowe, ale może Ci się spodobać. Alternatywnie możesz spróbować Pop_OS!, który jest remixem tego distra. Sam od siebie polecam Ubuntu MATE.
Jeżeli chodzi o wersję, to 18.04 i nie aktualizuj później do 18.10, itd., a pozostań przy wydaniach określanych jako LTS (z długim wsparciem).

Z Ubuntu i bliskimi pochodnymi masz dobre to, że jest dużo dostępnej pomocy, a sam system powinien działać gładko (choć nie bez zastrzeżeń). Też na Ubuntu powinna być dostępna każda aplikacja linuksowa, jakiej będziesz potrzebował, a i gry oficjalnie mają podane, że wspierają właśnie Ubuntu (przy innych dystrybucjach mogą, ale nie muszą być problemy z zależnościami, którymi przy Ubuntu sobie głowy nie musisz zawracać).
myk byle jak jako tako

Lexander

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, padło na Ubuntu Mate, orientujecie się może jak ustawić partycję? Bo tyle tych mitów, albo przestarzałych informacji na różnych forach, że samemu ciężko coś wywnioskować nie mając doświadczenia. Chodzi konkretnie o partycje swap (na home mi nie zależy bo i tak dane mam zawsze w chmurze). Robić, nie robić, jeśli tak to jaką wielkość? Jeśli powinienem zrobić osobny wątek to przepraszam i w miarę możliwości proszę o info ;d

gom1

Nie robić. Ubuntu 18.04 wykorzystuje SWAP w postaci pliku.

Ustaw jedną partycję / (root) i tyle. Chyba, że chcesz pliki użytkowników mieć na osobnej partycji, wtedy dodajesz osobną /home
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Lexander

Więc wszystko jasne, to na tyle. Dziękuję i do zobaczenia w następnych tematach ;d

Zobacz najnowsze wiadomości na forum