Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

znów problem z aktualizacją ROZWIĄZANY

Zaczęty przez Piejanto, Sierpień 17, 2018, 11:43:23 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Dwa dni temu zasygnalizowły się cztery aktualizacje. Obecnie tych aktualizacji jest już zdecydowanie więcej, ale w chwili uruchomienia programu aktualizacyjnego pojawia się komunikat :
>  nie udało się rozwiązać zależności:
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg2.8  <

Gdy próbuję oddzielnie aktualizować pojawia się komunikat:
>  nie udało się rozwiązać zależności:
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg
usuwanie libx264przerwanych zależności 'libx264.so=152-64' wymaganych przez ffmpeg2.8
usuwanie libx264-allprzerwanych zależności 'libx264-all' wymaganych przez gst-plugins-ugly  <

W przypadku starszego laptopa (ACER) najpierw otrzymuję komunikat:
>  nie udało się rozwiązać zależności:
usuwanie hunspell-enprzerwanych zależności 'hunspell-en' wymaganych przez antergos-common-meta <

Być może chodzi o kolejność aktualizacji, bo na Acerze mam więdej do aktualizowania.

Proszę o pomoc

robson75

#1
Po prostu trzeba usunąć pakiet ffmpeg2.8, wiem to bo identycznie miałem w Manjaro, a po aktualizacji na nowo sobie zbudujesz ten pakiet z AUR.

Co do drugiego problemu, to zobacz tutaj:
https://forum.manjaro.org/t/testing-update-2018-08-17-pamac-glibc-x264-xorg-server-mesa/55317/5
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Dzięki. Już kiedyś tak miałem, że trzeba było usuwać ręcznie jakieś pakiety, ale teraz nie byłem pewien, czy to podobny problem. Dzięki.

Piejanto

A czy podkatalog /lib/ffmpeg2.8 można po prostu przenieść do innego katalogu (tymczasowewgo) i później go przywrócić na poprzednie miejsce w katalogu  /lib  czy trzeba go budować?

Piejanto

po usunieciu /ffmpeg2.8 próba jego powtórnej instalacji kończy się komunikatem

>  nie udało się rozwiązać zależności:
nie można spełnić zależności 'libdcadec.so' wymaganych przez ffmpeg2.8  <

robson75

#5
Żeby zbudować ffmpeg2.8 musisz wpierw zainstalować z AUR-a pakiet dcadec.

I jeszcze jedno, podczas budowy może Ci wyskoczyć info że jest niepoprawny podpis. w takim wypadku skopiuj i wklej do terminala poniższy prawidłowy klucz:
gpg --recv-key B4322F04D67658D8

A tak na przyszłość, to ja bym Tobie radził wejść na tą stronę:
https://aur.archlinux.org/packages/ffmpeg2.8/
Pobrać snapshot-a następnie rozpakować i uruchomić w terminalu i wklepać komendę:
makepkg -sirc
A to dlatego że po zakończonej budowie w rozpakowanym wcześniej katalogu będziesz miał gotowy pakiet który będziesz mógł zainstalować ffmpeg2.8 po dwukliku na niego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Ja tylko napiszę, że przy instalowaniu z AURa polecenie makepkg -si jest wystarczające i nie trzeba nic dwuklikać, bo literka i w poleceniu odpowiada za instalację.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository#Build_and_install_the_package

Jak Ci brakuje jakiegoś xxx.so, to wpisz jego nazwę w wyszukiwarkę i powinno znaleźć jaki pakiet go zawiera. I w miarę możliwości zalecam unikać AURa. Fajne źródło masy oprogramowania, ale jest poza oficjalnym repozytorium i może mieszać, a także może naruszać bezpieczeństwo systemu. Jak musisz, to korzystaj, ale jak niekoniecznie, to zastanów się, czy aby na pewno.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: Dziadek Starowinek w Sierpień 18, 2018, 09:19:34 AM
Ja tylko napiszę, że przy instalowaniu z AURa polecenie makepkg -si jest wystarczające i nie trzeba nic dwuklikać, bo literka i w poleceniu odpowiada za instalację.
Żle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to że w wypadku gdy będzie kolejna aktualizacja i trzeba będzie znowu usunąć pakiet ffmpeg2.8, to już będziesz miał gotowy pakiet bez kolejnej budowy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

sovtware

#8
Ja dziś miałem duzą aktualizację na szczęście zabawy nie było manjaro poradził sobie z zależnościami to odinstalował to zainstalował parę rzeczy odinstalowałem ręcznie w menu osierocone i wszystko jest ok przed tym przez dwa czy góra 4 dni problem był z aktualizacją skypa do najnowszej wersji z repo AUR ale to z winy braku w repo glibc  2.28-4 teraz wszystko poszło gładko :) jak będą podobne problemy co tu opisane będę dawał znać - pozdrawiam

robson75

W Manjaro aktualizacje zawsze przechodzą gładko, a to dlatego że deweloperzy tego systemu trzymają rękę na pulsie.
Inna sytuacja jest w Antergos-e gdzie twórcy tego systemu olewają sprawę i zostawiają użytkowników na pastwę losu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Ja nie Mam Manjaro, tylko Antergos XFCE. Dzięki za wszystkie porady. Będę walczył.

robson75

Cytat: Piejanto w Sierpień 18, 2018, 01:24:46 PM
Ja nie Mam Manjaro, tylko Antergos XFCE. Dzięki za wszystkie porady. Będę walczył.
Ale co, zainstalowałeś z powrotem ten pakiet ffmpeg2.8?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Mam ffmpeg2.8 w programach do zainstalowania po wejściu w >dodaj/usuń programy< . To, które odinstalowałem, bo ściągnąłem spowrotem.
Niestety po zaznaczeniu i próbie instalacji dostaję komunikat :

nie udało się rozwiązać zależności:
nie można spełnić zależności 'libdcadec.so' wymaganych przez ffmpeg2.8

Piejanto

Zgodnie z poradą zainstalowałem pakiet  >dcadec< i  następnie uruchomiłem doinstalowywanie FFmpeg2.8

Jest postęp. Zaczęło się coś dziać, ale na końcu otrzymałem komunikat o błędzie. Proszsz:

Cloning into 'ffmpeg2.8'...
remote: Enumerating objects: 8, done.       
remote: Counting objects: 100% (8/8), done.       
remote: Compressing objects: 100% (6/6), done.       
remote: Total 8 (delta 2), reused 8 (delta 2)       
Unpacking objects: 100% (8/8), done.
==> Tworzenie pakietu: ffmpeg2.8 2.8.15-1 (sob, 18 sie 2018, 14:02:41)
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do budowy...
==> Pobieranie źródeł...
  -> Pobieranie ffmpeg-2.8.15.tar.xz...
  % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                 Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
100 7058k  100 7058k    0     0  1707k      0  0:00:04  0:00:04 --:--:-- 1707k
  -> Pobieranie ffmpeg-2.8.15.tar.xz.asc...
  % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                 Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
100   473  100   473    0     0   1884      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  1876
==> Sprawdzanie plików source za pomocą sha256sums...
    ffmpeg-2.8.15.tar.xz ... Zgadza się
    ffmpeg-2.8.15.tar.xz.asc ... Pominięto
==> Weryfikowanie podpisów plików źródłowych za pomocą gpg...
    ffmpeg-2.8.15.tar.xz ... NIE ZGADZA SIĘ (nieznany klucz publiczny B4322F04D67658D8)
==> BŁĄD: Jeden lub więcej podpisów PGP nie może zostać zweryfikowanych!


No i teraz: JAK MU DODAĆ TEN KLUCZ PUBLICZNY ?

robson75

Cytat: Robert75 w Sierpień 17, 2018, 10:55:47 PM
Żeby zbudować ffmpeg2.8 musisz wpierw zainstalować z AUR-a pakiet dcadec.

I jeszcze jedno, podczas budowy może Ci wyskoczyć info że jest niepoprawny podpis. w takim wypadku skopiuj i wklej do terminala poniższy prawidłowy klucz:
gpg --recv-key B4322F04D67658D8
Oj nie czytasz moich postów dokładnie, przecież Ci podałem prawidłowy klucz, musisz go skopiować a następnie wkleić do terminala i wcisnąć enter.
gpg --recv-key B4322F04D67658D8
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum