Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Realtek ALC294 steronwik debian 9.5

Zaczęty przez tomi, Sierpień 11, 2018, 08:43:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomi

Mam takie pytanie czy w debianie 9.5 będą sterowniki do tej karty dźwiękowej bo chcę kupić laptopa i się okazuje, że w tym laptopie jest taka karta dźwiękowa i teraz moje pytanie jest takei jak zadałem bo w googlach nigdzie nie ma informacji na tym, czy debian wspiera tą kartę graficzną a ktoś podonbo na ubuntu 16 miał ta kartę graficzną tak tylko się pytam go kupuje sprzę t i chcę się upewnić czy ta karta dźwiękowa będzie chodzić pod debianem taki jest model laptopa https://www.x-kom.pl/p/427443-notebook-laptop-156-asus-r542uf-dm157-i5-8250u-8gb-2401tb-mx130.html

PomPom

Slyszałem, że lapki bez systemu mają ogólnie wsparcie dla Linuxa, ale sprawdziłem też samą kartę dźwiękową i powiem tak: będą potrzebne backporty kernela i odpowiednich sterowników non-free.
Z dwoma grafikami może być problem i jeżeli kupujesz od Debiana, to zastanów się nad sensem dedykowanej nvidii.
myk byle jak jako tako

tomi

Cytatbackporty kernela i odpowiednich sterowników non-free.

To znaczy oddzielny sterownik ? jeżeli chodzi o odzielny sterownik to już instalowałem dla starego laptopa do karty wi-fi tylko nie ruzmiem tego "backporty kernela"  tu chodzi o to, że będę musiał przekomiowywac kernela ?

A jeżeli chodzi o grafikę to z kartą zintegrowaną też będzie problem myślałem tylko, że z nvidia optimus będzie problem ?

PomPom

Z optimusem problem. Intelówki śmigają.

Backporty to nowsze wersje pakietów dla Debiana stable. Jak domyślnie masz kernel 4.9, to z backportów masz 4.17. Tak samo odpowiednie sterowniki non-free będą nowsze.
https://backports.debian.org/Instructions/
Backporty to imho mus przy Debianie na desktopie.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum