Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop z jaką grafiką?

Zaczęty przez hinczyk_1991, Grudzień 02, 2018, 10:09:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

#30
LinGruby, no to jest konkret :D Sprzęcik spokojnie na wiele dobrych lat, aż może za dobry i coś podobnego taniej OP mógłby poszukać. Mam nadzieję, że się hinczyk nam pochwali co wziął :I
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Chłopaki - pofolgujcie. I7, 16GB RAM dla komputera, który ma służyć za centrum multimedialne + do przeglądania sieci. Z armaty do myszy?
Nie moje pieniądze, ale ani procesor, ani też prawdopodobnie RAM (no, chyba, że otworzy się ze 100 kart w Chrome/-ium) nie zostaną w ogóle wykorzystane.

PomPom

#32
https://www.x-kom.pl/p/463282-notebook-laptop-15-6-lenovo-ideapad-330-15-ryzen-3-8gb-240.html
To wydaje się spoko.
Tylko warto może zapytać x-koma, czy mają jak sprawdzić, jak sobie radzi z Linuxem, skoro sprzedają bez systemu. Na necie piszą o problemie z touchpadem, ale jakiś sposób na niego jest. Na pewno do takiego lapka by wypadało coś z świeższych dystrybucji.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

#33
@PomPom - Też strzelanie z armaty, ale... Ten notebook (Lenovo) wymaga min. 4.18 (w zasadzie może być nawet 4.17, ale obojętne - oba EOL, a ja w wynalazki tych dystrybucji, które "opiekują się" EOLami nie wierzę), czyli de facto 4.19, który jest LTSem do 12.2020. Grafika - bo to jest istotą tego wątku - tym bardziej - im świeższy kernel, tym lepiej.

Ryzen 3 2200U to poziom wydajności i5-7200U (ponoć, oczywiście nie sprawdzałem, opieram się wyłącznie na danych z sieci), ok. 25% bardziej wydajny od i3-7130U. Na jednym rdzeniu natomiast wydajność mniej więcej na poziomie Ryzen 5 2500U (na wszystkich rdzeniach ten procesor jest mniej więcej 2x wydajniejszy). Pomijając już kwestię czy tak sprawna maszyna jest Autorowi wątku potrzebna, to biorąc pod uwagę stosunek cena do wydajności, to za podobnie skonfigurowany notebook na i5-7200U trzeba jednak więcej zapłacić.

MSki

Jest takie porzekadło, nie wiem czy prawdziwe, jeśli chcesz mieć wydajny laptop do gier, to tylko z grafiką dedykowaną ...z naciskiem na ten składnik laptopa.
I wystarczy looknąć na laptopy z grafiką zintegrowaną i porówna je z tymi posiadającymi osobny/dodatkowy chipset grafiki, a wszystko staje się jasne, dlaczego tak należy wybierać.

pavbaranov

Tyle, że... Autor wątku w ogóle nie twierdzi, że ów laptop ma być do gier. Jeśli ktoś nie wie jak obsługiwać tego typu układy, to jest z nimi więcej kłopotu niż pożytku. Układ z NVidią obecnie mocno ogranicza też możliwości wyboru.
A notebook zawsze i przede wszystkim należy wybierać nie jarając się jego parametrami na papierku, a dobierając go do swoich potrzeb.

MSki

@pavbaranov, ale laptop wcale nie musi być do gier, ale jeśli karta grafiki jest zbyt słaba, to będą problemy z przetwarzaniem grafiki ...spowolnienia, zacięcia i takie tam ekscesy ;)
A pisząc o grafice dedykowanej w laptopie wcale nie miałem na myśli NVidii, a bardziej układy AMD np. z serii R7.
Był, lub jest na znanym portalu handlowym laptop o bardzo ciekawej specyfikacji, na którego trochę się napaliłem, ale skoro go nie kupię, to może zainteresuje się nim ktoś z Was ;)
https://allegro.pl/lenovo-z50-75-fullhd-amd-fx-2x-radeon-r7-8gb-1tb-i7706155335.html
Od razu zastrzegam, że to nie ja, ani jakiś mój znajomek go sprzedaje, nie jestem też "naganiaczem i klakierem" cudzej własności, po prostu, szukając różnych maszynek i ta mi się wyświetliła.

pavbaranov

#37
I znów powtórzę:
1. Układ z grafiką hybrydową (niezmiernie rzadko wystąpi układ Intel/AMD jako samo CPU; w przypadku Intela z zablokowanym GPU+AMD/Nvidia), jeśli ktoś nie umie go obsługiwać to w 99% przypadków chodzi wyłącznie jako układ APU.
2. O ile do obsługi Optimusa (Intel+NVidia), oprogramowanie dodatkowe do sterownika nvidia zapewnia jakiś tam komfort obsługi (czyt. GUI), to już układ Intel+AMD, czy nawet AMD+AMD nie jest tak łatwy w obsłudze i najczęściej trzeba korzystać z konsoli. A to pewne umiejętności i wiedza.
3. Przynajmniej układy APU od AMD (współczesne) dysponują dość wydajnymi GPU dla "normalnego" zastosowania. Kwestia ewentualnej konfiguracji.
4. Wyżej przedstawiony w linku komputer oparty o Ryzen 3 z Vegą (a to jest APU) ma grafikę, która przerasta o skalę grafikę w niektórych układach hybrydowych sprzed lat. Jedyny "problem" to dobór odpowiedniej dystrybucji, bo ani Debian, ani *buntu <18.10, ani Mint (jakikolwiek) nie będzie prawidłowo ten komputer obsługiwać bez zmiany kernela na nowszy. Od kernela 4.21 znów tego typu układ dostanie jeszcze większego "kopa".
5. Znakomita większość "zacinek", "spowolnień" itp. wynika z niewłaściwej konfiguracji, nieoptymalnego użycia sterowników lub - bywa i tak - w przypadku niektórych środowisk oraz APU Intela - bywa pochodną jakości sterownika xf86-video-intel. Nawet i w tym ostatnim przypadku sporo można osiągnąć konfiguracją sterownika.
Głównie jednak - komputer pod linuksem jest tak sprawny, jak sprawny w obsłudze systemu jest jego użytkownik.
6. Prezentowany przez Ciebie komputer, w obecnej cenie, jest stosunkowo ciekawą propozycją, jeśli jest w dobrym stanie technicznym.
7. Notebooki używam gdzieś od 1992 r. W pracy zbliżonej do autora wątku, który zaprezentował swój pomysł na jego wykorzystanie, oraz domniemując jego wiedzę o linuksie, uważam, że współczesny układ APU (w lepszych zestawach, nie chodzi mi o najtańsze możliwe APU na rynku) byłby prawdopodobnie zupełnie zadowalającym wyborem, zaś układ hybrydowy po prostu zostałby niewykorzystany (o ile w ogóle kiedykolwiek grafika dedykowana zostałaby uruchomiona).
8. I na koniec jedno pytanie - czy jesteś w stanie się zobowiązać do tego, że w przypadku jakichś problemów z obsługą przez Autora układu hybrydowego będziesz mu w stanie pomóc (nie X, czy Y, tylko Ty) w prawidłowej konfiguracji takiego układu?

MSki

@pavbaranov, zabawa nie polega na tym aby złapać króliczka, ale na tym aby go ciągle gonić.
ad.8 Czy będzie to mój problem jeśli ktoś kupi sobie laptopa z dedykowaną kartą graficzna ?
ad.4 Wygląda na to, że Linux nie nadąża za rozwiązaniami technicznymi i choć mają one już kilka lat, to w dalszym ciągu jedynym wyborem dla obsłużenia takich specyfikacji sprzętowych pozostaje Windows. Bo skoro, jak piszesz, żaden z dotychczas wydanych kerneli nie obsłuży w pełni tej grafy, to nawet nie ma sensu zawracać sobie nią głowy.
I czy będzie to grafika dedykowana firm Intel, NVidia, czy AMD, zawsze będzie z nimi pod górę z Linuksem.
Bo wygląda na to, że z Linuksem najlepiej reanimuje się stare trupki  ;)

pavbaranov

Każdy może sobie teorię dołożyć i odrzucić piłeczkę.
ad. 8. Zadałem pytanie. Odpowiedzi - co normalne raczej - brak.
System hybrydowy jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od układu z pojedynczym APU.
ad. 4. Absolutnie nie i nigdzie nie powiedziałem, że "żaden z dotychczas wydanych kerneli nie obsłuży tej karty". Proszę nie wciskaj mi czegoś, czego nigdzie nie ma. W obecnej linii kernela Vega jest obsługiwana. Fakt, że tego kernela nie mają wymienione przeze mnie, popularne, dystrybucje (oraz np. OpenSUSE Leap) bezpośrednio po instalacji i bez zmiany kernela na nowszy. I fakt, że AMD mocno się włączyło w rozwój sterowników linuksowych i dostarcza sporo kodu. Do kernela 4.21 po prostu przeznaczona jest kolejna partia commitów dla nowych układów AMD. To chyba dobrze, że jakiejś firmie chce się uczestniczyć w rozwoju linuksa. Chyba, że jesteś odmiennego zdania.
Szczerze - gdybym obecnie był na kupnie notebooka, to mocno rozważałbym właśnie układ Ryzen+Vega bowiem z punktu widzenia użytkownika linuksa jest on najmocniej perspektywiczny. Chyba, że masz jakieś konkretne argumenty, by twierdzić inaczej.
Ze "starymi trupkami" też może nie być bardzo różowo, ale to się już robi mocny OT.

MSki

#40
Ok.
ad. ad.8 Nie, odpowiedzialności z tytułu zakupu i problemów związanych z obsługą kart hybrydowych nie biorę na swe wątłe barki.
Również nie biorę odpowiedzialności za problemy wynikające z tytułu użytkowania jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa, a które to problemy są na Forum opisywane.

ad. ad. 4 Niczego Ci nie próbuję wciskać, ale skoro piszesz, że;

"Fakt, że tego kernela nie mają wymienione przeze mnie, popularne, dystrybucje (oraz np. OpenSUSE Leap) bezpośrednio po instalacji i bez zmiany kernela na nowszy. I fakt, że AMD mocno się włączyło w rozwój sterowników linuksowych i dostarcza sporo kodu. Do kernela 4.21 po prostu przeznaczona jest kolejna partia commitów dla nowych układów AMD."  ..to mimo wszystko wprowadzasz w błąd.

A w której linii kernela Vega jest obsługiwana i która dystrybucja w ten kernel jest wyposażona ?
Odpowiedź brzmi - od kernela 4.18, czyli aktualizując kernel do tej wersji wszystkie wymienione przez Ciebie dystrybucje obsłużą karty grafiki AMD Radeon RX Vega M.
https://www.tabletowo.pl/linux-kernel-w-wersji-4-18-wlasnie-zostal-wydany-jakie-przynosi-nowosci/

pavbaranov

Na pytanie na końcu odpowiem Ci inaczej: na pewno dowolna dystrybucja, która oferuje kernel w wersji niższej niż 4.17 (mniejsza o to dlaczego akurat ta w tej chwili) nie obsłuży tej karty grafiki prawidłowo. Kernel 4.18 jest już EOL i w zasadzie jest "opieka" to wyłącznie Canonical dla wersji Ubuntu 18.10, której wsparcie zakończy się jednak w połowie przyszłego roku. Teoretycznie każda dystrybucja wyposażona zatem w kernel, w którym zostało wprowadzone wsparcie dla tego typu układów (i wersje następne) winna "obsłużyć" ów układ. Pozostaje jeszcze kwestia skąd taki kernel dla owych dystrybucji wydawniczych wziąć i jak go zainstalować.
Zawsze twierdzę: albo trzeba dobierać system operacyjny do posiadanego komputera, albo komputer pod zamierzony do użytkowania system. Inaczej mogą być problemy.
I raz jeszcze - tak, w przypadku GPU AMD (praktycznie dowolnej), prawie każdy nowy kernel (pomijając lekkie wpadki niekiedy z niektórymi układami) przynosi jakieś efekty. Nawet dla układów starszych generacji. Otwiera się też możliwość obsługi nowszych układów od AMD (choć nie jest jeszcze tak, że z chwilą prezentacji produktów z najnowszymi układami, aktualny, wydany /bo jest jeszcze możliwość budowy kernela ze stocku AMD/ w tym momencie kernel będzie już gotowy do ich obsługi, choć obecna aktywność AMD wskazuje na to, że stosowne commity albo już są, albo wkrótce będą dostarczane).
Jeśli chodzi o układ w Ryzen 3 - współczesne, aktualne wersje linuksa (czyt. takie, które nie oferują rozwiązań sprzed miesięcy) winny taki układ obsłużyć OTB z nadzieją, że następne aktualizacje przyniosą dalsze polepszenie ich obsługi.
Już wyżej powiedziałem - jeśli chodzi o mnie - nie bałbym się takiego układu kupić, a na 99% następny notebook, jaki nabędę będzie oparty właśnie o tego typu rozwiązanie od AMD. Dlaczego? Kwestia czysto ekonomiczna. Za kwotę niższą niż komputer oparty o układ Intela bądź Intel+NVidia (niezmiernie mało jeszcze nowych układów Intel+AMD, ale ma się to zmienić), otrzymuję komputer o podobnej, niekiedy nawet wyższej wydajności. Dodatkowo - w przypadku stosowania linuksa - nie muszę się martwić o to, że nagle wsparcie się zakończy itp. Fakt - muszę się zdecydować na odpowiednią dystrybucję, ale to już mam za sobą :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum