Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

modem/lan internet

Zaczęty przez dominikzaq, Lipiec 16, 2018, 10:38:32 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dominikzaq

Cześć
Mam taki problem,
Mam internet z lanu i modemu. Chciałem zrobić automatyczne przełączanie między lanem a modemem. Nie musiałem nic robić i dzięki ustawieniom metric automatycznie się przełączają. Problem powstał po dodaniu dodatkowej sieci clienta vpn, przełączanie nie działa. 
Macie jakieś pomysły jak można to rozwiązać?

TataPingu

Rozwiązań może być sporo, tylko przybliż nam trochę problem, np. skąd bierzesz IP, masz serwer DHCP itd

dominikzaq

#2
System operacyjny Raspbian
urządzenie: raspberry pi

interfejsy:
lan eth0
modem eth1
vpn tun0

lan, modem, dostają automatycznie ip z dhcp.

Czy można wykryć z którym interfejsem się podłączył vpn przy starcie systemu?
W jaki sposób można zmienić na konkretny interfejs np. na modem albo na lan?

Problem wynika przy odłączeniu lanu, nie przełącza się z automatu na modem, należy zrobic restart vpn.
Po restarcie vpn zamienia się na modem.

Podłączam lan: restartuje vpn. Jak tutaj sprawdzić czy przełączył się na lan?


pi@raspberrypi:~ $ route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask     Flags         Metric  Ref    Use Iface
0.0.0.0         10.25.1.1       128.0.0.0       UG            0        0        0 tun0
0.0.0.0         10.1.4.1        0.0.0.0           UG            200     0        0 eth0
0.0.0.0         192.168.8.1     0.0.0.0         UG            300     0        0 eth1



TataPingu

Właściwie do jakiego celu chcesz wykorzystać raspiego, z tego co widzę, próbujesz zrobić z niego bramkę (routera) ?
- jeśli tak, to, jeśli to raspi1, polecam IpFire (to software na profesjonalny router)

#https://www.ipfire.org/download

Nie chodzi jednak na raspi2 i raspi3
#https://wiki.ipfire.org/hardware/arm/start

Niezależnie jednak od celu, raspi nie nadają się do wszystkiego. To bardziej "zabawka", niż coś profesjonalnego

dominikzaq

#4
znaczy tak, po uruchomieniu komputera(rpi) mam modem i lan i chciałbym żeby jak nie ma lana zamieniał się na modem, a jak coś to odwrotnie. Nie będzie pełnił funkcje routera tylko zwykły  komputer.
narazie tylko takie coś wymyśliłem

1przypadek:
mam lan -> działa internet
mam modem -> działa internet
W tym przypadku chce mieć internet z linu
ifconfig wyłączam interfejs modemu
restart openvpn i wszystko jest ok wykorzystuje internet z lana, mogę włączyć interfejs modemu

2przypadek:
lan -> nie działa internet
mam modem -> działa internet
W tym przypadku chce mieć internet z  modemu
ifconfig wyłączam interfejs lanu
restart openvpn i wszystko jest ok wykorzystuje internet z lana, mogę włączyć interfejs lanu
Czy masz jakiś inny pomysł żeby to zrobić?

TataPingu

A ten "internet" dostępny jest tylko poprzez podłączenie modemu do sieci DSL, czy masz go również z lokalnej sieci LAN?

Jak dla mnie, Twoje życzenia są troche abstrakcyjne, ale OK, rozumiem, że bardziej się bawisz, niż próbujesz zbudować jakąś działającą strukturę...

dominikzaq

tak to są moje początki z sieciami
- modem 4g/lte, który podłączam bezpośrednio do raspberry pi poprzez port usb
- internet lan

TataPingu

Chyba zrozumiałem Twoją intencję...
- normalnie, dostęp do internetu masz w sieci LAN, gdy jednak z jakichś powodów dostępu nie ma, przełączasz  na modem 4g/lte. I chcesz tę operację wykonywać za pomocą raspiego?



dominikzaq

#8
dokładnie tak jak napisałeś,
Miałbyś może lepszy pomysł od tego mojego wyżej, co pisałem o wyłączaniu interfejsów?

W przyszłości chciałbym również dodać kolejny modem i np.
-internet lan wyłączony
-modem A szybkosc interneru 100
modem B szybkosc internetu 50

Wybierz modem który jest szybszy :)

TataPingu

Chmmm...
- to może być trochę skomplikowane, po pierwsze, DHCP, Ip raspiego i innych clientów, po drugie, skąd raspi ma brać informacje o prędkościach netu, ma sam mierzyć ?
Do tego dochodzi sieć, czy raspi ma być w tej samej, co clienci, ma działać jako bramka, łączyć WANa z LANem  (do tego potrzebne są już 2 karty sieciowe) itd, itp...

W pierszej kolejności powinieneś dokładnie sprecyzować strukturę sieci i rolę raspiego. Dopiero w następnej kolejności zastanawiać się można nad funkcjami raspiego....

dominikzaq

myśle że programem vnstat mogę pobierać informacje o szybkości. Daruje już sobie 2 modemy usb.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum