Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

GRUB

Zaczęty przez Piejanto, Lipiec 04, 2018, 11:47:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

#15
Stary, znaj granicę, bo sobie problemów narobisz.
TataPingu chyba myli userów.
(sam jednej przy końcówce piątego)
myk byle jak jako tako

Pio24

Masz racje Dziadku.Tata żle wkleił swój tekst.
Przepraszam.
Zrobiłem tak.
Zainstalowałem Lubuntu następnie Antergos i teraz mam wybór podczas startu systemu.

TataPingu

@Dziadek....
- Dziadku, chyba wyraźnie napisałem:

"@ Piejanto
Phi, dopiero teraz przypatrzyłem się dobrze na Twoje partycje..."

więc gdzie tu pomyłka ?

To, że w międzyczasie ktoś inny "wtrącił swoje 2 Grosze" ("Pio24") nie znaczy, że już nie można odpowiedzieć temu, kto wątek założył...

PomPom

Teraz nie wiem, jak zobaczyłem, że nie temu chłopu odpowiedziałeś. Nawet spojrzałem, czy aby edycji jakiejś nie było i nie wpadłem na poprzednią wersję, ale nie. Zwracam honor.
myk byle jak jako tako

Piejanto

TataPingu i Dziadek Starowinek
Nie wiem o co chodzi, ale nie chce instalować. Powiedziało mi
"Antergos Installer - Error. Nie można utworzyć listy pakietów (metalinków). Proszę uwzględnić ten numer przy zgłaszaniu błędu 1101561"
Albo coś zrobiłem nie tak.
Kazałem sformatować  formatem  ext4 wszystkie dyski z oznaczeniami (ntfs). Punkt montowania ustawiłem na /sda3 
Rozumiem, że tam gdzie jest informacja (żaden) to chyba partycja windowsowa (?), więc nie grzebałem

Pio24

Piejanto podłącz dysk do innego komputera i będzie jasne co gdzie masz.

TataPingu

@Piejanto
- jeśli sformatowałeś wszystkie "NTFSy", to już nie masz żadnego OSa.

Jedyne co jest, to winda "recovery" (sda1). Jeśli umiesz "toto" uruchomić jakimś klawiszem (tak często przygotowane są lapki z widami OEM), to możesz zacząć "od początku", t.j. wgrać spowrotem windę, a potem ew. jakiegoś linuxa.
Przedtem jednak skopiuj sobie wszystkie dane

Piejanto

Jak na razie niczego nie sformatowałem.  Usiłuję zrobić instalacje Antergosa od początku ale  za każdym razem wyskakuje mi error. Jako punkt montowania zaznaczam /sda3 i format ext4 następnie pokazuje się okno do wpisania informacji o maszynie i użytkowniku, a na to pokazuje się error. Jedyna opcja, to zamknij

TataPingu

@Piejanto
- to spróbuj z innym linuxem...

Pio24

Odpal lubuntu live powinien pokazać co masz na dysku na której partycji.
Mi podczas instalacji pokazuje wszyskie linuksy.

Piejanto

#25
TataPingu. Przyzwyczaiłem się do Antergosa. Poprzednio miałem Mandrake (Mandriva), Ubuntu, Mint (ubuntowski), i wreszcie dotarłem do Antergosa, który mi spasował. To, że przez moją nieuwagę wysypał mi się GRUB a może i system, to nie jest powód aby szukać innego systemu. Muszę tylko znów sobie poprzypominać, to co zgubiłem w czasie. Ponadto na innych maszynkach (laptop HP i netbook ACER) mam też Antergosa i już prawie wiem, gdzie czego szukać.  Jeszcze walczę. Chciałem sobie zrobić tego bootowalnego GRUB-a ale jak wszedłem na podaną
przez Dziadka Starowinka stronę ( https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB ) , to zgłupiałem i nie wiem, którą wersję wybrać do ściągnięcia *.iso
Chyba sformatuję cały dyski i na całości zainstaluję  Antergosa.

PomPom

Ej, o czym ty teraz mówisz? :I Jakie iso? Przy podanym przeze mnie linku instalujesz na nowo grub, wbijasz "grub-install..." i później przepisujesz odpowiednią komendę do konfigu.
To nie jest żaden bootolalny GRUB, a zwykłe przeinstalowanie gruba w systemie. arch-chroot /mnt możesz zrobić choćby z poziomu live Antergosa.
To jest ta rzecz, która składnia do zmiany distra - Antergos to nadal Arch. Forum może być przydatne, ale jak chcesz szybko rozwiązywać problemy, to przydaje się już znajomość Archa i przeszukiwania ArchWiki oraz rozumienia tamtejszej treści.
myk byle jak jako tako

Piejanto

#27
O, qrdę. DziadkuStarowinku dzięki za ostrzeżenie. Ja myślałem o zewnętrznym GRUBie na pendrive.  To by mogło być rozwiązanie.  Muszę jeszcze raz do problemu podejść od początku.
Racja. Chyba przekombinowałem.
Teraz właściwie jestem na etapie chęci do całkowitego sformatowania i odczepienia się od Windy, ale weszła w grę ambicja.
Spróbuję najpierw doprowadzić do uruchomienia w poprzedniej konfiguracji, według porad.
A później zdecyduję, czy w ogóle jest mi jeszcze Windows potrzebne. Dzięki.
Fakt: z rozumieniem treści bywają problemy, ale i tak jestem entuzjastą Linuxa.
Trochę tak jak Afrykanin, który kocha bobsleje. Nie poradzisz.


Piejanto

Dojrzałem do sformatowania Windows. Niestety, po uruchomieniu Antergosa Live i próbie instalacji, po wklepaniu już wszystkich potrzeb i przejściu do nazwiska, wyskakuje mi okno z informacją, że ERROR. Czy powinienem zrobić nowego bootowalnego pendrive do instalacji? O ile dobrze pamiętam, miałem podobny problem z HP, który mi kiedyś wierzgnął. Czy może lepiej przeprowadzić instalację  bezpośrednio z Internetu ?

PomPom

Pobierz nowy obraz i jak się zbootuje, to poczekaj chwilę, jakby się chciało aktualizować. Możesz oczywiście użyć obrazu minimal, jeżeli chodzi tylko o instalację.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum