Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Partycje jak utworzyc

Zaczęty przez meterek, Lipiec 04, 2018, 07:34:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

meterek

Elo jak nazywaja sie partycje w linux glownie chodzi mi o partycje na moje dane gry programy itd w windows nazywa sie d i podczas formatowania c dane z d zostaja nienaruszone i tak samo chce w linux zrobic dysk mam 160GB wiec jak podzielic najlepiej w windows mam tak c50gb ,d43gb ,e54gb dzieki za odpowiedzi

PomPom

Partycja /home, którą robi się przy instalacji.
myk byle jak jako tako

meterek

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 04, 2018, 07:38:10 PM
Partycja /home, którą robi się przy instalacji.
duzo to ty mi nie wyjasniles jak podzielic dysk 160gb ile dac na home ile na / itd i jak nazywa sie partycja na prywatne dane ktora nie bd formatowana ze np jak bym potrzebowal przeinstalowac system to zeby dane nie byly naruszone tak jak w windows formatuje c a na d mam np gry i one sie nie kasuja

PomPom

Byle jaki post, więc odpowiedź na pierwsze zrozumiane jakoś pytanie.

Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że koniecznie chcesz po coś jeszcze osobną partycję, to wtedy ją sobie po prostu zrób (ale sensu nie widzę) i montuj przez mount /dev/sda<numerek>. To o czym ciągle mówisz, to /home. Zachowają się konfiguracje, zachowają się pliki, usunie się system i wgrane aplikacje, ale ich ustawienia będą zachowane, więc wystarczy je na nowo wgrać.
myk byle jak jako tako

meterek

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 04, 2018, 09:37:44 PM
Byle jaki post, więc odpowiedź na pierwsze zrozumiane jakoś pytanie.

Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że koniecznie chcesz po coś jeszcze osobną partycję, to wtedy ją sobie po prostu zrób (ale sensu nie widzę) i montuj przez mount /dev/sda<numerek>. To o czym ciągle mówisz, to /home. Zachowają się konfiguracje, zachowają się pliki, usunie się system i wgrane aplikacje, ale ich ustawienia będą zachowane, więc wystarczy je na nowo wgrać.
czyli home to jest partycja na dane tak jak w windows partycja d to partycja na dane i jak bym formatowal np to tylko / i swap a home nie ruszam i nie skasuje danych?

PomPom

Tak, ruszać musisz tylko / (czyli root). Partycja D na Windowsie jest innym przypadkiem, bo to takie sztuczne zachowywanie plików, gdzie przy partycji /home zachowujesz prawie wszystko.
myk byle jak jako tako

meterek

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 04, 2018, 10:09:21 PM
Tak, ruszać musisz tylko / (czyli root). Partycja D na Windowsie jest innym przypadkiem, bo to takie sztuczne zachowywanie plików, gdzie przy partycji /home zachowujesz prawie wszystko.
dzieki

PomPom

Jeszcze jedno, żebym źle nie powiedział. Gry się zachowają, one lądują na /home. Dogrywasz steama z powrotem i masz wszystko jakby nic nie było ruszane.
myk byle jak jako tako

kszyhus

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 04, 2018, 09:37:44 PM
Przy instalacji na / dajesz 20GB. Na swap 4. Na/home resztę, chyba że ....
Nie do końca z tym SWAP. Np. w Ubuntu nie potrzeba już partycji swap, ponieważ przy instalacji instalator sam tworzy plik wymiany "swapfile".
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

meterek

Dzięki za pomoc temat można zamknąć

Zobacz najnowsze wiadomości na forum