Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

odzyskiwanie danych - jaka dystrybucja

Zaczęty przez astasz, Czerwiec 28, 2018, 10:47:41 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

astasz

Witam wszystkich
Jednym okiem kibicując a drugim wgrywając kolejna dystrybucję popełniłem głupi i fatalny bląd. Tworząc LiveUSB za pomocą polecenia dd nie skorzystałem z fdisk -l - nie upewniłem się co do kolejności dysków. Na pamięć wpisałem of=/dev/sdb
No i teraz mam klops. Obraz systemu wgrał się na dysk twardy
Większość istotnych danych miałem zarchiwizowanych ale pare ostatnich tygodni sobie odpuściłem i niestety sporą częśc roboty szlag trafił.
Spośród kilkudzięsięciu GB danych tak naprzwdę potrzebuję odzyskać kilka plików ods
Jaką dystrybucję ratunkową polecacie zebu szybko i stosunkowo łatwo odzuskać zgubione pliki
posiadzam dysk SSD 250 GB. Z czterch partycji zrobiła się jedna
Uruchomiłemna razie GParted-Live i próbuję opcji "Attempt restore data" czy jakoś tak, ale to trwa i trwa i nie wiem  jaki będzie efekt.
Sciągam też Sparky rescue alei póki co nie wiem jakimi narzędziami dysponuje i czego najlepiej użyć.
Proszę o poradę.
Debian Buster MATE

pavroo

Lista pre-instalowanych narzędzi w Sparky Rescue jest dostępna na stronie wiki:
https://sparkylinux.org/wiki/doku.php/sparky_rescue
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

astasz

Dzięki. Jest tego sporo.
Jesteś w stanie zasugerować które z tych narzedzi byłoby najlepsze do odzyskania tych kilku plików?
Debian Buster MATE

pavroo

TestDisk i PhotoRec - obydwa działają w trybie tekstowym.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Sajmon

@atasz: krótkie howto na przyszłość żebyś nie musiał więcej szukać LiveUSB (sd?1)

u mnie jest tak: podpinam Kingston Technology DataTraveler G4

$ lsusb | grep Traveler (porzebny ID)
Bus 004 Device 005: ID 0951:1666 Kingston Technology DataTraveler G4

$ blkid | grep Traveler
/dev/sdc1: LABEL="DTraveler" UUID="026A-FB0D" TYPE="vfat" PARTUUID="40561c9b-01"

wyciągam serial z udev
$ udevadm info -a -p $(udevadm info -q path -n /dev/sdc) | grep serial
    ATTRS{serial}=="60A44C42517B8D71A34809C8"
    ATTRS{serial}=="0000:00:14.0"

z powyższych informacji tworzę /lib/udev/rules.d/81-liveusb.rules i ustawiam nazwę urządzenia
jaką chcę póżniej widzieć w /dev (patrz SYMLINK+=)

KERNEL=="sd?1", ATTRS{idVendor}=="0951", ATTRS{idProduct}=="1666", ATTRS{serial}=="60A44C42517B8D71A34809C8", SYMLINK+="liveusb"

teraz 2 komendy aby system mógł "zobaczyć" zmiany
# systemctl daemon-reload
# udevadm control --reload

dodaję linijkę do /etc/fstab (na wszelki wypadek:  mkdir /media/liveusb)
/dev/liveusb /media/liveusb auto defaults,noatime 0 1

od tej pory mój DataTraveler jest zawsze podpinany do /media/liveusb

sprawdzamy czy się udało
$ ls -l /dev/liveusb
lrwxrwxrwx 1 root root 4 Jul 11 09:37 /dev/liveusb -> sdc1

$ mount | grep liveusb
/dev/sdc1 on /media/liveusb type vfat (rw,noatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=ascii,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro)

i używam dd z opcją of=/dev/liveusb

Pozrd.
Sajmon

Zobacz najnowsze wiadomości na forum