Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z montowaniem dysku

Zaczęty przez michal.kawaler, Czerwiec 25, 2018, 03:36:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

michal.kawaler

Dzień dobry,
Jestem świeżym użytkownikiem Linuxa mint 18.3 cinamon.
Zainstalowałem go na laptopie na dysku SSD (sprzęt ma dwa dyski, ssd i talerzowy).
Wszystko super ale gdy próbuje zamontować drugi dysk wywala mi poniższy błąd:
https://zapodaj.net/6af963a9b9da9.jpg.html

Czytałem o tym już w różnych tematach ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Spowodowane jest to opcją w windowsie. tylko dlaczego ten problem występuje skoro usunąłem windowsa?
No i miałem wyłączoną Hibernację.
Jest jakaś opcja by dostać się do tego dysku i skopiować z niego dane bez wyciągania go z laptopa?

lesio

Z opisu wynika jednoznacznie, że powinieneś go móc zamontować z opcją "-ro" (read only).
Stan partycji NTFS jest "dirty - no clean". Komunikat  mówi wyraźnie, że "metadata" - czyli informacje o stanie filesystemu, nie znajdują się w całości w filesystemie, ale częściowe w "cache" Windowsa. Taka sytuacja musi niekoniecznie wynikać z aktywizacji hibernacji, ale także z "szybkiego restartu" lub "wyłączenia sprzętowego" - np. z sieci zasilającej lub "zawieszenia się systemu".
Sądzę, że próba podmontowania tego filesystemu pod windowsem może umożliwić jego "wyczyszczenie".

lami07

OP wspominał, że usunął Windowsa. Co może utrudnić "wyczyszczenie" systemu plików. Jeśli danych do zabezpieczenia nie jest dużo to zamontowanie w trybie tylko do odczytu i skopiowanie może być wyjściem mniej pracochłonnym.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

lesio

Zgadzam się w pełni. Jeśli chodzi o windows, miałem na myśli podmontowanie dysku do komputera z takim systemem (albo bezpośrednio, albo w obudowie USB)

michal.kawaler

Ok. Dziękuję za podpowiedzi. Dopiero zaczynam swoją przygodę z linuxem dlatego szukam pomocy u was:)
najlepszym wyjściem było by faktycznie zamontowanie w trybie read only (jak to zrobić nie korzystając z konsoli?)
Rozważałem wyciągnięcie dysku ale kurcze muszę rozkręcić pół laptopa (y510p).

Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie
Linuxa zainstalowałem w trybie legacy gdyż w uefi komp nie pozwolił mi na rozruch i wywalił komunikat:
https://zapodaj.net/52054a00c0a5d.jpg.html
Czy zmieni to w jakiś sposób działanie systemu? Czy próbować dalej zainstalować system pod uefi?

TataPingu

@michal.kawaler
"Czy zmieni to w jakiś sposób działanie systemu? Czy próbować dalej zainstalować system pod uefi?"
- niczego nie zmienia, a wręcz ułatwia.....

Ciesz się, że masz jeszcze PC-ta na którym NIE MUSISZ instalować uefi.
Uefi to "wynalazek do odpowiedniego preparowania sprzętu"....

michal.kawaler

Ok udało się, dane zgrane. Dysk sformatowany w ext4. Mint montuje mi od razu dysk przy starcie ale powiedzcie mi dlaczego w formie tylko do odczytu? nie mogę nic skasować ani edytować.
To jest zrzut ekranu z automatycznego montowania.
https://zapodaj.net/e88dbcf52d9cf.png.html
Co w nim zmienić aby zamontowany dysk był nie tylko do odczytu?

pavroo

Brakuje w opcjach montowania: rw
(używam tylko: rw,auto)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

michal.kawaler

Czyli kasuje wszystko i wpisuje rw,auto?

pavroo

Zrób test.
Na początek dopisz rw i zrestartuj system w celu sprawdzenia.
Jeśli nie zadziała, zmień na rw,auto i znowu zrestartuj system.
Jeśli nie zadziała to daj znać.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

michal.kawaler

A więc dopiska rw jak i dopiska rw, auto powoduje, iż dysk montowany jest podczas startu systemu ale dalej nie mogę nic z niego usunąć. Dopiero po kliknięciu prawym przyciskiem myszki  i włączeniu "otwórz jako administrator" pozwala w pełni zarządzać dyskiem.

Czy jest opcja aby nie wpisywać ciągle hasła gdy np.. wchodzę w jakieś ważniejsze ustawienia systemu bądź chce zainstalować nową aplikację

lesio

Zapewne problemem są uprawnienia. W katalogu, w którym musisz polecenie wydawać z poziomu administratora (roota), otwórz terminal i wydaj polecenie:
ls -l
a następnie zamieść jego wynik - zobaczymy, jakie są uprawnienia w plikach i katalogach.

Jeśli chodzi o wpisywanie hasła przy poleceniach administracyjnych - można to ominąć, ale kosztem znacznego obniżenia poziomu bezpieczeństwa systemu operacyjnego (po prostu wyłom w systemie bezpieczeństwa). Nigdy nie stosowałem takiego rozwiązania i nikomu nie polecam. To zaprzeczenie idei funkcjonowania unixa/linuxa ...

pavroo

Bardziej użyteczny będzie wynik z montowanego udziału:
ls -l /mnt
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain


lesio

Ten wydruk daje Ci odpowiedź: tylko użytkownik root może usuwać pliki i katologi (uprawnienie "w").
Aby to zmienić, można zmienić właściciela wszystkiego na tym dysku z "root" na "michal" (jako superużytkownik root):
# chown -R michal /mnt/*
lub (gdy znamy grupę, do której "michal" należy:
# chown -R michal:<grupa michala> /mnt/*

lub jako zwykły użytkownik "michal":
$ sudo chown -R michal /mnt/*


Zobacz najnowsze wiadomości na forum