Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

jaki linux na ibm thinkpad 240x

Zaczęty przez xyz, Czerwiec 02, 2013, 04:01:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xyz

jak w temacie potrzebny linux na ibm think pad 240x

pentium 3

500 MHz

128 mb ram

dysk 40 gb

laptopik ma być używany głównie do przeglądania internetu

Alphanumerix

#1
Ja proponuję zacząć od tego:

http://linuxiarze.pl/download_mint/#lxde

uruchomienie z pendrive'a powinno dać wyobrażenie o działaniu.

A jak nie spełni Twoich wymagań wydajnościowych, to mamy wiele bardzo lekkich dystrybucji:

świeżutki (dzisiejszy!) antiX oparty na Debianie,

piękny i lekki Bodhi Linux,

czy nawet minimalistyczny, ale działający Puppy Linux...



Chociaż mam przeczucie, że na Bodhi lub antiXie stanie ;p

urbek

#2
@Alphanumeriix o ile wiem pentium 3 nie ma obsługi PAE(Physical Address Extension) a mint nie ma już kernela  non-pae i z tego prostego względu odpada. antixa i bohdiego nie znam, a puppy rzeczywiście ma wersję na starsze kompy i jak ktoś nie ma wielkich wymagań to jest to niezłe rozwiązanie. Do tego co już napisane dodam tylko, że na pewno SparkyLinux ultra jest bardzo lekki i ma kernel non-pae a więc odpali na pentium 3.

pe72

#3
Ja proponuję spróbowanie antiX-a. Korzystam z tego distra na codzień, co prawda na dużo bogatszej konfiguracji laptopa, ale myślę że na wskazanym laptopie będzie działał.

Oprócz wskazanych wyżej dystrybucji warto zwrócić uwagę także na Crunchbanga.

Albedo 0.64

#4
Powyższe propozycje są dobre, od siebie dodam, że na takiego staruszka szukaj wersji z Openboxem lub IceWm. Zdecydowanie Antix, Crunchbang lub Sparky Ultra. W tym ostatnim masz kodeki, dodatki, sterowniki i wsparcie bezpośrednio na tym portalu. Powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Heihachi07

internet (fb, youtube, jakies waidomosci z itvp.pl) - czyli chce miec zintegrowanego flasha, jave, silverlight i kodeki windowsa (o ile dobrze kombinuje ze to tak dziala z tymi kodekami bo czasem pojawiają się filmiki na necie ktore w win wykorzystuja kodeki media playera)
Hybride DeViL

Albedo 0.64

Walczyłem z takim sprzętem ze dwa lata temu. Tylko Puppy działał dobrze (no i Windows 2000).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

painlust

Ja na sprzęcie trochę mocniejszym bo P3/850 + 256M RAM zainstalowałem Puppy Thar 6.0. Sam system podoba mi się szczególnie graficznie, ale nie wiem dlaczego systemowa przegladarka oraz Chrome nie odpalają się, a Opera ma ciągle problemy z certyfikatami. Chodzi jako tako Firefox, którego nie lubię. Chodzi jako tako bo zwyczajnie muli.

Albedo 0.64

Puppy Thar to nowa wersja i nie ma jeszcze polskiej paczki językowej. Moim zdaniem, lepsza jest wersja Slacko Puppy.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

painlust

Co ty powiesz... a mój Puppy Thar jest po polsku tyle, że polski trzeba doinstalować po zainstalowaniu systemu, ale sie da.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum