Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Partycjonowanie dysku...

Zaczęty przez Mazur, Maj 10, 2018, 04:07:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mazur

Cześć, mam problem. Wczoraj zainstalowałem linuxa, pokonfigurowałem sobie kilka rzeczy ale jest jedna recz. Mam tak jakby jedna partycję, posłuże się na przykladzie windowsa i screena.

W miejscu nośniki jest partycja "System Plików" czyli główna partycja w windowsie "Dysk C", 2 partycje umiesciłem w "home" a chcałbym stworzyć partycje jak w windowsie czyli np "Dysk D", Tak aby w zakładce "Nosniki" byly 2 dyski, System Plików i Dysk D, i aby Dysk D był czysty i nie miał plików systemowych. Chodzi mi poprostu o posiadanie tak jakby 2 dysków, dysk c ( System Plików ) i dysk D ( czysty dysk na pliki ).
Przepraszam za taki bałagan w poście, mam nadzieję na pomoc. Powiem jeszcze że jestem tak naprawde laikiem jesli chodzi o takie rzeczy.

PomPom

To tak: robisz jedną partycję /, która będzie miała wszystko systemowe i pliki użytkownika (czyli robi też za home). Za ten dysk D może robić partycja ext4, która nie będzie zamontowana domyślnie i którą wg uznania sobie byś montował (a powinno się to robić po prostu klikając na nią w menadżerze plików). Jak chcesz automatyczne montowanie, to na necie piszą, że w gnome-disks da się, jak wejdziesz w opcje montowania tej dodatkowej partycji. Sam tego nie robiłem, więc nie jestem pewien, jak to wygląda.
myk byle jak jako tako

Mazur

Okej, tylko jesli mam stworzoną domyślną partycję System plików i w niej mam zrobione 2 partycje po 60GB ( Home / boot ) to teraz mam w jakiś sposób usunąc te partycje ? Chce uniknąc przeinstalowywania systemu.

lesio

Jeśli utworzyłeś w trakcie instalacji na osobnych partycjach filesystemy: root "/", boot "/boot" i home "/home", to niestety najprostszym rozwiązaniem mającym doprowadzić do sytuacji, w której mamy tylko filesytem root "/" jest ponowna instalacja sytemu operacyjnego. Możliwe jest oczywiście uniknięcie ponownej instalacji, ale wymaga to wiele "grzebania" w systemie operacyjnym z poziomu linii komend i wymaga pewnej praktyki w tym zakresie.
Nie wspominam tutaj o drugiej partycji ("robiącej za Dysk D"), którą opisał wyczerpująco Dziadek Starowinek.

TataPingu

@Mazur
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje intencje, ale chodzi Ci o dodatkowy dysk ew. partycję nie związaną z systemem, taki swoisty pusty "pool", ale bez plików?
Jeśli tak, to masz dwie możliwości, albo z jakiegoś livea gpartedem ścieśnisz sobie system, który stworzyłeś, a w miejsu wolnym, który uzyskałeś stworzysz nową partycję (ważne jest sensownie ją nazwać, np. "Kopie", bo po zakończeniu operacji i ponownym zabotowaniu systemu z HD partycja "pojawi" się w menadżerze plików), albo..., dokładasz dodatkowy dysk HD (wcześniej odpowiednio sformatowany)
W drugim przypadku, tak samo, jak w pierwszym, również dysk "pojawi" się w menadżerze...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum