Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy LTS - jak się u Was sprawuje?

Zaczęty przez PomPom, Maj 08, 2018, 03:28:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Z GNOME to wiadomo i nie mogłem mieć tego bardziej gdzieś, bo nie używam. Dedoimedo to ciekawy przykład, bo zauważyłem po jego tekstach, że najlepiej mu jest z Ubuntu, ew. na boku coś tam pisze o robieniu z CentOSa dobrego desktopu (fajna sprawa tak swoją drogą).

Trochę już u mnie minęło od wgrania Ubuntu MATE 18.04 na lapka i nie mam zastrzeżeń. O takie distro nic nie robiłem. Kubuntu na domowym za to jest takie se, ale to chyba wina niedorobionej Plasmy. Nie zdziwcie się, jak będziecie na prywatnej karcie szukać "kde plasma 5.12 wayland" i później po wybudzeniu lapka pojawi się karteczka na pulpicie z tym wyszukiwaniem. Stresujące i wymagające godzin tłumaczenia się... tak było, nie zmyślam.
myk byle jak jako tako

lesio

@Dziadek
Laptopa masz z jedną kartą grafiki?

PomPom

Tak. Mam świadomość, że dwie robią problemy, jeżeli o to chodzi. Unikam dwóch kart w lapku, bo po co. Mam grzejniki w domu i lubię, jak mi coś działa lepiej.
myk byle jak jako tako

lesio

No cóż, sprzęt sprawia czasem problemy w linuksie :-)
Ale to też jest pewnego rodzaju test dla jakości dystrybucji ... Używam takich, które nie mają problemu z dwoma kartami ("przy okazji" często nie mają też innych problemów) ...

PomPom

Z lapkami chyba tylko taki problem, bo jedyną dystrybucją, która robiła problem z dwoma grafikami w stacjonarce było Manjaro, które usilnie chciało korzystać z intela.
myk byle jak jako tako

lesio

Dwie karty grafiki w laptopach to:
- intel + nvidia --> technologia optimus. Rozwiązanie: prime lub bumblebee. W ubuntu
w obydwu przypadkach zapaść (już od 16.04).
- intel + AMD --> rozwiązanie oparte o catalyst. Nie mam możliwości testowania. Kiedyś mi działało.

Zasadniczo chodzi o to, by mieć możliwość przełączania grafiki z poziomu systemu operacyjnego (nie biosu).
Jeśli chodzi o manjaro, to kiedyś (tak około 4 lata temu, jeszcze na laptopie intel+AMD) stwierdziłem, że do zarządzania grafiką usiłowało zastosować bumblebee (instaluje to automatycznie w trakcie instalacji). To się nie mogło udać :-)

Czesław

Rewelacyjnie. Wszystko działa na Xubuntu 18.04 64 bit. Mam tylko problem z wine, a konkretnie z jego konfiguracją. Ale to będzie w osobnym wątku.
------------------------
Pozdrawiam Czesław dell-OptiPlex-9020-AIO, i7, 8 GB RAM

lesio

Ciekawostka o Ubuntu:
Na linuxportal:
http://www.linuxportal.pl/newsbar/syndrom-sukcesu-czyli-pierwsze-malware-w-ubuntu-snap-store-id190355
"Jak można przeczytać w doniesieniu #651, użytkownicy odkryli że co najmniej dwa programy oferowane w ramach sklepu z paczkami Snap zawierają malware. Chodzi o 2048buntu oraz Hextris, które opublikował w Ubuntu Snaps Store ,,zaradny" Nicolas Tomb. Programy zawierały skrypty uruchamiające na komputera nieświadomych użytkowników kopalnię bitcoinów."
Pełny tekst zawiera więcej szczegółów.

gom1

Szczęście w nieszczęściu takie snapowe malware działa wyłącznie w obrębie swojej piaskownicy, więc syf typu ransomware nie zagraża plikom użytkownika. Koparka "jedynie" obciąża system, ale łatwo ją unieszkodliwić - wystarczy odinstalować "wadliwego" snapa. Niemniej niesmak pozostaje..

.. za to migranci z Windows poczują się jak w domu ;-D
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Ale linuxportal proszę kopać w zadek i wstawiać słuszny link do Salvadhora...

Zawsze się znajdzie ktoś, kto dobroć czyjąś nadwyręży i takie mamy przypadki, że gdzieś się przedostało coś niefajnego. Nie korzystałem z tego sklepu, ale jeżeli informują, że pewne programy mogą być potencjalnie niebezpieczne, to nic większego, niż smród w AUR i PPA.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: lesio w Czerwiec 13, 2018, 01:26:04 PM
Ciekawostka o Ubuntu:
Na linuxportal:
http://www.linuxportal.pl/newsbar/syndrom-sukcesu-czyli-pierwsze-malware-w-ubuntu-snap-store-id190355
"Jak można przeczytać w doniesieniu #651, użytkownicy odkryli że co najmniej dwa programy oferowane w ramach sklepu z paczkami Snap zawierają malware. Chodzi o 2048buntu oraz Hextris, które opublikował w Ubuntu Snaps Store ,,zaradny" Nicolas Tomb. Programy zawierały skrypty uruchamiające na komputera nieświadomych użytkowników kopalnię bitcoinów."
Pełny tekst zawiera więcej szczegółów.
To zechciej napisać coś więcej na ten temat, bo aby cokolwiek przeczytać na tym portalu, to trzeba się tam rejestrować.

PomPom

myk byle jak jako tako

lesio

Ostatnio jesteś w bojowym nastroju :-)
Czasem są tam ciekawe informacje (raz na kilka dni lub rzadziej) ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum