Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?  (Przeczytany 3873 razy)

Offline MSki

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2020, 07:13:30 pm »
Kolejna garść niepokojących informacji, a dotyczących w zasadzie wiodących, jak i opartych na nich systemów spod znaku Linuksa.
https://thehackernews.com/2019/12/linux-vpn-hacking.html#comment-box

Jak się okazuje, Linux był "do niedawna" bezpiecznym systemem, ale to bezpieczeństwo było iście iluzoryczne.
Im większe zainteresowane systemem spod znaku pingwina, tym więcej znajdywanych weń dziur.

Offline zorin

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2020, 10:56:42 pm »
Bezpieczny to jest Chiński Harmony OS ponieważ bazuje na mikro jądrze. Nawet taki OpenBSD będzie mniej bezpieczny, ponieważ nadal bazuje na monolitycznym jądrze, które jest szybkie, ale bardziej podatne w porównaniu do takiego mikro jądra. Drugi problem to przestarzały język programowania taki jak C, który powoduje mnóstwo błędów i wycieków. Były już systemy dobrze zaprojektowane pod względem bezpieczeństwa oparte na mikro jądrze jak Genode OS, Haiku OS, Helen OS ale nadal tworzone w C++. Taki Rust z mikro jądrem mógłby stworzyć bardzo bezpieczny system, nawet powstał taki system Redox OS, ale wielu programistów twierdzi, ze to system zabawka. Został zbudowany z dobrych składników, czyli połączeniu nowoczesnego bezpiecznego języka programowania i mikro jądra, ale został źle zaprojektowany. Do tego nie ma ludzi i odpowiedniego wsparcia, żeby go poprawić. Taki nowoczesny system stworzony do internetu rzeczy buduje Google, jest nim FuchsiaOS. Rdzeń stworzony w C/C++ reszta otoczki w Rust, Go i Swift. Nie wiem czy taki zlepek języków programowania dla systemu operacyjnego to dobry pomysł, ale chyba bazowali się na mikroserwisach, które tak funkcjonują na backendzie i dość dobrze to działa. Jest jeszcze Microsoft gdzie jego developerzy szukają nowego języka programowania, aby stworzyć nowy bezpieczny system Windows. Wpierw mieli w planach wybrać Rust, ale teraz jeden ich developer pisze na swoim blogu, że zaczęli tworzyć nowy język programowania Verona , który w przyszłości posłuży do napisania ich nowego systemu operacyjnego o nazwie ModernOS, ewentualnie będzie inna nazwa. Google wyśmiewało Windows 10 pokazując reklamę rozlatującego się samochodu z rejestracją o nazwie Window. Windows 10 tworzony jest w 90% w języku C, reszta to zlepek języków C++, C# itp.
https://www.antyradio.pl/Technologia/Komputery/Google-nasmiewa-sie-z-Windowsa-Pokazal-go-jako-rozpadajace-sie-auto-trzymajace-sie-na-tasmie-WIDEO-34376
https://mediaphilia.pl/2019/04/windows-10-microsoft-budowa-systemu/

Offline MSki

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2020, 09:34:24 am »
Bezpieczny to jest Chiński Harmony OS ponieważ bazuje na mikro jądrze.
cyt; - "Huawei wierzy, że gdyby tylko chciało, Harmony OS mogłoby stanowić realną alternatywę dla Androida, ale na razie nie będą tego testować i zostaną przy rozwiązaniu od Google." za -> https://www.geekweek.pl/news/2019-08-14/harmony-os-czyli-o-co-chodzi-z-systemem-operacyjnym-od-huawei/
Ja też wierzę, że gdyby mi się tylko chciało i dane by mi było pożyć jeszcze z 50 lat, a przy okazji nowego projektu wpłynęła na konto wysoka, siedmiocyfrowa gaża, to też bym zrobił bezpieczny system, ale póki co zostaję na Linuksie, bo żadne z pozostałych kryteriów nie może zostać spełnione  ;)

Ok, a teraz na poważnie :)
Może się mylę, ale uważam, że łatwiej jest zrobić system na ograniczoną ilość urządzeń, których specyfikacja techniczna jest znana, bo zaprojektowana przez producenta, niż system, który miałby obsłużyć urządzenia firm trzecich.
A wiadomo przecież, że urządzenia te są często zlepkiem różnej maści podzespołów z którymi kernel Linuksa ma również problemy.
Mikrojadro występuje w znacznie rozleglejszej formie, ale są to systemy tzw wbudowane, stąd i ich podwyższone bezpieczeństwo
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_operacyjny_czasu_rzeczywistego
https://pl.wikipedia.org/wiki/QNX
Tylko że systemy te można porównać do dzwonka u drzwi - naciskasz przycisk i dzwonek dzwoni.. ograniczona funkcjonalność.

Offline pavbaranov

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1844
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2020, 09:50:39 am »
Bezpieczny to jest Chiński Harmony OS ponieważ bazuje na mikro jądrze.
Tyle, że Harmony OS to nie linux, o którym tu rozmawiamy, a nadto chyba jeszcze nie funkcjonuje. Jak zacznie, to użytkownicy Huawei przekonają się o jego bezpieczeństwie.
Drugi problem to przestarzały język programowania taki jak C, który powoduje mnóstwo błędów i wycieków.
A ja jak zawsze w przypadku takich dosadnych twierdzeń mówię: sprawdzam. Jakieś dowody na to, że samo użycie języka C "powoduje mnóstwo błędów i wycieków"? Przykłady, porównania i w końcu testy z innymi jądrami dowolnych systemów, które są projektowane z użyciem innych języków?

Offline zorin

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2020, 09:01:11 pm »
Zgadza się, ale Huawei chce na poważnie mieć alternatywę dla google play. Huawei może mieć lepszą nawigację niż Google, kupił mapy od TomToma. Huawei pomimo ocieplenia relacji między USA i Chinami w ostatnim czasie, nie zamierza już wracać do uzależnienia Androida i usług Google. Dosadnie pokazuje to ujawniona dzisiaj umowa zawarta z holenderską firmą TomTom, która jest dostawcą systemów nawigacji.
https://github.com/Awesome-HarmonyOS/HarmonyOS
Tu najnowszy wywiad Theo de Raadt twórcy OpenBSD, który opowiada o bezpieczeństwie systemów.
https://www.youtube.com/watch?v=WwCZuN4qQPI

Offline MSki

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
Odp: Czy system Linux jest systemem bezpiecznym ?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2020, 10:30:55 am »
@zorin - nie ma co rozwijać tematu o Huawei'u bo temat nie o tej firmie traktuje, a o bezpieczeństwie Linuksa w szerokim kontekście.