Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co nas cieszy

Zaczęty przez PomPom, Czerwiec 08, 2018, 08:03:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lami07

Pogadanka o Archu została przeniesiona do oddzielnego wątku
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

MSki

Coraz bardziej cieszy mnie użytkowanie systemu MX-19.2 KDE beta2_x64.
Przesiadłem się na niego z MX-19.2_ash_x64 i wcale nie żałuje tej przesiadki. Co prawda MX-19.2 z Xfce na pokładzie ma i tak wystarczającą ilość usług konfiguracyjnych system, ale KDE dokłada do tego kolejne możliwości.
MX-19.2_ash_x64 będzie wspierany do 2023 roku, jak przeczytałem gdzieś w necie... chyba na oficjalnej stronie distra.
Dlatego przesiadka na KDE które będzie wciąż rozwijane, było dobrym pomysłem z mojej strony.

pavbaranov

@MSki - Tyle, że - niech mnie ktoś z błędu ewentualnie wyprowadzi - paczki KDE w MX pochodzą z Debiana, a te nie są aktualizowane. Na nic zatem rozwijanie KDE i całe "wsparcie" w tym zakresie do 2023.

PomPom

^dokładnie to - Plasma 5.14.5. Może to się zmieni, ale wątpię, bo backport Plasmy i utrzymanie go byłby zbyt pracochłonny. 

myk byle jak jako tako

pavbaranov

Czyli wersja niewspierana ani przez KDE, ani przez Debiana, ani przez MX.

MSki

Cytat: PomPom w Lipiec 28, 2020, 11:12:24 AM
^dokładnie to - Plasma 5.14.5. Może to się zmieni, ale wątpię, bo backport Plasmy i utrzymanie go byłby zbyt pracochłonny.
I co, zawracaliby sobie głowę jakimiś nowymi pomysłami i jednocześnie wkręcali w to użytkowników tego distra ? - nie sądzę.
Przecież już samo podejście do tematu KDE/Plasma wytapiałoby niepotrzebnie czas na doskonalenie distra.

pavbaranov

@MSki - Z całym szacunkiem - bzdura i kompletnie niezrozumienie o co chodzi w rozwoju KDE. Zapraszam do lektury commitów :)

MSki

@pavbaranov - może nie zrozumiałeś tego co piszę, dlatego inaczej swoje myśli sprecyzuję.
"o co chodzi w rozwoju KDE" - nie wiem o co chodzi i mnie to zasadniczo mało interesuje.
A PomPom wyjaśnił przecież, że to KDE w MX-sie to Plasma 5.14.5, wiec w czym rzecz ?
Nie musisz odpowiadać, bo jak powyżej napisałem..
Używam to co jest dostępne i przeze mnie przyswajalne w kwestii instalacyjnej.
I bez urazy, nie szukaj dziury tam, gdzie jej nie ma.

pavbaranov

#38
Nie szukam dziury tam, gdzie jej nie ma. Mam natomiast duże wątpliwości co do rzetelności sformułowania "dystrybucja wspierana". Dystrybucja, czyli wszystkie jej elementy. Deweloper danej dystrybucji, który tak twierdzi musi brać odpowiedzialność za te słowa. Rozumiem, że wsparcie w Debianie (i pochodnych) dotyczy kwestii bezpieczeństwa, zaś wersja oprogramowania pozostaje jak jest. Tyle, że... jeśli chodzi o to wspieranie, to kto to robi? KDE na dzisiaj wspiera Plazmę w wersji 5.12, 5.18 i 5.19. Widzisz tu 5.14, bo ja nie. KF5 jest wspierane w wersji bieżącej (zawsze), czyli obecnie to 5.72. Qt5 jest wspierane w LTSach (starsza 5.12 i obecna 5.15). Gdybyś wiedział jak są robione poprawki w KDE/Qt, to byś wiedział, że niekiedy możliwość nałożenia patchy nawet bezpieczeństwa na przedpotopową wersję praktycznie graniczy z cudem. Zwłaszcza, że deweloperzy Debiana sami nawet nie bardzo wiedzą jak to robić, skoro pytają innych o pomoc. I jak często mówię: użytkownik takich archaicznych wersji KDE pozostaje sam z własnymi problemami. W KDE uzyska jedynie informację: zmień wersję na wspieraną. Jeśli problem będzie dotyczyć bezpieczeństwa, to pojawią się oczywiście patche, ale... dla obecnie wspieranych wersji. Niekoniecznie do adaptacji w takim archaiku. W Debianie - oni odpowiadają jedynie za paczkowanie i odsyłają do KDE (skąd wiadomo jaką odpowiedź otrzymają). W MX nawet paczek nie robią. I kółko się zamyka.
Wkręcanie, o którym mówisz, ma raczej zatem miejsce po stronie Debiana i jego deweloperów oraz tych deweloperów, które swoje dystrybucje określają mianem "wspieranych do XYZ" - długo potem, jak wsparcia już w upstreamie nie ma.
Oczywiście można używać niewspieranych wersji. Tylko dlaczego śmiejemy się często z osób korzystających z WinXP, proponujemy im przejście na linuksa, skoro sami robimy to samo?
Wracając do wątku i jego tytułu: mnie cieszy, gdy rzetelność informacji, gdy mówienie ludziom prawdy wprost, bez ogródek, zwycięża wszechpanujący niestety PR i wciskanie ciemnoty. W tym przypadku nt. "wspierania".

MSki

#39
"KDE na dzisiaj wspiera Plazmę w wersji 5.12, 5.18 i 5.19. Widzisz tu 5.14, bo ja nie."

System:
  Host: mx Kernel: 5.6.0-2-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.3.0
  parameters: BOOT_IMAGE=/vmlinuz-5.6.0-2-amd64
  root=UUID=c6348a6e-fe30-41e4-a9be-4a2fb4cfb17f ro quiet splash
  [b]Desktop: KDE Plasma 5.14.5 wm: kwin_x11 dm: SDDM [/b]
  Distro: MX-19.2_KDE-beta2_x64 patito feo July 5  2020
  base: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:
  Type: Laptop System: LENOVO product: 429044G v: ThinkPad X220 serial: <filter>
  Chassis: type: 10 serial: <filter>
  Mobo: LENOVO model: 429044G serial: <filter> UEFI [Legacy]: LENOVO
  v: 8DET56WW (1.26 ) date: 12/01/2011
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 25.5 Wh condition: 25.5/57.7 Wh (44%) volts: 12.3/11.1
  model: SANYO 42T4861 type: Li-ion serial: <filter> status: Full
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-2520M bits: 64 type: MT MCP
  arch: Sandy Bridge family: 6 model-id: 2A (42) stepping: 7 microcode: 2F
  L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 bogomips: 19933
  Speed: 2704 MHz min/max: 800/3200 MHz Core speeds (MHz): 1: 2704 2: 2629 3: 2659
  4: 2477
  Vulnerabilities: Type: itlb_multihit status: KVM: Vulnerable
  Type: l1tf mitigation: PTE Inversion
  Type: mds mitigation: Clear CPU buffers; SMT vulnerable
  Type: meltdown mitigation: PTI
  Type: spec_store_bypass
  mitigation: Speculative Store Bypass disabled via prctl and seccomp
  Type: spectre_v1
  mitigation: usercopy/swapgs barriers and __user pointer sanitization
  Type: spectre_v2 mitigation: Full generic retpoline, IBPB: conditional, IBRS_FW,
  STIBP: conditional, RSB filling
  Type: srbds status: Not affected
  Type: tsx_async_abort status: Not affected
Graphics:
  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics
  vendor: Lenovo driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0126
  Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  compositor: kwin_x11 resolution: 1366x768~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 3000 (SNB GT2) v: 3.3 Mesa 20.0.7
  compat-v: 3.0 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio vendor: Lenovo
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0 chip ID: 8086:1c20
  Sound Server: ALSA v: k5.6.0-2-amd64


I jeszcze do tego Twojego stwierdzenia chciałbym się odnieść;
"Wracając do wątku i jego tytułu: mnie cieszy, gdy rzetelność informacji, gdy mówienie ludziom prawdy wprost, bez ogródek, zwycięża wszechpanujący niestety PR i wciskanie ciemnoty."

msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/linux-416-najszybszy-każdy-kolejny-obniża-wydajność-niestety-to-dotyka-większości/ar-BBWDb3c

pavbaranov

Myślę, że rozumiesz różnicę, między "wspierany" a "najszybszy"  (cokolwiek by to nie znaczyło). Dla mnie Debian+KDE to jedna wielka ściema. Jeśli masz jakieś konkretne argumenty, które umożliwiłyby nam dalszą dyskusję na ten temat, to otwórzmy nowy wątek.

MSki

Cytat: pavbaranov w Lipiec 28, 2020, 03:24:08 PM
Myślę, że rozumiesz różnicę, między "wspierany" a "najszybszy"  (cokolwiek by to nie znaczyło). Dla mnie Debian+KDE to jedna wielka ściema.

Myślę, że wiesz, jaka jest różnica pomiędzy numerkiem Kernela, a numerkiem KDE ?  ;)

pavbaranov

Myślę, że ta rozmowa niewielki ma sens dla kogokolwiek. I tak - wiem o "numerkach". I tak zrobiłem setki kompilacji zarówno kernela, jak i KDE. Mam nadzieję, że masz podobne doświadczenia.

ciubaka

Mnie cieszy, że nie muszę się posługiwać najnowszymi wersjami systemów i oprogramowania. Xfce mnie cieszy, po-debiliany mnie cieszą. Windows XP też mnie cieszył, ale się wysypał i nie mogłem zainstalować innego niż piracki. Zresztą sprzedałem tamten komputer z XP i teraz jestem linuxiarzem. To również mnie cieszy. I jak przestaniecie się spierać o Plasmę to też się ucieszę. Spór o Plasmę jest równie nieustający jak spór o Archa, który akurat chwilowo wygasł. I to też mnie cieszy. Bądźcie  zdrowi i pogodni to ucieszę się jeszcze bardziej.

Piotr_1988

Ja MX'em (ahs) się bardzo cieszyłem, a nawet polecałem MX'a na forum, aż do momentu aż zaczął się sypać, najpierw powoli, a w końcu tak się posypał, że pozostało odratować z dysku dane i sformatować. Ja wszelkim hybrydom mieszającym repozytoria już dziękuję (Debian stable + Debian testing + własne MX, a to razem na SysV init).

Obecnie cieszy mnie i daje nadzieję na lepszą przyszłość, że w Fedorze i CentOsie nie ma takiego grochu z kapustą.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum