Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux na Pentium 4 i 2GB RAMu

Zaczęty przez Anatir, Kwiecień 15, 2019, 02:25:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Anatir

Witajcie.

Chce postawić rodzicom jakiś system gdzie będą mogli korzystać z przeglądania stron internetowych: bankowości online czy przeglądania poczty.
Komp dość stary - Pentium 4 3GHz i 2 GB RAMu.
Potrzebuje jakiegoś łatwego, bezproblemowego w instalacji, żwawo działającego i bezpiecznego systemu.
Dobrze żeby rozpoznał automatycznie komponenty jak chipset, grafika (zintegrowana), k. dźwiękowa, układ sieciowy.
Płyta Intel D865GLC.
Jakiego linuxa mógłbym im zainstalować ?

Myślałem o Mint xfce, Lubuntu ?
Jakieś inne dystrybucje ? Co moglibyście polecić na ten sprzęt i przeznaczenie ?

Pozdrawiam.

LinGruby

Linux Lite i powinieneś być zadowolony...

https://www.linuxliteos.com/forums/release-announcements/linux-lite-4-4-final-released/

postawiłem osobiście na kilku lapkach w rodzinie i użytkownicy nie mają problemów
co mnie to cieszy  bo mam mniej roboty ;)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Fibogacci

#2
Cytat: Anatir w Kwiecień 15, 2019, 02:25:30 PM
Witajcie.

Chce postawić rodzicom jakiś system gdzie będą mogli korzystać z przeglądania stron internetowych: bankowości online czy przeglądania poczty.
Komp dość stary - Pentium 4 3GHz i 2 GB RAMu.
Potrzebuje jakiegoś łatwego, bezproblemowego w instalacji, żwawo działającego i bezpiecznego systemu.
Dobrze żeby rozpoznał automatycznie komponenty jak chipset, grafika (zintegrowana), k. dźwiękowa, układ sieciowy.
Płyta Intel D865GLC.
Jakiego linuxa mógłbym im zainstalować ?

Myślałem o Mint xfce, Lubuntu ?
Jakieś inne dystrybucje ? Co moglibyście polecić na ten sprzęt i przeznaczenie ?

Pozdrawiam.

Laptop mojej mamy (starsza osoba, nietechniczna), Asus z procesorem 1,76 GHz i 1 GB RAMu. Głównie właśnie poczta, bank i strony (używa Firefoksa).

Zainstalowany MX Linux 32bit.

Jest po polsku (narzędzia etc.), więc łatwa obsługa.

System jest żwawy, najważniejsze stabilny, zresztą można najpierw przetestować z pamięci USB. Jak się sprawdzi, to zainstalować (albo dalej korzystać z USB, jest opcja Persistence czyli zapisu wszystkich danych, zainstalowanych nowych programów, aktualizacji).

Obrazy do pobrania tutaj:
https://mxlinux.org/wiki/system/iso-download-mirrors/

Pierwsze dwa rozdziały podręcznika po polsku (m.in. jak instalować) w PDF tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1e1Nn_vyhCKaG5CqI-gb8_UDNSMrX_XyB/view

Mała dobra rada, przy uruchamianiu (zaraz na początku) Live-USB na ekranie startowym trzeba wybrać (nacisnąć) F2 Language (wybór języka), znaleźć polski i nacisnąć Enter. System będzie uruchamiał się już po polsku.

pavbaranov

A nie można przeglądnąć forum? Przecież odpowiedzi masz na to mnóstwo.
Pytanie jest inne. Jakie (i czy w ogóle) są przyzwyczajenia Rodziców do jakiegokolwiek systemu. Jeśli żadne - odpowiedź na pytanie masz w "szukaj" m.in. na tym forum.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum