Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linuks na pendrive/karta SD

Zaczęty przez kocur27, Maj 16, 2018, 07:54:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kocur27

Witam, czy linuks przygotowany według ten instrukcji https://linuxiarze.pl/instalacja_usb_linux/ (np.slax-Polish-7.0.8-x86_64, Puppy Linux lupu-528) na pendrive/karta pamięci pozwala zapisywać sesje, to znaczy czy po podłączeniu pendrive na swoim PC, wyłączeniu, podłączeniu na innym PC będą zapisywane pliki które pobieram, historia przeglądarki, dokumenty które stworze, czy to będzie działać na zasadzie Live CD? Które polecacie dystrybucje na pendrive/karta pamięci aby pełniła funkcje przenośnego systemu?

ciubaka

Ja również zmagam się z tym problemem i proszę o wskazówki. Próbowałem kilku dystrybucji mikro, ale straszliwie zamulają z pendrive - knoppix, portheus, puppy. Poza tym długo się ładują i zamykają. Dużo lepiej wypada na karcie pamięci zamiast pendrive mint i antegros. Ale też szału nie ma , a i problemy z internetem występują, słabo widoczny jest router. W deepin - całkiem niewidoczny. Fedora i sparky na pendrive - mulą. Czy ktoś może podpowiedzieć jak to zoptymalizować (oczywiście poza instalacją na dysku twardym)?
Pozdrawiam.

gom1

Zamulają, bo będą zamulać, pendrive nie jest demonem prędkości. Warto używać do tego USB 3.0. Dodatkowym rozwiązaniem jest uruchomienie z "instalacją" w RAM (zdaje się, że Sparky ma taką możliwość), ale wtedy trzeba tego RAMu mieć trochę. No i czas samego uruchomienia też się wydłuży.

A do zapisywania plików na pendrive/karcie można przygotować osobną partycję, która będzie montowana w razie potrzeby. Jak w Tails.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

ciubaka

No i właśnie dlatego, że długo startuje z ramu zamula mnie puppy.
Zostałbym przy antegrosie na karcie flash, ale on ma problem z sygnałem wifi.
Więc chyba jednak będzie mint, ewentualnie spróbuję jeszcze fedorę i sparky na flash.
Czy ewentualnie ktoś ma może inne propozycje - ubuntu nie rozważam bo miałem wersję 16 i się znudziłem.
Fajnie by było gdyby dystrybucja chciała obsłużyć grafikę Radeon, ten model bodajże 330, co to podobno linux jej nie chce ...

San Dimas

'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

ciubaka

Próbowałem, ale jako że nie jestem sprawny w linuxie, a w zasadzie na razie to trochę sprawny INACZEJ, więc nie przegryzłem się jeszcze na razie z debianem przez instalację na penie i przez uruchomienie wifi (jakoś nie chce się połączyć nawet w wersji live). Więc odpuściłem, podobnie jak lmde, którego bardzo chciałem, a jednak mint poszedł łatwiej :-(

Albedo 0.64

Żeby zapisywać ustawienia w systemie usb live konieczny jest tryb persystencji a nie każdy system to oferuje. Puppy ma to wbudowane i dziwię się, że tak lekki system "zamula". Tryb persystencji posiada również Ubuntu i jego pochodne. W tym celu trzeba utworzyć na penie dodatkową partycję casper-rw. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest instalacja dowolnego systemu na pendrive, który można potraktować jako dysk twardy i utworzyć na nim potrzebne do instalacji partycje. Już tak robiłem i działa to bardzo dobrze pod warunkiem, że komputer spełnia wymagania sprzętowe a pendrive ma co najmniej 16 GB. Najlepiej instalację i rozruch robić przez port USB 2 ponieważ nie każdy komputer (BIOS) obsługuje bootowanie z USB 3.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

MSki

Albedo 0.64, potwierdzam to co napisałeś.
Miałem na lapku uszkodzony dysk hdd i go fizycznie wymontowałem. Wsadziłem pena w usb2 i na nim zainstalowałem system. Wszystko działało tak, jakby system był fizycznie zainstalowany na dysku hdd....no może poza tym, że nastąpiły opóźnienia otwierania się programów, spowodowane dużo niższym transferem niż z hdd.
Muszę sprawdzić, czy faktycznie bios nie rozpozna bootowania z usb3, choć wydaje mi się że powinien, skoro w jego ustawieniach nie ma podziału na usb2 i usb3.

ciubaka

Coś chyba poszło nieprecyzyjnie z moim poście.
Dystrybucje które zamulają robią to w trybie zainstalowania na pendrive (bardzo zamulają) lub karcie pamięci klasy c10 (jest dużo lepiej).
Temat zapisu sesji jest ogarnięty.
Bardziej dotyka mnie problem zawieszania przy instalacji na dysku zewnętrznym.
To po pierwsze.
Po drugie kwestia wifi na komputerze ubiegłorocznym komputerze hp, która wcale nie występuje na kilkuletnim dell i staruszku lenovo t61.
I ostatnie, najmniej ważne przy dwóch powyższych - obsłużenie karty radeon.
Te trzy zagadnienia, z którymi sobie nie radzę przy instalacji na zewnętrznym dysku, praktycznie odpychają mnie od linuxa.
A chciałbym go mieć, bo w wersji live działa jak żyleta, zwłaszcza antegros, który mi wyjątkowo podpasował.
I windows z jego polityką mnie znudził, tyle że musi zostać dla pozostałych domowników, i wszystko na nim działa niestety, a na żadnym linuxie instalowanym zewnętrznie nie :-(
Pozdrawiam.

Albedo 0.64

Na nowy sprzęt może jeszcze nie być dostępnych sterowników. Sprawdź kontrolnie na najnowszym kernelu w Ubuntu 18.04 lub Sparky 5. Instalację na pendrive przeprowadź na porcie usb 2. Na moim HP Elitebook nie chce bootować z usb 3 - wtedy się zawiesza. Generalnie firma HP wspiera Linuksa i udostępnia sterowniki ale czasami trzeba na to poczekać. Z innymi producentami bywa różnie. Najlepszą obsługę sprzętu (sterowniki) mają Ubuntu, Mint i Sparky ale nikt nie da ci gwarancji działania na nowym modelu laptopa. Być może w następnym wydaniu kernela najnowsze sterowniki już będą.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

ciubaka

Faktem jest że mint jest fajny i łatwo się obsługuje.
Wgrałem też sparky i też wygląda nieźle.
Niestety sparky wgrałem na pen i znowu zamula.
Znaczy usb 2.0 nie nadaje się wcale do instalacji, karty flash sprawują się znacznie lepiej.
Potestuję na nich jeszcze minta, sparky i fedorę (mam do niej niepojęty sentyment).
Powalczę też z deepinem, bo w pracy na dellu u mnie wifi działa.
A na hp wcale :-(
Tyle że wgranie tam czegokolwiek z ich serwerów jest mordęgą, nawet lustrzanych.
Ubuntu może kiedy indziej, chwilowo nie mam ciekawości :-)
Pozdrawiam, napiszę co wyszło z testów.

San Dimas

Cytat: ciubaka w Maj 21, 2018, 08:22:56 AM
Powalczę też z deepinem, bo w pracy na dellu u mnie wifi działa.
A na hp wcale :-(
Tyle że wgranie tam czegokolwiek z ich serwerów jest mordęgą, nawet lustrzanych.

Nawet ściągnięcie ISO z ich serwerów to mordęga.
Tylko mnie ciekawi ile w tym zasługi Chińczyków, a ile troskliwej Unii Europejskiej.
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

kocur27

-.- Widzę ze temat zmienia się w co lepsze, odwieczna walka nawet u linuksiarzy która dystrybucja lepsza. Sam sobie wybiorę która będzie lepsza, ważne pytanie tylko czy instrukcja w linku w pierwszym poście który podałem sprawi że pliki pobrane na pendrajwa/SD na którym jest linuks, pozostaną zapisane jak i ustawienia przeglądarki i inne?

ciubaka

Wszystko się zapisuje, nie ma problemu. Systemy Puppy (np. Lx Pup - bardzo fajny) pytają, ile flasha chcesz przeznaczyć na zapis. Normalne (ja próbowałem Mint, Fedora, Antegros, Deepin i Sparky) zapisują normalnie bez pytania, jak na dysku. Problemem jest zamulane instalacji po przejściu z sesji live na zwykła. Ale to chyba wynika z niskiej przepustowości usb. Zrobiłem kilka prób prędkości, karta sdhc c10 jest 2 razy szybsza od przeciętnego usb2, sdxc 3 razy, usb 3 5 razy. Przynajmniej moje egzemplarze, te testowane hd-speed. Najdziwniejsze jest jednak działanie usb3, powinno być najlepiej, a i sparky i fedora na nim mulą. Postawię tam antegrosa na próbę i zobaczę, on był najszybszy.

ciubaka

Głupia sprawa - pomogła zmiana portu usb. Niby oba oznaczone jako usb3, ale jeden zamula, a drugi funkcjonuje. Sparky na usb3 nie wiesza się. LxPup po przeinstalowaniu na szybszego pena usb2 też daje radę bez zawieszeń.
To na dellu w pracy, dostęp do netu bez problemu. Zobaczymy co w domu, na hp z radeonem, który słabo współpracował z wifi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum