Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Partycjonowanie dysku...

Zaczęty przez Mazur, Maj 10, 2018, 04:07:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mazur

Cześć, mam problem. Wczoraj zainstalowałem linuxa, pokonfigurowałem sobie kilka rzeczy ale jest jedna recz. Mam tak jakby jedna partycję, posłuże się na przykladzie windowsa i screena.

W miejscu nośniki jest partycja "System Plików" czyli główna partycja w windowsie "Dysk C", 2 partycje umiesciłem w "home" a chcałbym stworzyć partycje jak w windowsie czyli np "Dysk D", Tak aby w zakładce "Nosniki" byly 2 dyski, System Plików i Dysk D, i aby Dysk D był czysty i nie miał plików systemowych. Chodzi mi poprostu o posiadanie tak jakby 2 dysków, dysk c ( System Plików ) i dysk D ( czysty dysk na pliki ).
Przepraszam za taki bałagan w poście, mam nadzieję na pomoc. Powiem jeszcze że jestem tak naprawde laikiem jesli chodzi o takie rzeczy.

PomPom

To tak: robisz jedną partycję /, która będzie miała wszystko systemowe i pliki użytkownika (czyli robi też za home). Za ten dysk D może robić partycja ext4, która nie będzie zamontowana domyślnie i którą wg uznania sobie byś montował (a powinno się to robić po prostu klikając na nią w menadżerze plików). Jak chcesz automatyczne montowanie, to na necie piszą, że w gnome-disks da się, jak wejdziesz w opcje montowania tej dodatkowej partycji. Sam tego nie robiłem, więc nie jestem pewien, jak to wygląda.
Komputer - Card Reader | Gry - Xbox Series X | Użytkownik - zadowolony

Mazur

Okej, tylko jesli mam stworzoną domyślną partycję System plików i w niej mam zrobione 2 partycje po 60GB ( Home / boot ) to teraz mam w jakiś sposób usunąc te partycje ? Chce uniknąc przeinstalowywania systemu.

lesio

Jeśli utworzyłeś w trakcie instalacji na osobnych partycjach filesystemy: root "/", boot "/boot" i home "/home", to niestety najprostszym rozwiązaniem mającym doprowadzić do sytuacji, w której mamy tylko filesytem root "/" jest ponowna instalacja sytemu operacyjnego. Możliwe jest oczywiście uniknięcie ponownej instalacji, ale wymaga to wiele "grzebania" w systemie operacyjnym z poziomu linii komend i wymaga pewnej praktyki w tym zakresie.
Nie wspominam tutaj o drugiej partycji ("robiącej za Dysk D"), którą opisał wyczerpująco Dziadek Starowinek.

TataPingu

@Mazur
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje intencje, ale chodzi Ci o dodatkowy dysk ew. partycję nie związaną z systemem, taki swoisty pusty "pool", ale bez plików?
Jeśli tak, to masz dwie możliwości, albo z jakiegoś livea gpartedem ścieśnisz sobie system, który stworzyłeś, a w miejsu wolnym, który uzyskałeś stworzysz nową partycję (ważne jest sensownie ją nazwać, np. "Kopie", bo po zakończeniu operacji i ponownym zabotowaniu systemu z HD partycja "pojawi" się w menadżerze plików), albo..., dokładasz dodatkowy dysk HD (wcześniej odpowiednio sformatowany)
W drugim przypadku, tak samo, jak w pierwszym, również dysk "pojawi" się w menadżerze...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum