Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

2 systemy operacyjne na jednym pendrive + wolna przestrzeń. Jak podzielić pamięć

Zaczęty przez arahant, Marzec 19, 2018, 10:03:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

arahant

Cześć. Mam na imię Tomek i jestem nowy na forum.
Jeżeli piszę w złym dziale - przepraszam i proszę o przeniesienie.
Mam taki problem: chciałbym na swoim pendrive'ie trzymać 2 systemy operacyjne (debian i arch) oraz wolną przestrzeń na jakieś tam dane itp. Chodzi mi o to, że jak ustawie sobie na kompie odpalanie z usb, żeby po uruchomieniu komputer pytał mnie, który system uruchomić - arch czy debian - i dalej, żeby odpalał ten system, tzn. nie instalację tylko żeby to był gotowy system, na którym będę trzymał dane itp. Natomiast pozostałą przestrzeń chciałbym mieć wolą na dane.
Dziękuje za pomoc :)

PomPom

Upewnij się, że w ogóle takie coś ma sens. Pendrive powinien być spory pojemnością, a ty powinieneś mieć świadomość wad takiego rozwiązania (słabsza prędkość, zużywanie się nośnika). Wydaje mi się, że po prostu wgrany grub na usb będzie załatwiał sprawę, jeżeli wpierw w ogóle ogarniesz instalacje tych dystrybucji na usb.

https://willhaley.com/blog/install-debian-usb/
Tu masz poradnik co do Debiana. Do Archa oczywiście wiki.
myk byle jak jako tako

arahant

Co to znaczy, czy ma sens? Pendrive ma 128gb, więc przestrzeni starczy. Co do zużycia, to po jakim czasie pendrive może się wykończyć przy używaniu dwóch systemów?
Czyli jako rozwiązanie proponujesz wgrać grub na pendrive a na nim zainstalowane 2 systemy?
EDIT: generalnie chodzi mi o to, że poza swoim głównym systemem Linux Mint, chcia łbym używać dwóch wyżej wymienionych. Czy jest możliwe i ma sens trzymanie takowych na jednym pendrive? Czy lepiej przeznaczyć po jednym pendrive na jeden system?

PomPom

Lepiej się zdecydować na jeden z tych systemów, skoro już masz Minta. Jeżeli jednak chcesz dwa, to też można; wolność. Z tym zużyciem to sam nie wiem ile taki pen wytrzyma. Wszędzie jednak o tym piszą.

Jednym z kroków instalacji systemu jest instalacja gruba, więc postępując wg instrukcji raczej załatwisz z nim sprawę. Upewnij się, że dasz radę z instalacją Archa, bo jakbyś instalował go po Debianie, to przy jakichś niepowodzeniach bardzo możliwe, że przy okazji byś psuł Debiana.
myk byle jak jako tako

arahant

Ok, dziękuję.
Arch'a już miałem i używałem dość długo na maszynie wirtualnej. Zdecyduję się na niego w takim razie i tyle.
Temat można zamknąć lub usunąć.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum