Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian, polecenie find

Zaczęty przez daan, Marzec 19, 2018, 12:38:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

daan

Cześć, mam problem z którym nie mogę sobie poradzić.
Mam w katalogu pliki:
abc
bcd
cde
def
efg
fgh
ghi

i muszę jednym poleceniem znaleźć w tym katalogu pliki, które w nazwie mają literę 'b','h','i'. Z góry dzięki!

gom1

A co dostaniemy za odrobienie Twojej pracy domowej?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

Polecenie "find" (w terminalu)

TataPingu

Przepraszam, zapomniałem wrzucić przykładu:

find -name "zosia.*" -or -name "zofia.*" -name "*.txt"

daan

Żadna praca domowa, po prostu ćwiczę na studia i chciałbym umieć rozwiązać każdy problem i raczej po to jest forum internetowe, żeby sobie z nimi radzić. No chyba, że tak nie jest.

Cytat: TataPingu w Marzec 19, 2018, 08:47:35 AM
Przepraszam, zapomniałem wrzucić przykładu:

find -name "zosia.*" -or -name "zofia.*" -name "*.txt"


Właśnie próbowałem dopisywać kryterium wyszukiwania "-name", np. "-name [bhi]* -name ?[bhi]* -name ??[bhi]*" ale dalej 0 rezultatów. Spróbowałem teraz dodać "-or" między -name i pomogło. Wynik dał rezultaty. Dziękuję bardzo!

PomPom

gom1 zwraca uwagę na taką strefę między pomocą z problemem, a odwalaniem za kogoś roboty. Jakby było jasne przyzwolenie na to, to fora byłyby zasypywane tego typu nic nie wnoszącymi postami. Jak chcesz nauczyć się rozwiązywać większość problemów, to znajdź sobie dobre źródła, np. wiki Debiana albo nawet dokumentację innych dystrybucji, gdzie czasami wiedza jest uniwersalna (Arch wiki). Nie chodzi o wkuwanie tego, a o umiejętne wyszukiwanie tego, czego się szuka.
myk byle jak jako tako

TataPingu

daan
Pisane naprędce, chodziło mi o schemat...

Co może być jeszcze interesującego, to "?" i "*"
? zastępuje JEDEN dowolny znak
* zastępuje DOWOLNą ilość znaków

Przykład:

find -name "zosia.*t" wyszuka zosia.txt, zosia.text itd, a

find -name "zosia.??t" znajdzie tylko zosia.txt, lub zosia.bxt

daan

Rozumiem was, ale problem jaki miałem znajdował się w "-or". To nie jakiś skomplikowany kod pisany godzinami. Zwykła porada, za którą dziękuję TataPingu!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum